Uniós biztos: Nincs az UEFA-nak mentsége arra, hogy nem engedi a szivárványvilágítást
Az európai életmód előmozdításáért felelős biztos nem érti, miért hátrált most meg az UEFA, ami élen járt a kirekesztés és rasszizmus elleni harcban.
Nincs észszerű mentsége az UEFA-nak arra, miért nem engedték szivárványszínekkel kivilágítani a müncheni Allianz Arénát a német–magyar meccs alatt – jelentette ki Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős biztos szerdán.
„Feladom, nem tudok semmit felhozni a védelmükben” – mondta Szkínász, akit az uniós biztosok ülése után tartott sajtótájékoztatóján kérdezték az esetről a brüsszeli tudósítók. A biztos azért áll értetlenül a történtek előtt, mivel
az UEFA élen járt a kirekesztés és rasszizmus elleni harcot képviselő kampányokban, segítettek minket az oltások népszerűsítésében, minden jó ügy mellé odaálltak, erre most tessék, ebből csinálnak ügyet.
Szkínász arról is beszélt, hogy a társadalmilag nyitott sport mellett áll ki, amely nemcsak a gazdagok és hatalmasok számára van fenntartva.
München városa a múlt héten kedden Magyarországon elfogadott, homofób kitételeket is tartalmazó, hivatalosan a pedofilok ellen irányuló törvény ellen tiltakozott volna a stadion világításával.
Végül az UEFA megtagadta a kérést, mondván, magukat politikailag semleges szervezetként tartják számon, így nem kívánnak belefolyni az ügybe, de hangsúlyozták: „évek óta elkötelezettek a sokszínűség és befogadás iránt”, elítélik a „rasszizmust, a homofóbiát, a szexizmust és a megkülönböztetés minden formáját”.
A labdarúgó-szövetség állásfoglalása után több német város is úgy döntött, hogy kivilágítja a stadionját a meccs idejére, sőt még a Barcelona focicsapata is beszólt az UEFA-nak a döntés miatt. Azóta a holland válogatott is közölte, hogy szivárványos karszalaggal focizik majd Budapesten a holland csapatkapitány a kieséses szakaszban, a magyar gazdaság motorjai pedig szivárványszínű logókkal mutatnak fityiszt a kormánynak és az UEFA-nak.
Erre válaszul három stadion és az Operaház egy része is nemzeti színekben fog virítani a német–magyar meccs alatt, de még Orbán Viktor is azt kérte a német politikusoktól, hogy fogadják el az UEFA szivárványtilalmát. Érdekesség egyébként, hogy a magyar miniszterelnök a várakozásokkal ellentétben nem tekinti meg a helyszínen a meccset, és nemzetközi sajtóértesülések szerint Georgia Melonival, az szélsőjobboldali Olasz Testvérek párt elnökével fog Brüsszelben vacsorázni.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerdán szégyenteljesnek nevezte a magyar törvényt, és jelezte, hogy az uniós intézmény levélben fogja figyelmeztetni a magyar kormányt a jogszabály az uniós jogot sértő, diszkriminatív részleteire.