szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válsághelyzetek új kiindulási lehetőséget is hozhatnak magukkal - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter az Ecostat és a Népszava közös rendezésében tartott Stratégiai forgatókönyvek 2008-2020 című konferencián. Az Állami Számvevőszék elnöke Magyarország számára két lehetséges jövőbeni gazdasági-társadalmi forgatókönyvet vázolt fel.

A kancelláriaminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzügyi krízis után a gazdaság nem tér vissza a korábbi állapotba.

"Jövőre megszűnhet a Magyarországot érintő túlzott deficit eljárás és közel kerülhetünk az eurózónához való csatlakozás feltételeinek teljesítéséhez" - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. szerinte ez a recesszió közeli jövő évi gazdasági stagnálás vagy a visszaesés ellenére is megvalósulhat, s akkor megindulhat a kibontakozás.

A költségvetési plafontörvény, valamint a költségvetési tanács törvénybe iktatásával, és a költségvetési gazdálkodás újraszabályozásának rendjéről szóló, úgynevezett státusz törvény jövőbeni elfogadásával a jelzett irányba tesz egy lépést Magyarország - fogalmazott előadásában Kovács Árpád.

Két lehetséges jövőbeni gazdasági-társadalmi forgatókönyvet vázolt fel előadásában az ÁSZ elnöke. Az egyik szélsőséges változat a versenyképesség növelését állítja a középpontba. A "fejlesztő" és "szabályozó" állam koncepciója az egyénre hárítja a felelősséget, miközben minimalizálni, vagy lényegileg csökkenteni igyekszik az állam beavatkozását. Ez a modell szűkíti a szolgáltatásokban az állam közvetlen részvételét, az államháztartás jóléti kiadásainak dinamikája csökken, így a vállalkozókat, valamint a fogyasztást terhelő adók csökkenése ellenére is több juthat fejlesztésekre, innovációs támogatásokra. Ebben a modellben ugyanakkor szükségképpen nő a társadalmi bizonytalanság és a feszültség, felerősödik az esélyegyenlőtlenség, amelynek hatását a vállalati szektor növekvő teljesítménye csak részben tudja kompenzálni - folytatta Kovács Árpád.

A forgatókönyvek másik szélső pontján a szociális kohézió erősítését állítják a középpontba, ahol a társadalom viszonylagos konfliktusoktól való mentessége, az érdekek fenntartása az alkalmazkodást segítő hajtóerő. Ezt a modellt sokan a jóléti állam koncepciója felmelegítésének tartják, de nincs igazuk - tette hozzá. Az ÁSZ elnöke szerint ez a társadalmi kohéziót preferáló koncepció, az állampolgároknak a hozzáférésre esélyt adó, a lehetőségek szerint folyamatosan fejlődő szociális és jóléti rendszer nagyobb társadalmi hozadékot eredményez.

Az előadó nem állított fel sorrendet a két koncepció között, de megjegyezte, hogy a szociális kohéziót magvalósító modell - a politikai váltógazdaság szavazat maximalizálási kényszere miatt - a szociális kiadásokra a gazdasági lehetőségeknél nagyobb összegeket fordít. "Innen pedig, mint azt napjainkban tapasztaljuk, csak nagy megrázkódtatásokat kiváltó, a társadalom jövőképét összetörő restrikciókkal lehet megkísérelni a visszatérést a fenntartható növekedési pályára" - hangsúlyozta Kovács Árpád.

Az ÁSZ elnöke úgy látja, hogy az Európai Unió által meghirdetett Lisszaboni Stratégia szorosan összekapcsolja a nemzeti versenyképesség javítását és a szociálpolitikai célok megvalósítását, azzal a feltétellel, ha a fejlődés során az egyik cél nem a másik rovására teljesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A gazdasági válság jövőre tetőzik Magyarországon

A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a pénzügyi válság lassanként lecseng, ám a nyomában járó gazdasági visszaesés, recesszió csak a jövő év második, harmadik negyedévében éri el ténylegesen Magyarországot.

MTI Gazdaság

Drasztikus enyhítés kezdete a magyar kamatcsökkentés

Drasztikus, a múlt havi rendkívüli emelésnél nagyobb mértékű kamatcsökkentési hullám kezdetének tartják keddi kommentárjaikban londoni feltörekvő piaci elemzők a héten bejelentett váratlan magyarországi pénzügypolitikai enyhítést, amelynek megítélése ugyanakkor nem egyértelmű; a fogadtatás általában kedvező, de vannak citybeli vélemények, amelyek "szerencsejátéknak" minősítik a lépést.

MTI Gazdaság

EBRD-jelentés: Magyarország még mindig osztályelső

Magyarország kapta az idén is a legjobb osztályzatokat londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által az átalakuló térségről kedden kiadott éves jelentésben, amely szerint azonban a kedvezményezett térség egészének kilátásai tíz éve nem voltak olyan bizonytalanok, mint most.

hvg.hu Gazdaság

Ha így megy tovább, a válság minden pénzünket elviheti

A pénzügyi- gazdasági válság valódi mélységeiről a napi eseményeket taglaló híradások alapján csak felületes elképzeléseink lehetnek. Egy minap tartott pénzügyi fórumon a szakemberek is csak latolgatni tudták a dráma lehetséges fejlődési irányait, és kifejezetten ijesztőnek ható következményeit. A krízis fenyegető örvénye egyelőre minden részletet elfed, csak a bizonytalanság a biztos.

MTI Gazdaság

FT: az eddigi legnagyobb EU-kötvény a magyar védőhálóhoz

Az eddigi legnagyobb névértékű kötvényét adja ki az Európai Unió a magyar gazdaság megsegítését célzó nemzetközi védőháló finanszírozására, írta a Financial Times szerdán. A Standard & Poor's a készülő kibocsátást a lehetséges legjobb adósosztályzattal látta el.

hvg.hu Gazdaság

Simor: az idő ketyeg, a számla meg nő

A külföldi források elapadtak, nincs bizalom a gazdasági szereplők között, a hitelek jelentősen megdrágultak. A Napi Gazdaság által szervezett "Felszínen maradni - élet a pénzügyi válság után" című konferencián többek között Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök és Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke a magyarországi kilátásokról, a jövőbeli intézkedésekről és szükséges lépésekről beszélt.

MTI Gazdaság

Magyarország egyetlen esélye az export a recesszió ellen

Az exportorientáció növelése Magyarország egyetlen esélye a recesszió legyőzésére - mondta Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) az Európai Unió (EU) jövőjéről rendezett konferenciáján.

MTI Gazdaság

Simor: a növekedésre kell koncentrálni

Miközben Magyarország az utóbbi két évben sokat javított egyensúlyi helyzetén, a gazdasági növekedés lassú, ezért van jobban kitéve a pénzügyi válságnak – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke csütörtökön, a Napi Gazdaság által szervezett, "Felszínen maradni" című konferencián.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Magyarország egy tekintélyes cseh bankár szemével

Nem most alakult ki a magyar gazdaság törékenysége, az ország már a nyolcvanas évektől erős külföldi eladósodottságban szenved, s a kormányzat és az ellenzék populizmusa is évek óta gyengíti az országot – írja a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap A magyar fejlődés tanulságai című szerdai elemzésében.

MTI Gazdaság

Simor: nagyon megváltozott a világ és az MNB világképe is

A Monetáris Tanács előtt három javaslat szerepelt: a kamat tartása, 50 és 100 bázispontos kamatcsökkentés, amelyek közül jelentős többséggel az alapkamat 0,5 százalékos csökkentése mellett döntött a testület - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Elemzőket meglepte a döntés.