Adventi vásárok Budapesten – a luxus, a mesés és a „kerüld el jó messzire”
Budapesten ilyentájt lassan minden sarkon karácsonyi vásárokba botlunk, amelyek azonban korántsem árasztanak adventi hangulatot. Bejártunk jó néhányat, alább kiderül a véleményünk mindegyikről.
Madách tér – az elkerülendő (értékelésünk: 2/10)
A Madách téri vásár leginkább a szegény ember Vörösmarty tere, ahol „csak” 500 és 700 közt mozog a pancsolt forralt bor, ami hiánypótló jelleggel szamócás és csipkebogyós verzióban is kapható. Ugyanakkor a puncskínálatot sem kerülte el a teremtő fantázia: kapható belőle például „Ördög- és Angyalcsók”, meg „Csínyrederítő”, de ahogy elnéztük, a töménykínálat sem az utolsó.
Kolbászt jó pénzért adnak itt is, de csak egy magyarosch csárdabelsőt idéző bódé hívogat, ami gyanúsan üres szerda délután 5-6 körül: pedig nincs is jobb, mint kolbászozás közben szívni a szmogot és szemlélni a festői Károly körutat a tér fáin fel-alá kúszó-mászó karácsonyi fények alatt.
Mindennél már csak az árukínálat kiábrándítóbb, ami kétségtelenül a gagyi kiáradása: fröccsöntött matrjoska baba és pirospaprika hűtőmágnesek tömkelege, és egyéb sok kis csiricsáré, teljesen fölösleges izé, arról nem is beszélve, hogy a körhinta a tér közepén olyan, hogy láttán az ember a gyerekével együtt sírva fakad.
Forralt bor: 500-700 forint (pancsolt kivitelben)
Bálna – ami nem túl nagy (5/10 pont)
Ahhoz képest, hogy milyen nagy szavakkal harangozták be a Bálna Adventet (konkrétan Forralt Bor és Street Food Fesztiválnak nevezik, ami hangzatos, de erős túlzás), az üzletközpont déli oldalán, a Jónás Sörház előtt elhelyezkedő apró téren mintha egy percek alatt felhúzott vándorbazár állna, amit csak a kétségkívül hangulatos korcsolyapálya ellensúlyoz kicsit.
Az összesen négy egységet számláló kirakodóvásáron a pesti kolbász-újhullámot a Kolbice truckja képviseli, a két bódé közül pedig az egyiket (ami a jól bevált Retro Lángos néven fut) zárva találtuk, a másik, klasszikus forralt boros pedig épp személyzet nélkül árválkodott a hétköznap esti csúcsidőben.
Szerencsére azért van, aki odateszi magát: a Monostor Borház egy kocsival települt ki, itt a széles választék jó árakkal párosul – összesen 21 féle forralt bor közül lehet válogatni. Ez úgy jön ki, hogy fehér-, rozé- és vörösborból is lehet hétfajta ízesítést kapni: a klasszikus mellett levendulás, narancsos, csokis, almás pités, meggyes és mézeskalácsos ízbombát kínálnak, a megszokott szörp, tea, pálinka menü mellett.
Forralt bor: 600-750 forint/3 deci.
Vörösmarty tér – annyira azért nem horror (5/10)
Bár korábban több elrettentő hír volt az adventi vásárok úttörőjéről, mi nem láttuk ennyire tragikusnak a helyzetet. Az kétségtelen, hogy a téren tátong egy hatalmas turistacsapda, de ezen nincs mit csodálkozni: miért pont karácsonykor veszítené el turistacsapda jellegét? Az egyébként kellemes és hangulatos vásáron a középen felhúzott közétkezde Szamos cukrászda felőli oldalán valóban leginkább pofátlan lenyúlás és hamisítatlan zsíros igénytelenség érvényesül gyanús színű kolbászokkal, erősen csökkentett méretű lángosokkal, és teljesen koncepciótlan, 20 perces sorban állással. Az pedig mindennél beszédesebb, hogy a dolgozók speciális kék kesztyűben adják az ételt (jaj, de jó, odafigyelés, higiénia!), majd ugyanezzel a kesztyűs kézzel számolják a pénzt is.
