szerző:
Tetszett a cikk?

Párkány – azaz a Slovenska Matica-t alapító Stur után Sturovo - a Mária Valéria Dunahíd 2001 őszi átadása óta igen kedvelt célpontja a magyar sörisszáknak és nagyevőknek.

© www.beerpress.hu
Az 56 évig csonka híd átadását mindkét oldalon – s nemcsak Esztergom és Párkány népe - őszinte örömmel fogadták. A magyar invázió persze eleiben leginkább annak szólt, hogy  akkoriban nemcsak az élelmiszerek, hanem a benzin is jóval olcsóbb volt odaát.

Egy tankoláson egy három fős társaság könnyedén megspórolhatta a sörös-becherovkás-knédlis ebéd árát.
Ez már a múlté, ám a kicsinosított Párkány elsősorban a jobb sörválaszték, a megfizethető árú vendéglátás és az esztergominál jóval olcsóbb strand okán továbbra is turista célpont maradt.

A városkában az éttermek száma az elmúlt években megháromszorozódott, és a színvonal is mind igényesebb. Az olyan régi klasszikusok, mint a Sport vagy a Miatti egyre nagyobb konkurenciával kell, hogy szembe nézzenek és ennek köszönhetően akár a feljövőben levő Regoban, az újonnan nyílt Furmanban vagy a kerthelyiséggel bővített Casablancában is időről időre jobb kinálatból lehet válogatni. Ma már nemcsak a pacalleves, a sertéssült knédlivel és káposztával, a sztrapacska és az elmaradhatatlan magyar kedvenc, a rántott sajt jelenti a választékot. Bár néha mintha a nyolcvanas évek végének magyar vendéglátása köszönne vissza…De a konkurenciaharc eredményeként egyre jobb a hal-, és a vadválaszték, és a pulykával együtt megérkezett a pizza is.

© www.beerpress.hu
Az árak továbbra is felhasználóbarátnak számítanak: személyenként körülbelül 200-250 koronába (1600-2000 forintba) az aperetíf és a két sör is belefér. Rendhagyóan izgalmas kulináris kalandokra nem számíthatunk, de évtizedes tapasztalatunk, hogy a vállalt minőséget mindenütt megbízhatóan hozzák. És ez különösen igaz a sörökre, még akkor is ha olykor belefuthatunk egy magyar Kozelbe, vagy Heinekenbe is. A szlovák sörök közül persze a Zlaty Bazant a leggyakoribb, de találkozhatunk Topvarral, Sarissal, Gemerrel, Corgonnal és Kelttel is.

A legszélesebb sörválasztékkal a Green Pub dicsekedhet. Itt a szlovák sörök mellett a cseh Budvart, Krusovicet, Pilsner Urquellt, Staroprament és belga Hoegardent is csapolják. Ez utóbbi a legdrágább: fél literért körülbelül 300 forintot kell fizetnünk, de egy korsó ára jellemzően szinte mindenütt 20 korona (160 forint) körüli áron kapható.

Szóval megéri gasztro-turistáskodni Párkányban. És ha hazafele menet, még csörög néhány elköltendő korona a zsebünkben, semmiképpen se hagyjuk ki az Utolsó Esélyt. A híd lábánál található kocsma kora hajnaltól késő estig nyitva van. A többség jövet-menet útba ejti a helyet.

Egy recept, amit akár otthon is kipróbálhatunk:
IrEgy recept, amit akár otthon is kipróbálhatunk:
Tátrai tűz Furman módra
A kicsit sűrűbbre kevert tócsni alapot – a nyers krumplit a reszelő durva fokán lereszeljük, sózzuk, borsozzuk, annyi liszttel kikeverjük, hogy galuska sűrűségű tésztát kapjunk - palacsintasütőben megsütjük. Beborítjuk lecsós sertéssülttel, majd félbehajtjuk és a tetejére sajtot reszelünk. A tányért zöldségekkel díszítjük. 
© www.beerpress.hu
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szikora Katalin Gasztro

A fehér, a sárga és a kopasz

A nyár hamvas gyümölcse a barack. Persze ez is frissen, nyersen a legfinomabb, a legegészségesebb. Gyakorló háziasszonyok legfeljebb krémlevest rittyentenek belőle. A profi szakács szerint a barackkrémlevesnél élvezetesebb a frissen készült ivólé. Az asztalra pedig izgalmas ízvariációkban vonulhat fel a barack. Erre ad példákat - némi történeti háttérrel - Dunszt Zsolt, az Aranyszarvas-Gomba Kft. séfje, grill világbajnok.

Vétek György Gasztro

Rétesshow a kastélyban

Nem elég, hogy a gulyásnak „múzeumot” csináltak Bécsben, még a rétessel is saját országimázsukat építgetik.

Plázs

Egy finom E - a rejtélyes umami

Száz éve azonosították, de csak néhány éve fogadják el ötödik alapíznek a rejtélyes umamit, amelyről a nemrég Pécsett megrendezett élettani konferencián is sok szó esett.

Kovács Gábor Gasztro

Lecsó: tartózkodjunk az olajtól, jöjjön a szalonna

A lecsó annyira alapétele a magyar konyhaművészetnek, hogy a legtöbb szakácskönyv nem is foglalkozik az elkészítésével. És amelyik mégis, az röviden elintézi azzal, hogy az üvegesre pirított hagymára ráborítjuk a paprikát, majd rövidest a paradicsomot, sózzuk és ezt az egyveleget megfőzzük.

hvg.hu Gasztro

Sztárok és cukrászok készülnek az Ország Születésnapjára

Különleges receptet kreált a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete augusztus 20-ára, az Ország Születésnapjára. Az „új hungarikum” alkotóihoz csatlakozott Budai Bernadett kormányszóvivő és számos hazai médiasztár – Karsai Zita, Csollány Szilveszter, Schobert Norbert, Magony Szilvi, Palcsó Tamás, Lola –, akik a Miniszterelnöki Hivatal felhívására tortát sütnek az ünnepre.

Lőrincz Zsolt Gasztro

A mesés Kelet ízei

Édes, erős-pikáns, esetleg picit savanykás. Készülhet különféle zöldségekből, gyümölcsökből, gazdagon fűszerezve. Így jellemzi a mostanság nálunk is egyre népszerűbb fúziós konyhák különleges csemegéjét, a csatnit az Encyclopedia Britannica. A hindi eredetű szó – chutney – jelentése: nyalni. És valóban, aki megkóstolja valamelyik változatot, megnyalja utána mind a tíz ujját.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Kenyér a tányérban

Már Erasmus is megmondta : „Egy ügyes szakács jó vacsorát tud készíteni köszörűkőből is.” A hálás elő- és utókor pedig feltalálta mindenkori kőlevesét - ami esetünkben kenyérből van.