A biztonsági ellenőrzések nem hogy enyhülnének, hanem még keményebbek lesznek a reptereken, ami az utazási költségek emelkedéséhez fog vezetni. Azok a jogszabályok, amelyek a bankok számára előírták a pénzügyi biztonsági ellenőrök és nyomozók alkalmazását, fennmaradnak. A legtöbb cég kénytelen lesz többet költeni szállítmányai és számítógépes rendszere biztonságára. Oszama bin Laden halála nem fogja megfordítani a folyamatot az üzleti életben, amit szeptember 11-e indított el.
Ezt a képet nem felejtik. Megmaradnak az iparági kockázatok
AP
A támadások nagyobb vállalati kiadásokat eredményeztek a biztonság és felderítés területén, s ezeket a költségeket a cégek továbbhárították a fogyasztókra. Például az üzemanyagárakban benne vannak azok költségek, amelyek a közel-keleti szénhidrogénkészletek kitermelésnek és szállításának fokozott védelme miatt jelentek meg az al-Kaida fenyegetése nyomán. Bin Laden eszméinek szétterjedése olyan költségeket okoz az üzleti életnek, amivel korábban sohasem találkozott, de mára kénytelen volt beépíteni a működés napi tételei közé.
John Silva, a Wells Fargo pénzügyi konglomerátum befektetési részlegének vezető közgazdásza az AP hírügynökségnek kifejtette, hogy bin Laden halála talán csökkenti a kockázat érzetét a kereskedelemben és az üzletmenetben, ami némi haszonnal járhat a világgazdaság számára.
Különösen érintett iparágak. Néhány iparág különösen érzékeny a terrorfenyegetésekre. A légiközlekedés és a légitársaságok működése az elmúlt tíz évben jelentősen megváltozott. Egyrészt olyan rutinná vált a repülés, mint a vasúti utazás, ugyanakkor a biztonsági ellenőrzés időt rabló és kényelmetlen procedúrája, a fedélzetre felvihető cikkek korlátozása megnehezíti az utazást. Sőt, az utaskísérők már nemcsak arra kapnak kiképzést, hogy mosolyogjanak az utasokra és gyorsan szolgálják fel a kávét és szendvicset, hanem közelharcot is oktatnak nekik.
A technológiai fejlesztéseket befolyásolta az a félelem, hogy a számítógéprendszerek leállása vagy befolyásolása megbéníthatja a vállalatok és szervezetek életét. Ezért megnőtt a kereslet a kifinomultabb és védettebb komputerek és szoftverek iránt. És persze a vállalatok arra kényszerültek, hogy frissítsék biztonsági szoftvereiket, amibe beletartozik a korábbiaknál sokkal erőteljesebb titkosítási rendszerek bevezetése is. A bankoknál, állami szervezeteknél, a közlekedési rendszereket, hidakat, alagutakat, erőműveket működtető „kritikus” feladatokat ellátó cégeknél minden korábbinál fontosabbá vált a magas fokú biztonság kialakítása és fenntartása. Persze ez rengeteg pénzbe kerül.
Az energiaiparban a kiadások és a fogyasztói árak is nyilvánvalóan magasabbak, mint a szeptember 11-i terrortámadás nélkül lettek volna. Az erőművek és az távvezeték-hálózatok terrortámadások potenciális célpontjai. Ezért a biztonsági kiadások az utóbbi tíz évben megemelkedtek, amit a végső fogyasztók kénytelenek megfizetni. Hasonló volt a helyzet az olajfinomítók esetében is. Michael Lynch, a Strategic and Economic Research elemzőcég elnöke szerint az olaj azért is drágább az utóbbi tíz évben, mert a kereskedők attól tartottak, hogy az al-Kaida megszakítja az ellátási láncot a közel-keleti finomítók, vezetékek vagy kikötők megtámadásával. Ezek a fenyegetések Oszama bin Laden halálával egyáltalán nem múlnak el, sőt, lehet, hogy átmenetileg felerősödnek, ami nem engedi meg a biztonsági színvonal és kiadások csökkentését.
