szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális cégadósi szektor törlesztési képességén még nem látszik a világgazdaságot eluraló nagybani finanszírozási oldali likviditási aszály, de ebben már az idén éles fordulat valószínű, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott elemzésében.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő, amely havonta közöl helyzetjelentést a nála magas hozamú adóskockázati kategóriába sorolt vállalati adósi kör adósságszolgálati állapotáról, a decemberről szóló keddi elemzésben azt írta: a spekulatív besorolási körben a tavalyi utolsó hónapban 0,9 százalék volt a nem teljesítővé válók aránya, ami az 1981 decemberében mért 0,7 százalék óta - vagyis több mint negyedszázada - a legalacsonyabb szint.
 
Tavalyelőtt decemberben még 1,7 százalék volt a nem fizetővé válások aránya a Moody's listáján. A nemzetközi hitelminősítők a befektetésre ajánlott szint alatti cégadósi kör törlesztési kapacitása alapján mérik a vállalati adósi szféra mindenkori adósságszolgálati állapotát, mert az elsőrendű besorolási kategóriákban gyakorlatilag nem fordul elő nem teljesítővé válás.
 
A Moody's keddi londoni elemzése szerint a 2007. decemberi arány jó eséllyel egyben a mélypontja is volt a jelenlegi nem teljesítővé válási ciklusnak; ezt jelzi, hogy több adósságkibocsátó az elmúlt hetekben máris leállt a kamattörlesztésekkel.
 
Ha lejár a törlesztési késedelmekre adott 30 napos türelmi időszak, ezek a cégadósok ténylegesen nem fizetővé válnak, ami már azonnali felfelé irányuló nyomást fog gyakorolni a nem teljesítői adósi kör arányára, áll az elemzésben.
 
A hitelminősítő előrejelzési modellje szerint az idei év végére a cégnél besorolással nyilvántartott, spekulatív adóskockázati kategóriájú cégadósok körében igen meredeken, 4,8 százalékra fog emelkedni a nem teljesítővé válók globális aránya, 2009 végére pedig várhatóan 5 százalékra emelkedik tovább, amely egyébként a hosszú távú átlagnak felel meg ebben az adósi szférában.
 
A Moody's már egy korábbi elemzésében azt írta, hogy  az adósi nem fizetővé válások arányát "rendkívüli finanszírozási körülmények" tartották eddig mesterségesen alacsonyan.
 
A likviditási válság nyár végi eluralkodása után kiadott londoni Moody's-elemzésben az állt: az addigi időszak "körültekintés nélküli tőkeözöne" után elindult folyamatot "normalizálódásnak hívják", és a mostani fejlemények egy olyan két-három éves időszakot zárnak le, amelynek során a központi vitatéma az volt, hogy a hitelkockázat-vállalás megfelelően kompenzálva van-e. Más kifejezéssel élve a kérdés úgy merült fel, hogy a hitelkockázat miért volt olyan alacsonyra árazva, állt a hitelminősítő akkori elemzésében.
 
A Moody's szerint a válasz az, hogy a világgazdaság egyes jellemzői - főleg az ázsiai és a nyersanyag-exportáló térség megtakarításainak átáramoltatása, a világgazdaság figyelemreméltó stabilitása és robusztus növekedése, valamint az alacsony és stabil inflációs ráták - igazolhatták addig a "normálisnál alacsonyabb" kockázati felárakat, és ezzel a gyengébb adósok könnyű hozzáférését a tőkepiaci finanszírozásokhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ifo: tartósan kedvező világgazdasági hangulat

A jelzáloghitel piaci válsága ellenére lendületben marad az amerikai gazdaság a következő hónapokban is, mivel ellenőrzés alatt lehet tartani a hitelpiac likviditási gondjait - közölte Gernot Nerb, az Ifo gazdaságkutató intézet vezető közgazdásza a müncheni intézet kedden közzétett jelentése kapcsán.