szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közel-keleti ország külügyminisztériuma által kiadott közlemény azonban óvatosan fogalmaz, nem függetlenül a vele szomszédos Szíriában állomásozó orosz csapatok tényétől.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Izrael támogatja Ukrajna területi integritását és szuverenitását – tette közzé szerdán az izraeli külügyminisztérium. „Izrael osztja a nemzetközi közösség aggodalmát a kelet-ukrajnai lépésekkel és a helyzet súlyos eszkalációjával kapcsolatban” – hangsúlyozza a minisztérium Twitter-fiókjában is közzétett nyilatkozat. „Izrael nyugalomhoz vezető diplomáciai megoldásban reménykedik, és kész segíteni, ha erre felkérik” – közölték Jeruzsálemben. A külügyminisztérium közleménye kiemeli az Ukrajnában élő izraeliek és a zsidó közösség iránti aggodalmakat is. „Izrael kész haladéktalanul szükségleteinek megfelelő humanitárius segítséget nyújtani Ukrajnának, és ebben a kérdésben kapcsolatban áll az ukrán hatóságokkal” – olvasható a közleményben, amely ismételten a diplomáciai erőfeszítésekhez történő visszatérésre szólít fel.

A The Jerusalem Post című, angol nyelvű izraeli lap kiemelte, hogy a külügyi tárca közleménye nem említi meg Oroszországot. Az Ukrajna területi integritását és szuverenitását támogató nyilatkozat másfél nappal azután született meg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte Ukrajna két régiójának függetlenségét. A lap szerint Jeruzsálem ajánlata a diplomáciai közvetítésre azért fontos, mert Kijev többször kérte a múltban Jeruzsálem segítségét. Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök kétszer is beleegyezett ebbe, de Putyin visszautasította ajánlatát, ahogyan Naftali Bennett (képünkön) kormányfő októberi kísérletei sem vezettek eredményre.

Ukrajna Jeruzsálemet semleges közvetítő félnek tekinti, mert jó kapcsolatokat ápol Kijevvel és Moszkvával is, bár Törökországot is felkérték hasonló feladatra a lap diplomáciai forrása szerint. Jeruzsálem óvatosan foglal állást az orosz-ukrán feszültség ügyében, mert Oroszország jelentős katonai erőkkel bír Izrael északi határánál, Szíriában, és mert aggódik a nagy lélekszámú oroszországi és ukrajnai zsidó közösségekért.

Izrael fontosnak tartotta a Nyugathoz igazodást és Ukrajna támogatását. A The Jerusalem Post forrása szerint a kormányzat szerdai megbeszélésein részt vevő összes fél, köztük a miniszterelnöki hivatal, a külügyminisztérium, Avigdor Liberman pénzügyminiszter és a biztonsági szervek is egyetértettek a nyilatkozat kiadásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Az oroszok többsége szerint helyes lenne, ha katonai eszközökkel akadályoznák meg Ukrajna NATO-csatlakozását

Miközben a világ arra vár, hogy Oroszország lerohanja-e Ukrajnát, a CNN exkluzív, mindkét országban végzett új közvélemény-kutatása szerint kétszer annyi orosz gondolja úgy, hogy helyes lenne, ha Moszkva katonai erővel akadályozná meg az ukránok csatlakozását a NATO-hoz, mint ahányan azt mondják, hogy ez helytelen lenne.