szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit gazdaság még recesszióban volt az idei harmadik negyedévben, de a szerdán közzétett, részletesebb adatokra alapuló második becslés a múlt havi előzetes kimutatásnál valamivel kisebb mértékű visszaesést jelzett.

A brit statisztikai hivatal felülvizsgált számításai szerint 0,3 százalékkal csökkent a június-szeptemberi időszakban az előző három hónappal összevetve a hazai össztermék (GDP); az éves visszaesés 5,1 százalékos volt.

Az október utolsó hetében megjelent első becslésben még 0,4 százalékos negyedéves és 5,2 százalékos éves GDP-mínusz szerepelt. A második negyedévben 0,6 százalékos visszaesést mértek Nagy-Britanniában háromhavi összevetésben. Az éves GDP-mínusz 5,5 százalékos volt, a legnagyobb a rendszeres negyedéves GDP-adatközlések több mint fél évszázaddal ezelőtti kezdete óta.

A brit recesszió harmadik negyedévi folytatódásáról szóló első, októberi becslés kisebb piaci sokkot okozott, mivel citybeli elemzők a szeptemberrel zárult három hónapban már 0,1-0,3 százalék közötti negyedéves növekedést vártak a brit gazdaságban.

A derűlátás a piacon is kezdett már hatni: a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója negyedszázados történetének legjobb három hónapját zárta a harmadik negyedévben, 21 százalékos emelkedéssel. A mutató ezzel jócskán megdöntötte korábbi negyedéves rekordját, amelyet 1999 utolsó három hónapjában állított be, 14,9 százalékos nyereséggel.

A szerdai, kis mértékben javított harmadik negyedévi adatsor megerősítette azonban, hogy a brit gazdaság teljesítménye abban a három hónapban is csökkent. Ez volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben visszaesést mértek. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.

A recesszió elhúzódása különösen kirívó abban az összefüggésben, hogy a fejlett ipari térség többi nagy gazdasági erőcentrumában már megindult a gazdasági növekedés.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a szerdai, második GDP-becslés után kiadott gyorselemzésében azt jósolta: a negyedik negyedévben valószínűleg a brit gazdaság is már növekedni fog, ráadásul - a vállalati szektor raktárkészlet-ciklusában bekövetkező fordulat miatt - az egyébként várhatónál jó eséllyel gyorsabb ütemben.

A cég kiemelte, hogy a harmadik negyedévben is még erőteljes - az előző negyedévihez hasonló - mértékben folytatódott a raktárkészlet-leépítés, amit egyebek mellett jeleztek a különösen gyenge augusztusi ipari termelési adatok.

A CEBR elemzői szerint azonban a várható negyedik negyedévi fellendülés után, 2010 elején ismét elképzelhető a brit gazdaság megtorpanása, a tavaly csökkentett áfa tervezett visszaemelése és a még mindig gyenge üzleti beruházások miatt.

A cég szerint egyértelmű, hogy Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - a növekedést tekintve lemaradásban van más nyugati gazdaságokhoz képest, nem beszélve a már erőteljesen növekvő ázsiai és egyéb feltörekvő piaci térségekről.

A CEBR már egy minap kiadott külön elemzésében is azt írta, hogy nem kizárt a "W alakú" brit recesszió, vagyis a meginduló fellendülés utáni újbóli visszaesés 2010-ben.

A brit kormány, válaszul a recesszióra, tavaly december 1-jével 2,5 százalékpontos áfacsökkentést léptetett életbe. Ezzel a brit forgalmi adó 15 százalékra süllyedt, 2010 januárjától azonban visszaáll az eredeti, 17,5 százalékos áfa.

A CEBR londoni elemzői szerint viszont "okos döntés lenne" a 15 százalékos áfa érvényben hagyása további fél évre, mivel nem kerülne sokba, ha hozzájárulna a fogyasztási kiadások fenntartásához, és 2010 után egyébként sem lennének jelentős államháztartási költségei.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!