szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vagyontörvény tervezete szerint kikerül a tartós állami tulajdonból jó néhány társaság, és számos cég esetében mérséklik a tartós állami tulajdon arányát – derül ki a privatizációs törvény tervezetének a Pénzügyminisztérium honlapján közzétett változatából.

A tervezetet szerint értékesíthető lesz a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és a Nemzeti Színház Zrt.. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon, hasonlóan a Hochtief-csoport birtokában lévő Budapest Airport Zrt. esetében is. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. közel 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is.

A Magyar Államvasutak megmarad 100 százalékban tartós állami tulajdonban, és nem változik a tartós állami tulajdon 50 százalékos aránya a Győr-Sopron Ebenfurti Vasúttársaságban sem. Nem lehet eladni az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-t, az tartósan 100 százalékos állami tulajdonban marad. Egyetlen erdőgazdaság esetében sem szűnik meg a 100 százalékos tartós állami tulajdon, így azok sem értékesíthetők.

A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz viszont a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.

Kikerülnek a tartós állami tulajdon köréből a foglalkoztatási célú közhasznú társaságok, különböző kutatóintézetek, vízművek, hadiipari cégek. Megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdoni arány a Geodéziai és Térképészeti Zrt.-ben, az 50 százalék plusz egy szavazat a Kopint-Datorg Szervezési és Adatfeldolgozási Zrt.-ben és a szintén 50 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdoni arány az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda Zrt.-ben is.

A Magyar Tudományos Akadémia az 1994. évi XL. törvénnyel tulajdonba kapta a működéséhez szükséges vagyon egy részét, míg egy másik (korányrendeletben tételesen felsorolt) részéről a törvény úgy rendelkezett, hogy az rábízott vagyonnak minősül. A jelenlegi törvénytervezet ezt a rábízott vagyont az Akadémia működésének, önálló gazdálkodásának elősegítése, illetve az 1994-ben történt vagyonrendezés végleges lezárása érdekében a korábbi juttatáshoz hasonlóan az Akadémia tulajdonába adja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Privatizálnák a Volánt, a postát és a Szerencsejáték Zrt.-t is

A Liberális Gazdasági Tanács azt szeretné, hogy ne csak a konvergenciaprogramban szereplő cégeket privatizálják a következő években, hanem egyebek mellett a Volán társaságokat, a Magyar Posta Zrt.-t, a Magyar Villamos Műveket és a Szerencsejáték Zrt.-t is - közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.

MTI Gazdaság

Lezárul a Malév privatizációja

Lezárul a Malév magyar nemzeti légitársaság privatizációja szerdán, a részvények 99,95 százaléka a Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségébe tartozó AirBridge Zrt. birtokába kerül.

MTI/hvg.hu Kult

Kóka: a szerencsejáték bevételeket fordítsuk kultúrára

A nagy-britanniai modellt javasolja Kóka János; azaz az állami szerencsejátékból származó bevételekhez kötné a kultúra finanszírozását. Az SZDSZ elnökjelöltje programjának kultúrpolitikai vitairatát vasárnap sajtótájékoztatón ismertette.

MTI Gazdaság

Rekordbevétel a Szerencsejáték Zrt.-nél

Tavaly 21 milliárd forinttal nőtt a Szerencsejáték Zrt. árbevétele, ezzel a rekordot jelentő 131 milliárd 800 millió forintra nőtt. A legnépszerűbb termék az ötöslottó, mely a teljes árbevétel 40 százalékát adja.

EduPress Itthon

Tiltakoznak a felsőoktatás privatizációja ellen

Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár a felsőoktatási intézmények gazdasági társasággá alakító javaslatát sem az oktatási tárca, sem a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője sem támogatja.