A Gerbeaud felőli oldal viszont kompenzál: egy bizonyos Katlan Tóni konyhájában, ahol egy kismalac forog a nyárson, és nagyon készséges a kiszolgálás, már jóval egészségesebb színű, 10/10-es minőségű kolbászt kaphatunk kenyérrel és mustárral összesen kétezerért. A távolról sem Norbi Update kínálat legalább széles: van például kakashere pörkölt, csülök pékné módra, kürtős kalács, carbonara spagetti, és néhány gasztroszörny is: hundog, azaz palacsintatésztába göngyölt kolbász, cipóba szuszakolt pörkölt, meg tócsnira csurgatott pörkölt hagymás, főtt krumplival. A kajára leguríthatunk egy korsó sört vagy egy forralt bort.
Elszakadva az akadálymentesítésen „nagyvonalúan felülemelkedő” kajás színpadtól, ahol a galambok is velünk esznek a strudelből, a vásári portékakínálatot szemlélve teljesen elégedettek lehetünk: ha a védett vidra prémének árusítását övező balhétól eltekintünk, csupa színvonalasnak tűnő, kézműves kis csoda a csuportól, a fazekakon, a házi mézen, a mézeskalácson és az ékszereken át a sapkákig. Ráadásul miután elszórtuk a pénzt csupa egyedi, kézműves termékre, beülhetünk a gyerekkel a játszóházba melegedni és kézműveskedni. Ám ha mindez nem lenne elég, az extrém sportok kedvelőinek ott van a „Reformáció 500” ház a tér sarkán, ahol már most elkezdhetik a szülők a Lázár János-i koncepció jegyében jó, hívő magyarrá nevelni a gyereket.
Korsó sör: 650 forint (nem vizezett Staropramen); Forralt bor: 900 forint/3 deci.
Városháza park – a külföldieknek (5/10)
A Városháza parkban igencsak vegyes árukészlettel találkozhatunk: itt is megtalálhatók a néhány száz forintos ajándéktárgyak, de 48 ezer forintos bőrtáskát is kaphatunk. Gyapjúárus bódé is van, itt mamuszt 3500, kabátot 9500 forintért vásárolhatunk. A pulóverekből, sapkákból van olcsóbb és drágább „minőségű”, a legdrágábban 6000 forintért juthatunk hozzá.
Ez a vásár inkább a külföldieknek szól, így budapestes ajándéktárgyakkal jól ellátott: bögrék, hűtőmágnesek, fakanalak 1500 forintért szerezhetők be.
Étel szempontjából nem olyan nagy a választék, kaphatunk csülköt és kolbászt, sült sajtot és az utóbbi évek divatját, a burgonyaspirált is megkóstolhatjuk.
A vásár ingyenes programokkal is várja a látogatókat, a kicsik pedig körhintára is ülhetnek, 2 perc menet 300 forintba kerül.
Forralt bor: 250 forint/deci, tea 200/deci, forrócsoki 800/kétdeci.
Opera – a saját közönségnek (7/10)
Úgy is neki lehet vágni a bazárszezonnak, hogy a sablonbódék helyett egy konkrét közönségnek szóló, egyedi hangulatú vásárt hozunk létre – ezt az elvet követték az Operaház előtti kirakodást megálmodók is. A bejáratot némiképp eltakaró óriás-karácsonyfa két oldalán két-két, mézeskalács házikóra emlékeztető stand áll, mind különféle termékeket kínálva.
Az Oktogon felől haladva először a vendéglátóegységhez érünk, ahol fedett kiülési lehetőség is van, és ugyan megkérik az árát, de az biztos, hogy a fogyasztás hangulatosan telik. Kicsivel arrébb sült gesztenyét és többfajta kürtőskalácsot is ehetünk.
Az ajándéktárgyakat is ügyesen osztották fel: külön bódéban kaphatók a szokványos karácsonyi portékák (mézeskalács-figurák, rénszarvas-plüssök, angyaldíszek), illetve a hivatalos merchandise-tárgyak (diótörő-bábuk, évadkönyvek, operaházas hűtőmágnesek). Nem ez a legolcsóbb adventi vásár, de valószínűleg ez az, amelyik legjobban ismeri a saját közönségét.
