szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adós 75. életévén túl is kitolhatják a bankok az árfolyamfixáláshoz megkötött hitelkeret-szerződés futamidejét, ha van olyan adóstársa, aki nem tölti be ezt az életkort a futamidő végéig.

Mégiscsak meghaladhatja az adós 75. életévét a gyűjtőszámlahitelről szóló hitelkeret-szerződés futamideje, ha van olyan adóstárs, aki a futamidő alatt nem tölti be a 75. életévet – derül ki egy pénteken megjelent kormányrendelet-módosításból.

A változtatás úgy értelmezhető, hogy a kormány ezzel szélesítené az árfolyamvédelmi programban részt vevők körét. A program eddig nem nevezhető sikeresnek, ugyanis a több mint egymillióból alig pár ezer devizahiteles kért árfolyamvédelmet szeptember közepéig. (Vagyis az adósok ésszerű döntést hoztak, ugyanis tartósan magas devizaárfolyamok és eleve magas tartozás esetén kezelhetetlenné dagadhat a tartozásuk)

A bankok így értették elsőre is

Eddig a bankokat megoldhatatlan feladat elé állította a 75. életévnél húzott korlát azokban az esetekben, amikor csak hosszabb futamidővel tudták volna megoldani a hitelkeret-szerződést. Másrészt vonakodtak befogadni az idősebb ügyfelek árfolyamrögzítési kérelmét már csak azért is, mert náluk nagyobb kockázatot futnak az időskorban jellemzően alacsonyabb jövedelmi helyzet miatt. A 60 év körüli ügyfelek kérelmét csak akkor fogadná be a bank, ha van egy fiatalabb adóstársa, például a gyermeke vagy az unokája, vagyis eleve így értelmeztük az eddigi szabályt is – mondta a hvg.hu-nak az egyik pénzintézet neve elhallgatását kérő munkatársa.

Lakáshitel adósok az utcán
Horváth Szabolcs

A bankoknak ugyanis csak abban az esetben kötelező befogadniuk bármelyik devizaadós kérelmét, ha megfelel a feltételeknek, vagyis megvan a lehetőségük arra, hogy elutasítsák az irreális kérelmeket. A Nemzetgazdasági Minisztérium első nekifutásra, augusztus végén még úgy látta, hogy a probléma megoldható a tartozás általános feltételeit rögzítő Polgári törvénykönyv alapján. Ennek alapján a 75. életévüket elért adósoknak egy összegben a futamidő végén vagy előtörlesztéssel kellett volna rendezniük a futamidőből kicsúszó tartozásukat. A kormány az új változtatással viszont már nagyjából a bankok gyakorlatához igazodik.

A fő szabályok

A devizaalapú jelzáloghitellel rendelkező adósok augusztus 12-től december végéig kérhetnek árfolyamrögzítést. Amennyiben valaki belép a programba, akkor 36 hónapon át kedvezményes árfolyamon törlesztheti a devizahitelét (a svájcifrank-hitelt 180, az euróhitelt 250, a jenhitelt 2 forintos árfolyamon).

A piaci és a kedvezményes árfolyam közötti különbség egy gyűjtőszámlán forintban halmozódik fel, vagyis a védelmi időszak alatt a bank egy forintkölcsönt nyújt az adósnak, amit a védelmi időszak lejártával (legkésőbb 2015-től) kell elkezdeni törleszteni. Erre a gyűjtőszámlahitelre hitelszerződést kell kötni a bankkal. A kormány augusztus végén egy kormányrendeletben hozta azt a szabályt, hogy a bankoknak úgy kell megállapítaniuk a devizakölcsön és a gyűjtőszámlahitel futamidejét, hogy az legfeljebb a hiteladós 75. életévének betöltéséig terjedjen.

Ugyanakkor a kormány azt is megszabta, hogy a gyűjtőszámla miatti plussztörlesztés havi terhe legfeljebb 15 százalékkal haladhatja meg a védelmi időszak alatt fizetett törlesztőrészletet. Amennyiben az adósnak többet kellene fizetnie havonta 15 százaléknál, akkor a bankoknak a többletet a forintkölcsön futamidejének elnyújtásával kell megoldaniuk.

Csakhogy az idősebb ügyfeleknél, ha a védelmi időszak alatt magas maradna a kedvezményes és a piaci árfolyam közötti különbség, a bankok nem tudnák betartani a 15 százalékos korlátot úgy, hogy a futamidőt ne nyújtsák tovább az ügyfél 75. életévénél. A most megjelent kormányrendelet-módosítással lehetővé válik, hogy ezekben a technikailag megoldhatatlan esetekben a bank adóstárs bevonását kérje az ügyféltől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Több hitelre vonatkozhat az árfolyamrögzítés

A kormány pénteken benyújtott javaslatát a parlamentnek a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvény módosítására. A javaslat szerint többen vehetnék igénybe az árfolyamgátat.

hvg.hu Gazdaság

Sokkol a frank: mennyi lesz a védelmi pénz?

A svájci frank sorozatos rekordjai a kormány által kínált árfolyamvédelem felé terelhetik a devizahiteleseket. Ez azonban csak azoknak éri meg, akiket már semmi más nem menthet meg a bedőléstől. Azoknak viszont, akik enélkül is tudnának törleszteni érdemes megfontolniuk: komoly pénzt kell leszurkolniuk a védelemért.

hvg.hu Gazdaság

Bukjon ésszel: nyolc megoldás frankhiteleseknek

Noha számos megoldási mód van, nincsenek könnyű helyzetben a frankhitelesek. A pánik miatt sokan hozhatnak elhamarkodott döntést, aminek komoly ára van. A hvg.hu megpróbálja bemutatni, mivel kell számolnia annak, aki átváltaná hitelét euróra, forintra, élne a kormány vagy a bank adta könnyítéssel, vagy egyszerűen csak megszabadulna az egésztől.

MTI Gazdaság

Árfolyamrögzítés: 26 ezret is kérhetnek a közjegyzők, de a bankok fizetnek

A gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés és a devizakölcsön-szerződés módosítása, valamint az azok alapján tett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalásáért járó közjegyzői munkadíj és költségtérítés 15-20 ezer forint lesz, ha arra a közjegyző irodájában kerül sor, a bankban történő hitelesítés 5-6 ezer forinttal kerül többe - mondta Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.

Máriás Leonárd Gazdaság

Így hazardírozzon devizahitelével – kisokos az árfolyamrögzítéshez

Nem rohannak a devizahitelesek a kormány árfolyam-rögzítési programjába a bankok első tapasztalatai szerint. Az adósoknak úgy kellene dönteniük, hogy nem tudhatják előre a rögzítés alatt felhalmozódó forinttartozás végösszegét. Emiatt nagyon kockázatos a kormány mentőötlete, hiszen az új hitelt három év múlva el kell kezdeni törleszteni, egy árfolyamvédelem nélküli devizahitel és ki tudja, milyen forintkamatok mellett. Összeszedtük, milyen procedúrára, mekkora költségekre és milyen kockázatokra számíthat egy devizahiteles, aki az árfolyamrögzítést választja. A hvg.hu kisokosa.

MTI Gazdaság

A Fészekrakósokra is vonatkozik az árfolyamrögzítés

Egyhangúlag fogadta el hétfőn az Országgyűlés a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvény módosítását az Országgyűlés hétfőn. A jogszabályt 324 igen szavazattal fogadták el a képviselők.