szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elnök szerint ehhez fejleszteni kell a hadsereget, amelyhez az amerikaiak segítségét kérte.

Ciprus kérheti felvételét a NATO-ba, amint fegyveres erői amerikai segítséggel megkapják a csatlakozáshoz szükséges kiképzést és felszerelést – jelentette ki Nikosz Hrisztodulidisz elnök ciprusi elnök az AP hírügynökség szerint. 

A bejelentésre azt követően került sor, hogy Hrisztodulidisz néhány hete Joe Bidennel tárgyalt Washingtonban. Az elnök elmondta, hogy bár Ciprus jelenleg nem csatlakozhat a NATO-hoz, mert Törökország ellenzi azt a sziget megosztottsága miatt, a ciprusi nemzeti gárdától nem szabad megtagadni a lehetőséget, hogy amerikai segítséggel fejlessze védelmi képességeit. „A Ciprusi Köztársaság elrettentő képességeinek megerősítése rendkívül fontos, és minden lehetőséget kihasználunk, mind az Egyesült Államok és a NATO, mind az Európai Unió irányában” – fogalmazott.

Hrisztodulidisz azt nem részletezte, hogyan lehetne a török ellenvetéseket megkerülni. Az AP szerint az ENSZ viszont jelenleg is dolgozik azon, hogy előkészítse a béketárgyalások újrakezdését a rivális felek között Cipruson, amely 1974-ben szakadt ketté, amikor bevonult a török hadsereg, miután a szigeten görög nacionalisták puccsot hajtottak végre, és egyesíteni akarták a szigetországot Görögországgal. A sziget északi részén később kikiáltották az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, amelyet csak Törökország ismer el, és amelynek területén jelenleg 35 ezer török katona állomásozik.

Ciprus a Közel-Kelethez legközelebbi uniós tagállam, és mindössze 182 kilométerre fekszik Libanon fővárosától, Bejrúttól. Az ország légi támaszpontot biztosít az amerikai csapatok számára, és két brit bázis is működik a szigeten. 

A NATO-csatlakozás ötlete egyébként ellentétes Ciprus régóta követett semlegességi politikájával, amely a hidegháború korszakára nyúlik vissza, amikor politikai kötéltáncot járt Washington és Moszkva között.

A NATO-nak jelenleg 32 ország a tagja, az utolsóként csatlakozó Svédország kérelmét utolsóként ratifikálta a magyar Országgyűlés, hosszú huzavona után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!