Forralt bor: 800 forint/2 deci, ugyanennyi forró tea 650, perec 700 forint. Kürtőskalács: a nagy 1000, a kisebb 500 forint.
Várkertbazár – nem oda Buda (7/10)
Nem kétséges, Budának is kell saját exkluzív karácsonyi vásár, hadd forogjon az idegen az igazi magyar kézmíves bazársoron palacsintát, hideg sparheltről hideg rétest, aranyárban sült gesztenyét csipegetve. Bónusz a csodás dunaparti panoráma, különösen este a szemközti kivilágított Parlamenttel, a folyón tükröződő szivárványos fényekkel, a túloldalt időnként elcsilingelő karácsonyi villamossal. Ha pedig felfelé néz a látogató, akkor Ősbudavár magasodik felé. Már amennyit lát „Európa legnagyobb adventi gyertyái mögött”: négy darab, emeletnyi, gyenge műfényes lécépítmény hivatott erre a címre. Előtte kis pódium, ahol szombat-vasárnap olyan előadók fordulnak meg, mint a Nemzeti Táncszínház, Miklósa Erika és a Magyar Virtuózok Kamarazenekar vagy az Omega (bővebben itt).
Akár korcsolyázás közben is élvezhető a látvány és a kórushang – ottjártunkkor, ezüst vasárnap késő délutánján egyetlen apuka botladozott a 900 forintért kölcsönzött korcsolyával a lábán, hogy példát csúszkáljon ódzkodó gyermekének. A gyereksereg leginkább a Táncszínház előtti zsibongóban van, ahol hétvégén jó melegben kézműveskedhetnek, játszhatnak, mesejátékot hallgathatnak.
Vásárfiát az egész évben amúgy is a turistacsapások közelében állomásozó retró bádogbögréstől, a Haris közből áttelepült mázas cserepestől, a kötelező fajátékostól, mézeskalácsostól és hasonlóktól szerezhetünk be. Van tíz faház, testvériesen megosztva párosával az árusok között. Itt az Epermester Tahiból, az ST gyümölcsboros, pálinkás Csömörről. Invitálnak szíves szóval, mi szerint "free wine-tasting", illetve "kostenlos obstwein aus probierung".
Szemközti sorban a Piadina food-track 8-féle lepénnyel 890-től 1790 forintig, ama bizonyos csavartkrumplis, akinél egy zacskó spirálos rágcsa alapból egy ezres, szósz hozzá kétszázért, forró tea háromszázért. Ha húzósabbra vágyik az ember, akkor a Briga burger, bucijai közt válogat 1050-től 1500 pénzig. Lélekmelegítő kanalazni valók a Nyaklevestől "úgy mint otthon": Transylvanian Cabbage in bread 1800-ért, gulash dettó, de a szelídebb gyömbéres carrott-répakrém már 600-ért, na jó, ha levesgyöngyöt is óhajtunk bele az plusz egy százas. S hoppá, van itt azért egy kis pesti romkocsmás-pulled porkos-füstős filing is a Befaló Bill révén, a legkevésbé sem karácsonyos dübörgős, vérpezsdítős zenével, ezresért húzós, bablevessel, 1200-ért marhaszeggyel. Fenébe is, valahogy itt van körülöttük a legnagyobb élet.
A forralt bor 750 forint/három deci; kürtőskalács 900 forinttól.
Újpesti Szent István tér – a nyugodt külvárosi (7/10)
Az újpesti Szent István téren megrendezett hangulatos vásárból már elégedettebben térhetünk haza: lényegesen olcsóbban juthatunk hozzá a karácsonyi ételekhez, italokhoz. Kürtőskalácsból ötféle ízesítést választhatunk 350 forintért, lángost 300, palacsintát 200 forinttól ehetünk. Itt is választhatunk a különféle drazsékból (500 forint/10 deka), teasüteményekből és gumicukrokból (400/10 dkg), a kisebbeknek pedig 250-450 forintért vehetünk nyalókát.
