szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NATO-főtitkár szerint a két ország csatlakozási kérelmét gyorsan elfogadhatja a szervezet. Finnország és Svédország csatlakozásához még a vétót belengető Tayyip Erdogan török elnöknek is lesz azonban egy-két szava.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Finnország és Svédország benyújtotta hivatalos csatlakozási kérelmét a NATO-hoz - jelentette be szerda reggel Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki történelmi lépésnek nevezte a csatlakozási szándék kinyilvánítását. A NATO-főtitkár szerint a két ország csatlakozási kérelmét gyorsan elfogadhatja a szervezet.

Jens Stoltenberg Klaus Korhonen finn, valamint Axel Wernhoff svéd NATO-nagykövettől vette át a csatlakozási kérelemről szóló dokumentumokat Brüsszelben, a katonai szövetség székházában. A főtitkár közölte, hogy a katonai szövetség minden tagja egyetért a NATO bővítésének és a tagállamok egységének fontosságával.

Kijelentette, hogy csatlakozási szándék kinyilvánítása jelentős pillanatban történt, és kifejezte abbéli reményét, hogy a folyamat gyorsan lezárul. A NATO legutóbb két éve bővült, 2020. március 27-én Észak-Macedónia lett a NATO 30. tagja. Magyarország, Csehországgal és Lengyelországgal együtt, 1999-ben csatlakozott a katonai tömbhöz.

A hvg360 arról ír, az ukrajnai offenzíva megakadása is indokolhatja, hogy a korábbi fenyegetőzéseihez képest Vlagyimir Putyin hétfőn viszonylag higgadtan fogadta a hírt, miszerint Finnország és Svédország is beadja csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. A cikkből az is kiderül, hogy a két ország csatlakozásához még a vétót belengető Tayyip Erdogan török elnöknek is lesz egy-két szava:

Számottevő katonai előnyökkel gazdagodhat a NATO Svédország és Finnország felvétele esetén

Svédország a két évszázada, Finnország a nyolc évtizede őrzött semlegességét adja fel azzal, hogy az Ukrajnát megtámadó Oroszországtól tartva hivatalosan is kérte felvételét a NATO-ba. Ehhez még a vétót belengető Tayyip Erdogan török elnöknek is lesz egy-két szava.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!