szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két elnök hosszasan egyeztetett telefonon.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin orosz elnök arról biztosította francia kollégáját, Emmanuel Macront, hogy nem áll szándékban megtámadni atomerőműveket Ukrajnában – közölte vasárnap a francia elnöki hivatal a két ország vezetőjének újabb telefonos egyeztetését követően.

Az orosz elnök azt is kijelentette, hogy kész tiszteletben tartani a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek (NAÜ) az atomerőművek védelmét érintő rendelkezéseit.

Putyin tagadta, hogy az orosz hadsereg civileket céloz, szerinte a „felelősség az ukránokat terheli amiatt, hogy hagyják elindulni a lakosságot a körbevett városokból”. Macron szerint viszont „a támadó hadsereg az orosz”, és semmi sem utal arra, hogy az ukrán hadsereg veszélyeztetné a polgári lakosságot.

Eközben a TASZSZ orosz állami hírügynökség arról számolt be, hogy Putyin azt mondta Macronnak: kész egy háromoldalú tárgyalásra Oroszország, Ukrajna és a Nemzetközi Atomenergia‑ügynökség (NAÜ) között.

A hír szerint a NAÜ főigazgatójának javaslatát tolmácsolva Macron felvetette Putyinnak, hogy tartsák az egyeztetést az oroszok által nemrég elfoglalt Csernobilban, hogy ki tudjanak dolgozni egy közös mechanizmust a zóna biztonságának védelmére. Putyin erre azt felelte, hogy bár ez is hasznos ötlet lehetne, de ő inkább megfontolná, hogy videókonferencia keretében vagy egy harmadik országban találkozzanak.

A harcokban kigyulladt zaporizzsjai atomerőmű esete kapcsán az orosz elnök az ukrán radikálisokat hibáztatta, akik szerinte provokáltak az erőműnél, aminek azóta egyébként normális a radioaktív sugárzás szintje, amit elmondása alapján a NAÜ is megerősített.

Putyin szerint a felelősséget egy „cinikus propagandakampány” részeként próbálják az orosz hadseregre hárítani. A hírügynökségi cikkben nem szerepel, de a Reuters azt írja, Putyin az ismételten sikertelen mariupoli evakuálásért is az ukránokat okolja.

A háború minden fontos eseményéről olvashat percről percre tudósításunkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András hvg360

Bye, bye Londongrad – így bünteti a Nyugat Putyin oligarcháit

Sorra hozzák a büntetőintézkedéseket a nyugati államok azon orosz oligarchák ellen, akik vagy hatalmas hasznot húztak Vlagyimir Putyin két évtizede tartó országlásából, vagy tevékenyen részt vesznek az orosz államfő feltételezett vagyonának elrejtésében.