Apró, mikulásos és karácsonyi tárgyakat néhány száz forintért szerezhetünk be, a választék igen nagy. Kézzel készített tárgyak is vannak bőven, kézműves táskát 5-7 ezer forintért, szappant 1200, üvegből, kristályokból készített ékszereket 2-3 ezer forintért vehetünk, marhabőr öveket 2200-4200 forintért. A hölgyek konyhai eszközöknek, parfümöknek, zokniknak és harisnyáknak is örülhetnek. Nem hiányozhat az Újpest fociklub boltja sem, ahol lila ajándéktárgyak közül válogathatunk.
A téren színpadot is felállítottak, amelyen változatos programokkal várják a látogatókat a Dolly Rolltól Caramelig. A felállított jégpályán 700 forintért bérelhetünk korcsolyát.
Bár az újpesti vásáron nem voltak sokan, mikor odalátogattunk, ez nem tett rosszat a hangulatnak: kellemes, borszürcsölgetős sétára remek helyszín, meleg szívvel ajánljuk azoknak, akik nyugodt nézelődésre, ráhangolódásra vágynak.
Forralt bor: 170 forint/deci; tea 100 forint/deci; habos kakaó 190 forint/deci.
Gresham Palota – az amerikai álom (8/10)
Amikor 2014-ben a szálloda nyitásának tízéves születésnapja alkalmából a Four Seasons urai úgy döntöttek, a Gresham-ház passzázsában adventi vásárt rendeznek, mindjárt kiérdemelték a rendhagyó jelzőt. S ez azóta is így van. Mert itt valami egészen mással találkozik a közönség, mint bárhol másutt a városban. Itt még a Jingle Bells is másként szól, hangulat és díszletek akár a legkarácsonyosabb amerikai filmben. A bejáratnál rögtön lehet szelfizni, mi lehetünk a Santa Claus az Instagramon, vagy beülhetünk a szarvasos szánkóba, és álmodozhatunk az Óperencián túlról.
Jönnek is szépen fiatalok, idősek, családok és párok, még ha egy részük tényleg csak csodálkozni, ábrándozni, hiszen a vaskos pénztárca, az aranykártya kötelező elem. Value is money, mondja a művelt, igényes idegen. Kati Zoob, Stan Ajuha, Rienne modellek, Lumas dizájn, Zsolnay porcelánok, csodás bőrtáskák, pihe-puha szőrmék, selymek, míves ékszerek, asztalneműk a karcsú pezsgőspoharaktól, finom vonalú teás-kávés készleteken át a kaviártartó tégelyig. Árak diszkréten kezelve, csak annyi, hogy az öt, vagy inkább hat számjegyű - HUF helyett a barátságosabb euró értéket is feltüntetik. Ha csak egy kis különleges csomagolású apróságra futja, akkor sem kell üres kézzel távozni. Vásárfiának kézzel festett, iparművész tervezte csodás karácsonyi gömbök 4400-ért, parfümgyertya porcelán tégelyben 5800-ért, jegyzettömb budapesti képeslapokkal 3900-ért, dobozka kandírozott mentalevelekkel 2900-ért.
Itt a kóstolás, a vásározós „kosztolás” is egy más műfaj. Odabent Haraszthy borok decinként 500-1000 forintért, a (Zrínyi utcai) bejáratnál a hotelkonyha Kollázs 3 fogásos leves, grillezett szárnyas panino, forralt boros menüje 3333 forintért (a fogások külön-külön is kaphatók). Egyáltalán nincs túlárazva a többi városi adventes tömegetetőhöz képest, sőt. De hogy számolták ki pont ilyen szép kerekre?
Forralt bor 550 forint, forró csokoládé 850 forint, kürtőskalács 1200 forint.
Szent István tér – advent igaziból (9/10)
Hatodik éve, hogy november végétől január elejéig benépesül a Belváros legfenségesebb tere, a legpompásabb díszlettel, a Bazilikával. Ha másért nem, hát a sötétedéstől félóránként celebrált fényjátékért érdemes idejönni, vendéget hozni, forgolódó idegent erre kormányozni. S érdemes sok minden másért is, mert úgy tűnik, hogy itt nemigen szorítanak helyet gagyiárusoknak, giccsparádésoknak. Csak nagyon halkan jegyezzük meg, hogy ha utóbbit mégis hiányolnánk, akkor a Bajcsy felé vezető food truck sorban(!) "kakukktojáskodó" kegytár pavilonban keressük...
