szerző:
Tetszett a cikk?

A másnaposság kuruzslásának egyre gyarapodó szakirodalma van. Egy dologban azonban valamennyi macskajajos egyetért: a szesszel meggyötört gyomor egyik leghatásosabb gyógyszere a tartalmas, forró, savanykás leves.

Kezdjük tudományos alapon: az alkoholfogyasztás vizet von el a szervezetből, ezért fordulhat elő, hogy minél többet iszunk, annál szomjasabbak leszünk. Ennek a dehidratációnak  köszönhetjük a dínom-dánomot követő napon a fejfájást, a kiszáradt szájpadlást és a cserepes ajkakat. A hányingert pedig az alkohol gyomrot irritáló hatása idézi elő, míg a pancsolt szeszekhez használt illat, aroma és az egyéb pótanyagok felelősek a tünetek felerősödéséért.

Az évbúcsúztató, új esztendőt köszöntő koccintások még azoknál is komolyabb poharazgatásba csúszhatnak, akik egyébként év közben legfeljebb buborékos vízzel duhajkodnak. Nekik semmiképpen sem ajánljuk a másnaposság gyógyításának egyik régi módszerét, a „kutyaharapást szőrével”. Ezt rutinos iszákosok találták ki, miszerint a másnapot azzal az itallal kell kezdeni, amit az előző este utolsónak ittunk. Ha követjük a tanácsot, kétségtelen az első pohár ital átmeneti segítséget nyújt, hiszen a szervezet éjszaka „ráállt” az alkohol feldolgozására és a bevitt alkohol rövid időre valamelyest enyhíti a rosszullétet. Ez azonban csak átmeneti javulás, és a következő pohárral már az aznapos lerészegedés felé vesszük az irányt.

A másnapossággal járó tünetek enyhítésére sokféle módszer létezik, a szódabikarbónától a hideg zuhanyig, egyik sem tuti. Viszont bármennyire is nem kívánjuk, feltétlenül együnk valamit. A gyenge gyomor és a tudat persze sokszor tiltakozik szilárd étel elfogyasztása ellen, úgy hogy ne a maradék malacsültet próbáljuk lenyomni a torkunkon. A legalkalmasabb szer valamely savanykás leves.

A legegyszerűbb a gyorsan összerittyenthető frankfurti vagy gombaleves, feltétlenül babérlevéllel és tejföllel. Más korhelyek citromlevet,borecetet,savanyú káposzta levet kívánnak. Itthon a legnépszerűbb a korhely halászlé és a káposztaleves, de minden nemzet konyhájának megvan a maga savanyú levese – gyaníthatóan másfele is ápolásra szorulnak a másnapos szervezetek. Ilyen savanyú leves a csehek kulajdája, az erdélyiek csorbája, de mint a receptekből is kiderül a sor bőven folytatható. Persze akármilyen hatásosan javítják a korhelylevesek az állapotunkat, ez csak tüneti kezelés. Viszont legalább ízes.

Receptek

Szerb korhelyleves

gasztrotipp.hu

1 csomó leveszöldség
étolaj
3 deka liszt
1 fej vöröshagyma
2-3 babérlevél
1 kis csípős zöldpaprika bors
1 l. savanyú káposzta lé
1-2 dl langyos víz
só,bors

A leveszöldséget (sárgarépa, petrezselyemgyökér, pasztinák, zellergumó) megtisztítjuk, megmossuk és karikákra vágjuk, majd forró olajon megpároljuk. Meghintjük liszttel és megpirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, babérlevelet és a csípős zöldpaprikát. Az egészet rövid ideig pároljuk, majd öntünk hozzá egy kevés langyos vizet. Amikor a zöldségfélék megpuhultak, hozzáöntjük a savanyúkáposzta-lét, és lassú tűzön 15-20 percig főzzük. Tehetünk a levesbe külön megfőzött rizst vagy apróra vágott savanyú káposztát is. A tálalóedénybe karikákra vágott kolbászt vagy virslit is tehetünk, hogy a korhelylevest dúsítsuk. Ezt a levest a Balkánon nagy eszem-iszomok után szokás kínálni, amikor a gyomorra ráfér egy kis kímélet.

