szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Zsolnay Porcelánmanufaktúra vezetése a napokban kezdeményezte az ÁPV Zrt.-nél az egyesülést a Hollóházi Porcelánmanufaktúrával - írta hétfőn az Új Dunántúli Napló.

Az állami tulajdonú hollóházi gyár tavaly 1 milliárd forintos árbevétel mellett 12 millió forint adózás előtti nyereséget könyvelhetett el, míg a pécsi önkormányzathoz tartozó Zsolnay 1,1 milliárd forint árbevétel mellett 212 millió forint veszteséggel zárta az évet - olvasható a Baranya megyei napilapban.

A két, hasonló problémákkal küszködő vállalatnál a túl nagy költségek miatt kevesebb jut piacépítésre, ezáltal félő, hogy a jövőben csökkenhetnek bevételeik. Egyesülve, hatékonyabb szervezeti felépítéssel és munkaszervezéssel ugyanakkor már komoly eredményeket érhetnének el. A két cég kapcsolata egyébként nem újkeletű. A kapacitások jobb kihasználásáért évek óta végzik egymásnak az úgynevezett fehér porcelánáru formázását, gyártását. Az esetleges fúzió érintheti viszont Pécs 2010-es Európa kulturális fővárosa programját, melynek egyik kulcsprojektje a Zsolnay kulturális negyed kialakítása - olvasható a lapban. 

Az MTI még pénteken értesült arról, hogy a két hazai porcelángyár szorosabbra fűzheti kapcsolatait, miután a 230 éve működő Hollóházi Porcelánmanufaktúrát a napokban sokadik próbálkozásra sem sikerült értékesíteni. Pálfi József, a társaság vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy a két gyár közötti kapcsolat erősödése akár a hollóházi és a Zsolnay porcelángyár fúziójához is vezethet, a két cég ugyanakkor egy esetleges egyesülés után is megőrizné márkaneveit, kvázi önállóságát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar márkák története

Zsolnay Porcelángyár

Zsolnay Vilmos festőművésznek készült, de végül átvette fivére pécsi kerámiaüzemét, majd apja Fő téri üzletét, amelyet rövidesen többemeletes áruházzá fejlesztett.