szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volodimir Zelenszkij szerint az ukrán csapatok nagyon érzékeny csapásokat mérnek a megszállók logisztikája szempontjából fontos pontokra, az orosz parlamentben olyan törvényjavaslatokat fogadtak el, amelyek kötelezővé tennék a túlórát és kizárnák a versenyeztetést az állami megrendelések esetében, amennyiben azok az ukrajnai különleges katonai műveletre vonatkoznak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Orbán Viktor egyelőre nem megy Kijevbe

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívta Orbán Viktort Ukrajnába, arról azonban egyelőre nem született döntés, hogy a miniszterelnök Kijevbe utazzon – mondta Gulyás Gergely a kormányinfón. Ha változás lesz, majd szólnak.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Visszaköveteli Alaszkát az orosz alsóház elnöke

Újabb fordulatot vett az orosz–amerikai szembenállás: Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlamenti alsóház, a Duma elnöke figyelmeztette Washingtont, Oroszországnak van mit visszavennie az USA-tól. A politikus arra az Alaszkára gondolt, amit az amerikaiak 1867-ben vásároltak meg a cári Oroszországtól.

A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

Legalább hét civil meghalt egy bombatámadásban

Legalább hét civil meghalt és két másik megsebesült a kelet-ukrajnai Donyeck térségében végrehajtott orosz csapásokban – közölte Pavlo Kijelenko, a régió kormányzója.

A Telegramon azt írta, négy városban halt meg a hét ember, ketten megsérültek.

Mariupol és Volnovakha áldozatainak pontos számát "jelenleg lehetetlen" meghatározni – tette hozzá.

(Guardian)

Gulyás: Nincs közvetlen háborús fenyegetés

Semmilyen adat vagy információ nincs arra, hogy Magyarországot közvetlen katonai fenyegetés érné, vagyis erre nincs reális veszély – mondta Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón.

Azt ugyanakkor hozzátette, hogy a kockázat még úgy is megnövekedett, hogy Magyarország nem szállít fegyvert Ukrajnának, ezért fontos a haderőfejlesztés és a szövetségi együttműködést.

További részletek itt.

Képek a lebombázott Harkivból

21 ezer háborús bűncselekményt vizsgál Ukrajna

Irina Venediktova ukrán főügyész a BBC-nek elmondta, hogy naponta 200-300 háborús bűncselekményről kap bejelentést. Összesen 21 ezer háborús, vagy ahhoz kötődő bűncselekményt vizsgálnak, de az oroszok által megszállt területekhez nem férnek hozzá.

Sok tárgyalást a vádlott távollétében tartanak meg, de a főügyész szerint "igazságossági kérdés" a büntetőeljárások lefolytatása. Venediktova azt mondta, a civileket megölő, megkínzó, megerőszakoló orosz katonáknak meg kell érteniük, hogy csak idő kérdése, mikor kerülnek mindannyian bíróság elé.

Oroszország február 24-én indította a háborút Ukrajna ellen, és tagadja a háborús bűncselekmények elkövetését. (BBC)

Az oroszok szerint lelőtték a Kígyó-szigetre zászlót tűző katonákat

Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, megölték azokat az ukrán katonákat, akik megpróbálták kitűzni Ukrajna zászlaját a nemrég visszaszerzett Kígyó-szigeten (közben az ukránok azt közölték, a zászlót sikerült kitűzni – a szerk).

Az orosz hadsereg arról számolt be, hogy "reggel 5 óra körül több ukrán katona szállt partra a szigeten egy motorcsónakról, és fényképeket készítettek a zászlóval. Az Orosz Légierő repülőgépei azonnal csapást mértek nagy pontosságú rakétákkal a Zmiinyi szigetre, aminek következtében az ukrán katonák egy része megsemmisült". (Guardian)

Borrell: Kína legyen konstruktívabb

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön arra kérte Pekinget, hogy játsszon konstruktívabb szerepet az ukrajnai konfliktusban, és fejezze be a félretájékoztatást a háború okaival és katasztrofális gazdasági következményeivel kapcsolatban.

Borrell az indonéziai Nusa Duában tárgyalt Vang Jivel, a kínai diplomácia vezetőjével, a G20-csoport külügyminisztereinek találkozóján. (MTI)

Ukrajna bekéreti a török nagykövetet

Törökország engedélyezte, hogy Karasu kikötőjét elhagyja egy ukrán gabonát szállító orosz hajó, ezért rendelte be az ukrán külügyminiszter a török nagykövetet. Ukrajna szerint ugyanis a lépés elfogadhatatlan volt.

Ukrajna szerint a hajó lopott gabonát szállít, és hiába mutattak be erről bűnügyi bizonyítékokat a török hatóságoknak, azok engedélyezték a kihajózást. (Guardian)

Erősítenek a finn határon

A finn parlament megszavazta azt a jogszabályt, amely lehetővé tenné a határzárak felállítását az ország Oroszországgal közös határán – írja a Guardian. A törvény a Finnországba érkező menedékkérőkre is hatással van, mivel lehetővé teszi a kormány számára, hogy kerítéseket vagy más akadályokat építsen a finn határok közelében, és minden menedékkérőt egy határátkelőhöz, például egy repülőtérhez irányítson.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!