[[ Oldaltörés (Folytatás: Változó célpontok és a magyar piac) ]]
Változó befektetési célpontok. A befektetési piacokon bin Laden megölése sokakat arra csábíthat, hogy értékpapírokat vásároljanak az elkövetkező hónapokban – mondta a Bloombergnek a New York-i JP Morgan Chase vezető befektetési stratégája, Thomas J. Lee. A Goldman Sachs londoni vagyonkezelő részlegének vezetője, Jim O’Neill pedig úgy véli, hogy a terroristavezérből megöletése talán mártírt csinál, a piacon a befektetőket ez az esemény arra ösztönzi, hogy adják el nyersanyag- ás áruérdekeltségeiket, s részvényeket vásároljanak.
Orosz Dániel. A piaci változásokat most nem a politikai hirek alakítják
AXA
Néhány piaci stratéga szerint a terroristavezér elleni akciónak csak szimbolikus jelentősége van, s nem lesz különösebb hatása. Mások viszont arra szavaznak, hogy a bin Laden-ügy lezárása megérleli gyümölcsét az Egyesült Államokba és Barack Obama elnökbe vetett bizalom megerősödésén keresztül. Lee szerint az eseménynek pozitív hatása lesz, mert az emberek túl kockázatosnak tartották az értékpapírokat, s el is kerülték őket. A befektetési szakértő szerint ez a folyamat jelentősen megváltozhat.
Bin Laden halálhírét az egyik legnagyobb globális befektetőház, a Pimco (Pacific Investment Management Company) vezérigazgatója, a befektetési közgazdaságtan egyik elsőszámú szakértőjének tartott egyiptomi származású Mohamed El-Erian is kommentálta a Financial Times blogján. Szerinte a halálhír pozitív hatással lesz a részvénypiacokra, mert – ahogy Lee is kifejtette – a biztonsági kockázatok csökkenése mérsékli a kockázati prémiumokat is. A közgazdász szerint az amerikaiak számára pótlólagos haszon, hogy közelebb kerülhetnek a politikai egység megteremtéséhez, ami fontos gazdasági és pénzügyi kérdésekben tehet lehetővé kompromisszumokat. Bin Laden halála sokaknak hozott megkönnyebbülést El-Erian szerint, így legfeljebb a Közel-Keleten és Ázsiában várhatók lokalizált Amerika-ellenes fellángolások. Ugyanakkor – a világ legnagyobb kötvényportfólióját kezelő cég vezetőjeként – nem hallgatta el, hogy az államkötvénypiac nyomás alá kerülhet, hiszen ez a befektetők menedékének számított a nehéz időkben. Az olajpiacon azonban nem lehet jósolni, mert az ellátási megfontolások sokkal közvetlenebbül hatnak a piacra, mint a politikai események.
Magyar piaci hatások. A magyar piacra bin Laden halálhíre igen kevés befolyást gyakorolt. Hétfőn reggel a bejelentés után az amerikai tőzsdei hírek hatására (jelentős pluszba lendültek a határidők) a magyar piac is emelkedéssel nyitott, de estére szinte teljesen elfogyott a lendülete. „Az efféle hírek – ha a politikában mégoly jelentősek is – nem tudják a trendeket alapvetően befolyásolni. A japán események sem voltak erre képesek, pedig azok hatása nyilvánvalóan sokkal mélyebben érintette a világgazdaságot, mint a bin Laden elleni akció” – mondta a hvg.hu-nak Orosz Dániel, az Axa csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója. Szerinte még mindig az a legfontosabb piaci információ, hogy a Fed pénzbőséget ígér, s az EKB sem drágítja meg érdemben a hitelezést. Ezért meglepő lenne, ha bármelyik eszközcsoportban a jelenlegi trendek megváltoznának egy olyan alapvetően politikai jellegű esemény miatt, mint Oszama bin Laden halála. A BUX egyébként is erősen alulteljesít a DAX-hoz vagy a S&P 500-hoz viszonyítva az április 27-i Fed-bejelentés óta; például az OTP is inkább csak oldalazásra volt képes, míg az említett mérvadó tőzsdeindexek új lokális csúcsokra törtek. Azaz – vélekedik Orosz Dániel – a hétfői jó hangulatban legfeljebb egy kis extra lökést adott a bin Ladenről érkezett hír, de ennek hatása hamar elillant. A helyzetet persze a nagy amerikai befektetési alapok megpróbálhatják a javukra fordítani, de ennek nálunk nincs jelentősége.