szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legutóbbi júliusi inflációs adatok nem szolgáltatnak elégséges bizonyítékot az infláció lassulásáról, ami megalapozná a kamatcsökkentést – fejtette ki Oblath Gábor, a Monetáris Tanács tagja a Bloomberg hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

Oblath szerint érdemes addig várni a kamatdöntéssel, amíg az infláció mérséklődésének egyértelmű jelei nem lesznek. A Monetáris Tanács szeptember 29-én tartja következő kamatdöntő tanácskozását, és általános vélemény szerint az irányadó kamatot a 8,5 százalékos szinten hagyja majd.

Oblath szerint az infláció „lassan, de biztosan” közelíteni fog a középtávú 3 százalékos célhoz. A Bloomberg emlékeztet rá, hogy júliusban a 12 havi infláció 6,7 százalékos volt, júniusban szintén 6,7 százalékot, májusban 7,0, áprilisban pedig 6,6 százalékot mértek. Az augusztusi inflációs adatot csütörtökön teszik majd közzé. Piaci szakértők az augusztusi inflációs adatot 6,6 százalékra várják.

A bérek előző hónapokhoz mérten gyorsabb júniusi növekedése Oblath szerint gondot okoz a döntéshozóknak. Júniusban az átlagbérek emelkedése 9,7 százalékos volt. Ezt a Magyar Nemzeti Bank a gyorsuló infláció jelének tekinti, hiszen eközben a kormány szigorító intézkedésekkel fogja vissza a vállalati profitokat. A béradatokat óvatosan kell kezelni, a kormány adóelkerülést akadályozó törekvése ugyanis nagyobb adózásra késztetheti az embereket, ami a béremelések hamis látszatát keltheti. „Sokan kételkednek abban, hogy a béradatok a realitásokat tükrözik” – jegyezte meg a közgazdász.

Az infláció a kockázatok ellenére a vártnál is erősebben mérséklődhet, amennyiben a hatósági árak emelkedése és a növekvő adóbefizetések révén nem emelkedik az árszínvonal, és amennyiben az olajárak is tovább mérséklődnek – véli Oblath Gábor. Szerinte a monetáris politika szempontjából nézve üdvözlendő Gyurcsány Ferenc jövő évi 300 milliárd forintos növekedés ösztönző adócsökkentési csomagja is, amely nem tartalmazza az infláció gyorsulásával járó forgalmi adó emelést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Reuters: vége lehet a monetáris szigorításnak Kelet-Európában

Áprilisban tovább emelkedtek a fogyasztói árak a kelet-európai országokban az élelmiszerek és az üzemanyag drágulása miatt, ám elemzők úgy látják, hogy a központi bankok a nyár közepe felé véget vethetnek a monetáris szigorításnak, miután a globális lassulás fékezi a gazdasági növekedést, és vele fokozatosan az inflációt is.

MTI Gazdaság

A monetáris tanács nem tárgyalt az alapkamatról

Az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat, a jegybanki alapkamat változtatásáról az ülésezési rendnek megfelelően nem tárgyalt – áll a testület közleményében.

MTI Gazdaság

A hétfőre várható kamatemeléssel vége a monetáris szigorításnak

A Magyar Nemzeti Bank az elemzői várakozások szerint hétfőn negyed százalékponttal emeli a jegybanki alapkamatot, és ezzel be is fejezi a monetáris szigorítást a Reuters májusi felmérése szerint. Elemzők szerint a forint májusi erősödési hulláma az előző havinál még szorosabbá teheti a szavazati arányt a monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülésén.