szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az IMF-nek is figyelnie kell a valóságra a Magyarországgal folytatott tárgyalásokon − mondta Kósa Lajos szerdán egy televíziós műsorban.

"Magyarország az egyik legnehezebb helyzetben lévő uniós tagállam, eközben nekünk írnák elő a legkisebb költségvetési hiányt, ezt lehet csinálni..., de hát nem fog menni; az IMF-nek is figyelni kell, hogy a realitásoktól ne szakadjon el" − fogalmazott a Fidesz ügyvezető alelnöke a Magyar Televízió Ma Reggel című műsorában. Kósa kifejtette, hogy érti a Nemzetközi Valutaalap álláspontját, az IMF sem akar puhának látszani, nem mondhatja azt, hogy rendben van a 200 milliárd forintos bankadó.

A politikus úgy vélte, a konfliktust meg kell vívni és kompromisszumra kell jutni. Hangsúlyozta: nem hiszi, hogy az IMF győzne száz százalékban, vagy a magyar kormány. Senkinek nem érdeke, hogy egyetlen EU-s ország is tartósan instabillá váljon. Magyarország ezt mindenképpen el szeretné kerülni, s a kormány minden áron szeretné tartani azokat a hiányszámokat, költségvetési sarokszámokat, amelyeket "nem mi találtunk ki".
 
A kellemetlen nemzetközi sajtóvisszhangra reagálva elmondta, a külföldi partnereknek szokatlan az a magatartás, hogy nem az ő kegyeiket keresi egy kormányzat, hanem a választópolgárok érdekeit próbálja képviselni. Közölte: "bennünket a magyar választópolgárok választanak, nem Wall Street Journal". Kósa szerint elmagyarázzák a befektetőknek, a külföldi sajtónak, a banktulajdonosoknak is: nem tartható fenn az a helyzet, hogy  amikor az előző kormány hibájából tönkremegy a magyar gazdaság és a költségvetés a végveszély szélére jut, akkor a megszorítások csak a kispénzű embereket érinthetik, az EU-ban a legmagasabb fajlagos nyereséggel dolgozó itteni bankok pedig szemmel láthatóan kivonulnak a magyar gazdaság finanszírozásból. A politikus szerint szolidaritásra kell kérni a külföldi partnereket is.

Kósa Lajos hangsúlyozta azt is, hogy miközben az ország fegyelmezetten teljesíti fizetési kötelezettségeit, busásan, kamatokkal megfizeti az adósságát, eközben nem lehet kizárólag a magyar átlagembereken elverni a port, ez nem fog menni. A problémát a Fidesz ügyvezető alelnöke részben abban látja, hogy a helyzet szokatlan, nehezen emésztik meg külföldön, hiszen ha egy pici országban meg lehet ezt csinálni − be lehet vezetni a bankadót −, akkor mi lesz a többiekkel.

Egy csónakban evezünk – üzente a külföldi befektetőknek és a bankoknak Kósa. Ha jó volt Magyarország, amikor busásan jövedelmezett a befektetés, olcsón lehetett állami vagyont venni, nagy szeletet lehetett kiharapni a pénzügyi piacból, akkor nem kell meglepődni, hogy "amikor rosszul megy a dolgunk, tőlük is szolidaritást kérünk".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Nem is a bankadó zavarja az IMF-et?

Az IMF-et csak a számok érdeklik, hogy miképpen jutunk el odáig, az a mi dolgunk - ezt az egykori Gyurcsány Ferenc nyilatkozatot idézte több fideszes politikus a Hírszerzőnek.

Szegő Iván Miklós Gazdaság

A nemzetgazdasági tárca őszi IMF-megállapodásról beszél

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóosztálya kedden e-mailben válaszolt a hvg.hu azon kérdéseire, amelyek az IMF- és EU-delegációk szombati távozása óta merültek fel. A tárca a fenntartható 3,8 százalékos költségvetési hiányt hangsúlyozta válaszaiban, és azt, hogy szeptemberben-októberben megszülethet a megállapodás az IMF-fel.

MTI Gazdaság

Moody's: az IMF-tárgyalások megszakadása rossz hír

A Moody's nemzetközi hitelminősítő szerint rossz hír, hogy megszakadtak a Magyarország és a nemzetközi hitelezők közötti egyeztetések a hitelcsomag felülvizsgálatakor - írta a Bloomberg Businessweek című hetilap online kiadásában hétfőn.

Papp László Tamás Vélemény

Kormány kontra IMF: ki nevet a végén?

„Ebben a vitában az IMF és a magyar kormány akarata sem érvényesül majd tisztán, de meg fogunk egymással egyezni” – tett kompromisszumgesztust minapi nyilatkozatában Kósa Lajos. Hogy ez valódi megegyezési szándék-e, tehát végét jelenti a belpolitika után nemzetközi dimenzióba is kiterjesztett konfrontatív, diktátumokon nyugvó erőpolitikának, hamarosan kiderül. Mindenesetre a Fidesz politikusainak is érdemes önmaguk előtt tisztázni: a két fél közül ki van jobban rászorulva a dolog nyélbe ütésére? S ki veszít nagyobbat (egyáltalán ki veszít lényegesen?), ha mégse születik egyezség?