szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amal Clooney azzal vívta ki Trumpék haragját, hogy segítette a Nemzetközi Büntetőbíróság munkáját Benjamin Netanjahu ügyében.

Olasz hírforrások szerint az Egyesült Államok szankcionálni akarja Amal Clooney 47 éves emberi jogi ügyvédet, mert együttműködött a hágai Nemzetközi Büntetőbírósággal (International Criminal Court – ICC) abban a nyomozásban, amelynek eredményeként elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen a Gázai övezetben elkövetett háborús bűnök vádjával. Amellett, hogy George Clooney felesége nem utazhatna be az országba, befagyasztanák a vagyonát is.

A Financial Times kormányzati forrásokra korábban arról írt, hogy a londoni külügyminisztérium több, a büntetőbíróságnak dolgozó ügyvédet is figyelmeztetett, hogy retorziókkal kell számolniuk. A brit-libanoni állampolgárságú Clooney mellett célkeresztben van többek között Adrian Fulford volt bíró és Danny Friedman a brit ügyvédi kamarától.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke még február hatodikán írt alá egy rendeletet, amelyben engedélyezte a szankciókat azokkal a nem amerikai állampolgárokkal szemben, aki segítettek a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. A rendeletben Karim Khannak, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének a neve szerepelt, de egyúttal 60 napos határidőt is biztosított arra, hogy az elnök ajánlásokat kapjon arról, hogy kiket kell még szankciók alá helyezni.

A határidő április 7-én járt volna le, és ugyan további szankciókat nem jelentettek be, de a Financial Times szerint a brit kormánynak jó oka van feltételezni, hogy George Clooney felesége is azok között lehet, akik ellen korlátozó intézkedéseket hozhatnak.

A Nemzetközi Büntetőbíróság 2024 novemberében adott ki elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, volt védelmi minisztere és a Hamász tisztviselői ellen. Ezt a döntést Szijjártó Péter külügyminiszter szégyenteljesnek nevezte, és amikor Netanjahu nemrég Magyarországra látogatott, biztonságban tudhatta magát, nem kellett attól tartania, hogy letartóztatják. Az ICC ezt nehezményezte is, és magyarázatot követelt, a magyar kormány pedig bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Minek ide nemzetközi büntetőbíróság? Nekünk ne mondja meg senki, kit üldözzünk, kit ne!

A kormány úgy döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – közölte Gulyás Gergely. Az „ünnepélyes” bejelentés időzítése nem véletlen: a Budapesten tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával – tavaly ősz óta nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!