Jellemzően tényleg válogatott kézműveseké a terep, jobbára tradicionális karácsonyi kínálattal. Mézeskalácsos, gyertyaöntő, fafaragó, nemezes játékkészítő, fűszeres, szűcs, fazekas, kolbásztöltő és így tovább. De komolyan, valahogy errefelé nincs tömegárus-képzetünk. Jó, jó, például a téliszalámis, piros paprikás, fakanalas szuveníres azért becsúszik, de hát mégiscsak turista főcsapáson vagyunk.
És egy valóságos téli street-food fesztiválon. Sőt, mintha egyre inkább az lenne. Ahol persze azért ott terebélyesedik a – nyilván, igény van rá alapon – a csülkös, hurkás, malacos, töltött káposztás "mega országkonyha". De a fesztiválos kedvenceké a főszerep: Zing Burger, Tésztafeszítő, Budaörsi Halpiac, Fish&Chips, Szegyházi, Pasta Station, Lekker, Desszertneked, Che Che. Nem soroljuk tovább, de fogadni mernénk, gyakorló street-foodosok folytatni tudnák a sort azokkal, akiket éppen most kihagytunk. Árak belvárosi szinten pár száztól pár ezerig. Debütál a kitelepüléssel a KIOSZK, ahol a konfitált kacsacomb 2490 forint, a roston kacsamáj 1950, a házi gulyás 1650. A kosztokat az Unicum Szilvától a Tűzes Tokajiig számtalan féle innivalóval lazíthatjuk. Menő a Finlandia meg a Becherovka bázis, a DiVino saroktól sarokig.
Forralt bor, puncs 900 forinttól 1400 forintig, forró csoki 700-tól 1100-ig, lángos 500-tól 1140-ig (feltéttől függően).
Óbuda – a mesés (9/10)
Most már nem lepődünk meg azon, hogy a város egyik leghangulatosabb adventi vásárát az óbudai Fő téren és környékén találjuk. Különösen este mutatja igazi mesebeli arcát, amikor felgyulladnak a fények, és az adventi naptárrá alakított polgármesteri hivatal előtt összegyűlnek a családok. Míg a gyerekek koriznak (ingyen), a szülők körbenézhetnek a bódék között.Itt minden kézműves. A gasztroszekció húzótermékei természetesen itt is a számtalan ízben kínált forralt borok, illetve a kenyérlángos és a kürtőskalács. De van itt kitelepült Kolbice-furgon, kiváló hentesáruk, sültek, halételek – minden, mi szem-szájnak ingere. Nem lenyúlásról szólnak ezek, kifejezetten megfizethető árakon ehetünk-ihatunk kifejezetten jó minőségű termékeket. A családias hangulatra jellemző, hogy ha a már eladott tea nem ízlett eléggé az eladónak (!), akkor a vásárló után kiált, hogy szerinte vigyék vissza, mert egy kis citromlevet még öntene hozzá. És persze sok helyen vannak jóféle pálinkák, kézműves sörök – ez utóbbi, úgy láttuk, nem olyan kelendő a hidegben.
A vásár a Szentlélek téren folytatódik, ahol tucatnyi bódéban vehetünk tényleg jó minőségű karácsonyi termékeket a mézektől, lekvároktól az extra szappanokon át a szőttesekig, fazekas termékekig. Egyedül a stresszoldónak kikiáltott párna és párnahuzat gyanús kissé – de ez az egyetlen kivétal, ami mint tudjuk, erősíti a szabályt.
A tér közepén egy retro körhinta – ottjártunkkor nem üzemelt, amúgy 400 forintért tapasztalhatják meg a forgatónyomaték és a centrifugális erő áldásos hatásait a kicsik.
A színpadon hétvégente igazi adventi fesztivál: olyan előadók lépnek színpadra, mint a Kaláka, a Rackajam vagy Petruska. (Pontos program itt.)
A számos ízben kínált forralt borok 200 forint/decitől indulnak, és mondjuk az unikumos szilvás forralt bor 900 forintjáig terjednek árban), a teák 100 forintért kaphatók (a sült tea 650-ért). A kenyérlángos 800 forinttól indul, az „eredeti székely kürtőskalács” 1000 forint.