szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Liberális Gazdasági Tanács (LGT) szerint világos reformmenetrendre van szükség, és arra, hogy a reformok beindulásával felszabaduló pénzt teljes egészében a béreket terhelő adók és járulékok csökkentésére, és ne a szociális rendszerre fordítsák - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, a tanács elnöke.

Az LGT a kormányzati ciklus első parlamenti költségvetési vitájának idején áttekintette a következő évek gazdaságpolitikai pályáját meghatározó kérdéseket, köztük a fiskális politika és a versenyképesség-politika aktuális feladatait.

Kóka János kiemelte, támogatják a kormányfő elképzelését, hogy 2008-tól csak olyan költségvetés fogadható el, aminek elsődleges egyensúlya szufficites lesz. Az SZDSZ ezt azonban csak úgy tudja elképzelni, ha ez nem jár az adóbevételek növelésével és egyúttal az adórendszer egyszerűsítésével párosul, mert a bonyolult adminisztráció jelenleg a gazdaság versenyképességének egyik legfőbb gátja.

A gazdasági miniszter elmondta: örömmel fogadták, hogy a 2007. évi büdzsé fő számai fedésben vannak a konvergenciaprogrammal. Véleménye szerint ez a tény növelte Magyarország hitelességét a nemzetközi befektetők és elemzők szemében. Az LGT elnöke szerint szükség van annak tisztázására, hogy a

közigazgatásban, az egészségügyben, az oktatásban és a GKM-hez tartozó közlekedés és energetika területén milyen határidővel, milyen feladatokat kell megoldani.

Kóka János kiemelte: a GKM-ben kész van a közlekedési és energetikai reform terve, megvalósításának menetrendje, amit hamarosan a kormány elé visz. Elmondta azt is, hogy azért is támogatják Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tervét az olyan költségvetésről, ami nem növeli, hanem csökkenti az államháztartási hiányt, mert a közhiedelemmel ellentétben, nem a GKM 938 milliárd forintos fejezeti főösszege a legnagyobb a 2007. évi büdzsében, hanem az államadósság törlesztésének több mint 1.100 milliárd forintot kitevő terhe.

"Folytatni kel a stabilizációs törekvéseket, nem halasztható egy pillanattal sem a költségvetési egyensúly követelményének érvényesítése" - emelte ki a gazdasági miniszter. Kifejtette, hogy az SZDSZ szerint Magyarországon a politikai konfliktuskezelés kultúrája a gazdasági versenyképesség növekedésének egyik legfőbb akadálya. Szükség van arra, hogy a politikai oldalak, a politika és a gazdaság szereplői egymáshoz közeledve, közösen találják meg a versenyképesség, az infrastruktúra és az energiapolitika kulcskérdéseire a legjobb válaszokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Milyen reformok várhatók még?

Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint ma erős reformkényszer van az elmúlt 15 év alatt feltorlódott problémák miatt. A szükséges reformok közül csak a felsőoktatásban bevezetett bolognai folyamat és a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos részreform, a magánnyugdíjpénztárak bevezetése valósult meg.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Itthon

Milyen reformot akar Gyurcsány? Itt vannak a részletek

Gyurcsány Ferenc úgy véli, hogy a közkultúra megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy Magyarország csatlakozhasson a fejlett nyugati demokráciákhoz, s egészséges fejlődése hosszú távon fenntartható legyen. A miniszterelnök ezért – mint a GKI gazdaságkutató keddi budapesti konferenciáján elmondott előadásából kiderült – nem egyszerű gazdasági reformokat akar, hanem társadalmi-, vagy ha úgy jobban tetszik, országreformot.