szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hasznosnak látná a CBA lánc elnöke, ha hazánkban is kialakulna az "egészséges protekcionizmus". Baldauf László szerint csak a "multik sárdobálása" az a pletyka, hogy a CBA-ra szabták a különadó törvényt - többek között ez derül ki a Figyelőnek adott interjújából.

Támadják a CBA-t a különadó miatt a multik, mert azt zömében a Tescóval és a Sparral fizettetik meg. A kormánnyal köztudottan jó kapcsolatot ápoló cég viszont versenyelőnyhöz jutott. A CBA lánc elnöke a Figyelő legfrissebb számának adott interjújában kijelentette: nem vettek részt a válságadó kereskedőkre vonatkozó részének kidolgozásában. "A multiknak persze egyszerű a sárdobálás, hiszen nem ilyen bánásmódhoz szoktak Magyarországon. Az elmúlt nyolc évben olyan kiváltságos helyzetben voltak, hogy érthető módon nem akarják kivenni a részüket a válság okozta többletterhekből" - mondta Baldauf László a hetilapnak arra a felvetésre, hogy a CBA-ra szabta a kormány a különadót.

Szerinte azért is igazságos a kicsiket nem sújtó adófajta, mert "az elmúlt években meggyöngült kisvállakozásoknak nem kell számolniuk ezzel a teherrel, amely a működésüket veszélyeztetné". Meglátása szerint inkább a kisvállalkozások versenyhátrányának csökkenéséről van szó és nem versenyelőnyről a különadó kiszabásakor.

A CBA vezetője nem titkolja, hogy a Fidesz politikájával ért egyet. "Ennek számos fórumon hangot adtam. Így van ez idestova húsz esztendeje" - jelentette ki. "Sosem tudtam azonosulni olyan politikusokkal, akik nem a nemzet érdekeit tartják szem előtt, hanem pár forintért képesek eladni a lelküket az ördögnek is" - tette hozzá. Szerinte az az ideális állapot, ha a hazai piacon a magyar versenyzők vannak élen. "Nekem az is elfogadható lenne, ha a Coop, vagy a Real vezetne, bár ez utóbbiról ezt mostanában nehezen tudnám elképzelni" - mondta. Baldauf hasznosnak látná, ha "egy egészséges protekcionizmus" alakulna ki Magyarországon, amikor mindenki a hazai vállalkozókat segítené.

A CBA vezér nem érzi úgy, hogy versenyhátrányban lennének a multikhoz képest, mert EU-mércével kicsik. "A magunk piacán szerencsére meghatározóak vagyunk és sikeresen fogjuk össze a kis- és középvállalkozásokat. Ha ez a rendszer nem funkcionálna, akkor a hazai kereskedőknek sanszuk sem lenne arra, hogy felvegyék a versenyt a multikkal" - jelentette ki. Nem tartja reálisnak ugyanakkor azt, hogy a magyar kereskedelmi láncok egyesüljenek. "Az egyre jobban struturálódó fogyasztói szokások, igányek miatt szükség van a kereskedelmi palettán is a sokszínűségre" - fogalmazott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírek

Válságadó: játék a szavakkal

A válságadók formájában kivetett különadó komoly fejtörést okozhat, ha az adott kereskedelmi tevékenység nehezen bontható szét kiskereskedelmi és nagykereskedelmi ágazatra. A vevők besorolásán milliárdok múlhatnak.

hvg.hu Itthon

Visszavághatnak a multik a kormánynak?

Beindult a vállalati lobbi a telekommunikációs, energetikai és kiskereskedelmi cégek válságadója ellen, amely egyes szakértők szerint komoly gazdasági kockázatokat hordoz. Az érintett külföldi tulajdonú cégek akár jogi úton is megpróbálhatnak érvényt szerezni a sarc elleni kifogásaiknak.

MTI Itthon

Hernádi: elkerülhetetlenek a válságadók

A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Heti Válasznak adott interjúban elmondta: a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos államháztartási hiányt, így aligha maradt más, mint a bevételek növelése adóemelések, egyszeri, árbevételre kirótt válságadók révén.

hvg.hu Vállalkozás

Járulékplafon kontra bankadó: egyik zsebből ki, másikba be?

Fehérítheti a gazdaságot és nemcsak a válságadót, hanem a bankadót is kiválthatná, miután épp akkora bevételkiesést jelent a költségvetésnek, mint amennyit az ágazati különadó vagy a pénzintézetekre kirótt teher hoz az állami konyhára. A vélemények azonban erről is megoszlanak, van olyan szakértő, aki azt is megkérdőjelezi, hogy a kormány valóban be akarja vezetni a tb-plafont.

Gazdaság

Így „úszhatta meg" a válságadót a gyógyszeripar

A kormányzat által bevezetett válságadók kapcsán az elmúlt hetekben többször felmerült a kérdés, hogy gyógyszeripar ezúttal „hogyan maradt ki a szórásból”. A szektornak azonban csak látszólag kegyelmezett meg a kabinet, más kérdés, hogy a mostani helyzetben talán még ezt is egyfajta („az új húzóágazat” irányába tett) gesztusként lehet értékelni a kormány részéről.