szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei megállapodtak azokban az intézkedésekben, amelyekkel kiegészítik és korszerűsítik az évtized elején életbe lépett mezőgazdasági reformokat.

Az egész éjszaka tartó brüsszeli egyeztetések eredményeképpen kialakult kompromisszum elemei közé tartozik, hogy a közvetlen támogatásokból a vidékfejlesztésre átcsoportosított összegek aránya az eredetileg tervezettnél kisebb lesz: az ötezer eurónál kisebb uniós finanszírozást élvező gazdaságok esetében a jelenleg már érvényes öt százalékhoz képest további öt százalék lesz. Szintén kevésbé sújtja az átcsoportosítás a nagygazdaságokat a politikai megállapodás szerint.

 Az új EU-tagországok számára a miniszterek több kedvező módosításban állapodtak meg, egyebek között egy külön keret biztosításával. Ezzel annak a problémának kívánták elejét venni, hogy miközben ezek az országok csak négy év múlva kapnak ugyanolyan arányú támogatási keretet, mint a régebbiek, a társfinanszírozást kívánó átcsoportosítás érzékenyebben érinti őket. Magyarország számára is tízmillió eurós nagyságrendű pluszlehetőségről van szó. Az átcsoportosítás célterületei közé tartozik a környezetvédelem és a Magyarországnak kiemelten fontos vízkezelés.

Az egyéves tárgyalási folyamatot lezáró, 14 órás maratoni megbeszélés végére az Európai Bizottság eredeti terveihez képest magyar szempontból kedvezően változtak az intervencióval kapcsolatos intézkedések is, és megszületett a megállapodás a tejkvóták folyamatos emeléséről is. Utóbbi esetében a kvóták évi egy százalékkal emelkednek, majd - mint arról már korábban döntöttek - 2015-re megszűnnek.

Ami az intervenciót illeti, a búza esetében a miniszterek a jelentős kötelező felvásárlási arány megtartása mellett döntöttek, szemben a brüsszeli bizottság azon eredeti célkitűzésével, hogy az intervencióra teljes egészében árverés útján kerüljön sor.

Sajtóértesülések szerint a megállapodás nem teljes egyhangúsággal született, volt delegáció, amely nem szavazott mellette. Az újonnan elhatározott lépések folyamatosan lépnek életbe az elkövetkező években.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az ellopott uniós támogatások toplistája

A több mint százmilliárd eurós európai uniós költségvetésből minden évben százmilliós nagyságrendben használnak fel támogatásokat szabálytalan vagy csalárd módon egyes vállalkozók, szélhámosok és politikusok - az Open Europe nevű euroszkeptikus brit civil szervezet az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentésének nyilvánosságra hozása alkalmából csokorba gyűjtött néhány a sajtóban napvilágra került esetet.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válságban feltámadt a francia társadalmi modell

A globális pénzügyi válság hatására feltámadni látszik az az általában csak francia modellként emlegetett ideológiai alapvetés a társadalmi berendezkedésről, amely a szociális piacgazdaság és erős politikai tekintély mellett a nemzeti kormányok elsőbbségét hirdeti a brüsszeli bürokrácia felett - véli Alain Duhamel politológus a Libération című francia baloldali napilapban csütörtökön közzétett elemzésében.

MTI Gazdaság

Bulgária egyre sebezhetőbb

Újabb kelet-európai EU-tagállam, ezúttal Bulgária kapott rosszabb hitelminősítői besorolást szuverén adósságára, a külső sebezhetőség növekedésének indokával.

MTI Világ

EU-csúcs: meg kell előzni a még nagyobb bajt

Az Európai Unió csütörtökön befejeződött brüsszeli csúcsértekezletét megterhelte a nemzetközi pénzügyi válság, és nagy hangsúlyt kapott az a gondolat, hogy össze kell fogni a folyamatok valós gazdasági válsággá alakulásának megakadályozása érdekében, nehogy átgyűrűzzenek a bajok a termelésbe és a szolgáltatásokba.

MTI Világ

Kudarcba fulladhat a cseh EU-elnökség

Kudarcba fulladhat a 2009 első felében esedékes cseh EU-elnökség a csehországi belpolitikai helyzet miatt - mondta Hamberger Judit, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.

MTI Gazdaság

EKB: együtt kell működni a válság leküzdésében

Az európai kormányoknak együtt kell működniük a pénzügyi válság leküzdésében, közös választ kell adniuk a pénzpiaci zavarokra – jelentette ki pénteken az egyik francia rádióban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

MTI Gazdaság

Gyorsabb válságkezelést ígérnek az uniós vezetők

A pénzügyi szektor után a reálgazdaság, mindenekelőtt az ipar támogatását is kilátásba helyezték az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői csütörtökön Brüsszelben befejeződött kétnapos találkozójukon.

MTI Világ

Európai parlamenti jelentés az "egészségügyi vasfüggönyről"

Az Európai Unió régi és új tagállamai között egyes betegségek előfordulási gyakoriságában olyan nagy a különbség, hogy "egészségügyi vasfüggönyről" beszélhetünk - olvasható az Európai Parlament (EP) által csütörtökön Brüsszelben elfogadott jelentésben.

MTI Gazdaság

Nem lesz távközlési szuperhatóság az EU-ban

Várhatóan nem lesz távközlési szuperhatóság az Európai Unióban, miután az Európai Bizottság az uniós tagállamok és az Európai Parlament (EP) nyomására felülvizsgálta ezt a javaslatát.

MTI Gazdaság

Franciaország is recesszió felé tart

Valós a kockázata a gazdasági visszaesésnek az ősszel, két egymást követő negyedévben lesz várhatóan negatív a növekedés – ismerte el pénteken közleményében Christine Lagarde francia gazdasági miniszter.