szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megjelent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyar statisztikai évkönyv, 2006-os című kiadványa. A KSH közleménye szerint a kiadvány 8 nagy egységből áll, ezeken belül találhatók meg a korábban már ismert fejezetek. Az egyes fejezeteken belüli eligazodást segítik a fejezeteket bevezető vázlatpontok, amelyeket grafikonok tesznek szemléletessé. A szövegek tömören tájékoztatnak az adott rész tartalmáról.

A „Népesség, népmozgalom” fejezet feltárja a házasság és a gyermekvállalás sajátos összefüggéseit. A közlemény szerint nemcsak az látható, hogy az ezredforduló évei óta emelkedett az élveszületések száma, hanem az együttélési formák változása is érzékelhető: a nem házassági köteléken belül születettek aránya az 1960-ban észlelt 1,8 százalékról tavaly 35,6 százalékra emelkedett.

A „Társadalom” rész bevezető fejezetéből összeállítható az egyes gazdasági ágak foglalkoztatottak szerinti "rangsora". Magyarországon az összes gazdasági ágban 3930100 foglalkoztatott tevékenykedett 2006-ban. A legtöbben – a foglalkoztatottak 22 százaléka – a feldolgozóiparban, 14,8 százalék a kereskedelemben, 8,2-8,2 százalék az oktatásban, illetve az építőiparban dolgoznak.

A többi ág létszámadatai jóval szerényebbek voltak. A legcsekélyebb a súlya a bányászatnak, ahova mindössze 15 ezren tartoztak. Nem úgy, mint az 1986-os esztendőben, amikor kereken 100 ezerrel több bányász dolgozott. Húsz év alatt azonban jóval nagyobb létszám-veszteség érte a mezőgazdaságot: az ott tevékenykedők száma 606 ezer fővel csappant meg.

Az alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 2006-ban 171351 forint volt. Az átlagtól elmaradt a szálláshely-szolgáltatásban, vendéglátásban teljes munkaidőben foglalkoztatottak keresete, ami 102890 forint volt, és jelentősen meghaladta a pénzügyi közvetítésbe soroltaké. Míg az egy ledolgozott munkaórára jutó munkajövedelem a nemzetgazdaságban 1184 forint volt, az egy ledolgozott órára jutó szociális költségek 453 forintot tettek ki.

A közlemény szerint az „Általános gazdasági mutatók” adataiból kitűnik, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2006-ban 3,9 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a beruházások volumene tízéves folyamatos növekedés után 1,2 százalékkal csökkent. A fejezet szerint tavaly dinamikusan nőttek a ráfordítások a kutatás-fejlesztési tevékenységre. A külkereskedelmi termékek kivitelében forintban számolva a híradás-technikai hangrögzítő és lejátszó készülékek állnak az első helyen, míg a behozatalban a villamos gépek és készülékek.

A fogyasztói árak 2006-ban átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest. Ezen belül az átlagot csaknem kétszeresen meghaladta az élelmiszerek drágulása, és tartós csökkenést mutattak a tartós fogyasztási cikkek. A kiadvány szerint a háztartások egy főre jutó kiadásait bemutató táblázatból kiolvasható, hogy az összkiadás 23,4 százalékát fordították élelmiszerre, az ezt követő legnagyobb tétel 20,6 százalékkal a közlekedés, hírközlés volt, míg az élvezeti cikkek és a ruházkodás közel azonos mértékben terhelte a háztartások pénztárcáit: 4,8, illetve 4,7 százaléknyi kiadással.

Ételmérgezésből 2006-ban csupán 172 esetet jegyeztek fel. Ám az ezek nyomán kialakult megbetegedések 6857-es száma minden korábbi évét többszörösen felülmúlta 2000 óta – derül ki az évkönyvből. A kiadott könyvek között a legnagyobb példányszámban öt éve a tankönyvek állnak az élen, részesedésük 2006-ban 35,2 százalékos volt, mennyiségük megközelítette a 13,5 millió példányt. Utánuk következnek a szépirodalmi művek 27,2 százalékos részesedéssel, 10,4 millió példánnyal.

Magyarországon 2006-ban egymillióval kevesebb rádiót gyártottak, mint 2000-ben, összesen 2,3 millió darabot, ezzel szemben megugrott a televízió-előállítás: hat év alatt termelésük több mint 5 millióval 8,3 millió darabra nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kevesebb munkanélkülit mutat a KSH

A KSH munkanélküliekre vonatkozó adata egyes megyékben megegyezik a magukat a munkaügyi intézményrendszernél regisztráltató álláskeresők létszámával, más megyékben viszont a regisztrált létszám akár a kétszeresét is eléri a KSH által közöltnek.

MTI Gazdaság

KSH: 639,2 millió euró a külkereskedelmi hiány

Az idén az első hét hónapban a külkereskedelmi áruforgalom hiánya az előzetes adatok szerint 639,2 millió euró volt, 958 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az egyenleg 38,441 milliárd euró export és 39,080 milliárd euró import mellett alakult ki.

MTI Gazdaság

KSH: 800 ezernél több rokkantnyugdíjas van Magyarországon

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Társadalmi ellátórendszerek, 2006 címmel jelentette meg legújabb kiadványát, amely az egészségügy, a szociális ellátás, az oktatás, a kultúra, a bűnözés, a civil társadalom, a lakáshelyzet és az infrastruktúra ezredforduló utáni főbb adatait ismerteti.

MTI Gazdaság

KSH: 1,4 százalékkal nőtt a gazdaság

Az idén a második negyedévben - az előző év azonos időszakához viszonyítva - 1,4 százalékos volt a gazdasági növekedés kiigazítás nélkül, és a naptári hatás kiszűrésével egyaránt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes adatok alapján.

MTI Karrier

A KSH szerint csökkent a munkanélküliség, a regisztráció mást mutat

Továbbra is ellentétes tendenciát mutat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) szerinti munkanélküliség, a statisztikai hivatal legutóbbi jelentése szerint ismét csökkent, a regisztráció szerint viszont nőtt a munkanélküliek létszáma.

MTI Gazdaság

KSH: 8,6 százalékkal emelkedtek az árak

Az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,4 százalék volt, 2006. júniushoz viszonyítva pedig 8,6 százalékkal növekedtek az árak. Idén, az első hat hónapban, átlagosan szintén 8,6 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Több a regisztrált munkanélküli, mint amennyit a KSH mér

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerő felmérésének legutóbbi, a május-júliusi időszakra vonatkozó adatai szerint 14 ezerrel kevesebb a munkanélküli, mint egy évvel korábban, a regisztrációban viszont e hónapokban körülbelül 40 ezerrel nőtt az álláskeresők létszáma az egy évvel korábbihoz képest.