Stájer savanyú leves

750-1000 g sertésláb és sertésfarok
1 nagy sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
2 csomó zellerlevél
1 kis fej vöröshagyma 1-2 gerezd fokhagyma só
bors
50 deka krumpli
étolaj vagy zsír
1 púpozott evőkanál liszt
borecet

A lábat és a farkat jól megtisztítjuk, megmossuk és eldaraboljuk, 1,5-2 liter hideg vízzel felöntve lassú tűzön főzzük. A sárgarépát és a petrezselyemgyökeret is megtisztítjuk, hosszában kettévágjuk. A vöröshagymát lehámozzuk, félbe vágjuk. A fokhagymát is megtisztítjuk, de az utolsó vékony hártyát rajta hagyjuk. A levesbe a forrástól számított 5-10. percben tesszük bele az előkészített zöldségféléket, a zellerlevelet, sót, borsot. Az egészet lassú tűzön puhára főzzük. A burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk és sós vízben megfőzzük. A levest leszűrjük, a húst kicsontozzuk, a zöldségfélékkel együtt apró kockákra vágjuk és visszatesszük a leszűrt levesbe. Hozzáadjuk a főtt burgonyát, és szükség szerint öntünk hozzá a burgonya főzővizéből is. A lisztet forró olajon megpirítjuk, öntünk rá egy kevés hideg vizet,csomómentesre elkeverjük, és ezzel sűrítjük be a levest, amit még 5-10 percig lassan forralunk. Szükség és ízlés szerint sózzuk, savanyítjuk a borecetettel. A levest tálaláskor apróra vágott petrezselyem zöldjével is megszórhatjuk.

Görög citromos leves

1,5 1iter leszűrt tyúkhúsleves (vagy csirkehús-, zöldségleves)
5 deka hosszúkásszemű rizs
4 tojás
egy jókora citrom leve
só, bors

A rizst mossuk meg és csurgassuk le. Az alaplé  háromnegyed részét forraljuk fel, tegyük bele a rizst. Lassú tűzön főzzük 15-20 percig. A tojásokat habverővel verjük habosra, s állandó kevergetés közben lassanként adjuk hozzá  a citrom levét. A maradék levest forraljuk fel külön. Vegyük le a tűzről és lassan keverjük el a citromos tojással, majd az egészet adjuk hozzá a rizses leveshez. Melegítsük össze, de ne forraljuk! A kész levest sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A citromos tojásmártást (avgolemono) Görögországban levesek, raguk feljavítására is használják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Varga Márta Gasztro

Szilveszteri pezsgős ételek - recept

A pezsgő nem csak kiváló aperitif, de egyike a legsokoldalúbb, étkezések mellé is kínálható nemes italnak. A nagy klasszikus, a kaviár mellett számos egyszerűbb vagy rafináltabb fogást is kísérhet.

Lukács Enikő Gasztro

Öt gyors tipp Szilveszterre - recept

Az óévbúcsúztató bulikon az éjfél körül feltálalt káposztaleves, lencsefőzelék, virsli mellé-elé mindig jócskán kell az asztalra olyasmi, amire már a mi áldásos közreműködésünk nélkül is rájárhatnak a vendégek. Hogy ne csak a sztenderd majonézes kukoricasalátát, kaszinó tojást, karácsonyról megmaradt száraz bejglit vonultassuk fel, íme öt gyorsan, előre elkészíthető fogás.

Kovács István Vélemény

A magyar pisztráng dícsérete – receptek

Az idei év rapszodikus időjárása hatással volt a lillafüredi halállományra is, a kemény telet pikkelyükben érezve, a megszokott november helyett már szeptember végén ívtak az őshonos sebes pisztrángok. Egyébként a hipermarketek zöme inkább olcsó török, olasz, vagy éppen panamai pisztrángot árul a minőségi magyar termék helyett – tudtuk meg Hoitsy Györgytől, a pisztrángtelep tulajdonosától, aki több éven át Borsod megye halászati felügyelője volt.