szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Avril Haines szerint Bahmutnak nincs különösebb stratégiai jelentősége.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Washington nem hiszi, hogy az orosz haderő idén ki tudná heverni az elszenvedett veszteségeit annyira, hogy nagyobb ukrán területek megszállására legyen képes – jelentette be a Guardian beszámolója szerint az amerikai hírszerzőszervek vezetője, Avril Haines.

Haines egy szerdai, szenátusi meghallgatáson tartott háborús helyzetértékelésében ugyanakkor kitérő választ adott arra, hogy az ukránok a tavaszra tervezett ellentámadásukkal vissza tudnak-e majd foglalni nagyobb, oroszok által megszállt területeket. Szerinte ez több tényezőn múlik, köztük olyanokon, hogy az orosz támadások során mekkora veszteséget szenvednek el az ukránok élőerőben és hadianyagban.

„Jelenleg egy nyomasztó, kimerítésre játszó háború zajlik, amelyben egyik fél sem rendelkezik meghatározó katonai fölénnyel” – jelentette ki Haines.

Az amerikai hírszerzőszervek vezetője kommentálta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár figyelmeztetését is, miszerint Bahmut napokon belül eleshet. Ezzel kapcsolatban Haines elmondta, hogy a városnak nincs különösebb stratégiai jelentősége, majd sorolni kezdte az orosz haderőt kínzó problémákat, kezdve az élőerőben és lőszerekben is jelentkező hiánytól a diszfunkcionális katonai vezetésen át a kimerültségig és a morálvesztésig, valamint a magas veszteségrátáig bezárólag.

„Putyin valószínűleg belátta, hogy mik a hadserege teljesítőképességének korlátai és ezekhez igazodva szerényebb hadi célokat tűz ki a katonái elé” – jelentette ki.

Haines szerint az USA vezette szankciós politika hatékonyan akadályozza az orosz fegyvergyártást, aminek következtében hamarosan a támadó hadműveletek mostani lendületét is egyre nehezebben lesznek képesek fenntartani és emiatt kénytelenek lesznek az eddig megszállt területek védelmére berendezkedni.

Mindezektől függetlenül Putyin továbbra is érezheti úgy, hogy az idő neki dolgozik, mivel a háború elnyújtása, benne a harcok ideiglenes szüneteltetésével is akár, lehet az egyetlen járható út Oroszország számára az ukrajnai stratégiai érdekeinek biztosítására, még ha ez évekbe is telik.

Haines arról nem beszélt, hogy a jelenlegi helyzeten mikor és milyen mértékben lesznek képesek változtatni az Ukrajnának szánt nyugati fegyverszállítmányok, többek között a tavaszra ígért tankok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!