Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Újabb fölösleges pofonokba futott bele az orbáni gazdaságdiplomácia. Azt követően, hogy bebukott az azeri kötvénykibocsátás terve, az IMF móresre tanításával vette volna fel a kormányfő a hiteltárgyalások fonalát. De taktikája látványosan kudarcot vallott, egy manipulált sajtóhírre helyesbítés nélkül reagált, és ezzel rajta ragadt, hogy a nemzetközi szervezet jelentésével kapcsolatban nem mond igazat. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A héten kiderült, hogy az EU/IMF-tárgyalódelegáció milyen javaslatokat tett le a kormány asztalára a július végi budapesti látogatását követően. Önmagában már az is épp elég kínos lett volna, ha csupán annyit tudunk meg, hogy a gazdaság állapota meglátásuk szerint sokkal rosszabb, mint amit előzetesen vártak, és hogy a kohéziós alapok felfüggesztésének megszüntetéséről szóló európai bizottsági döntés óta megítélésük szerint sokat romlottak a konvergenciaprogram és a Széll Kálmán-terv végrehajtásának esélyei.
De ez a két nap, amíg a valós helyzetértékelés kiszivárgott, sokkal inkább arról lesz nevezetes, hogy a kormányfő még attól sem riadt vissza, hogy meghamisítsa, manipulálja a nemzetközi szervezetek véleményét és állítólagos követeléseiket.
Egy újrakezdés nehézségei
Az egész kezdődött azzal, hogy a Magyar Nemzet csütörtöki számában tízpontos „halállistát” közölt, azt állítva, hogy ezek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) követelései a hitelmegállapodásért cserébe. Már a kiszivárogtatás pillanatában gyanús volt a lista hitelessége, miután feltűnően különbözött a tartalom és a stílus az IMF-bürokrácia szokásos eljárásaitól, attól, ahogy a szervezet az észrevételeit valójában megfogalmazni szokta.
Ennek ellenére Orbán a listára reagálva videoüzenetben hirdette meg, hogy ilyen áron – nyugdíjak, családi pótlék, utazási kedvezmények csökkentése, szja növelése, általános, értékalapú ingatlanadó bevezetése stb. – nem kell az IMF hitele. Később egy másik, ezúttal uniós jelentésre kezdett el hivatkozni: miközben a Budapesten járt jelentéstevők egy közös helyzetértékelést adtak, és a Bizottságnál nem értették, Orbán mire gondol. Még a Fideszen belül sem tudták, Orbán mire reagálhat, legalábbis Rogán Antal frakcióvezető számára sem volt világos.
Normális esetben se az IMF, se az Európai Bizottság nem igazán szokta kommentálni a politikai vezetők odahaza tett nyilatkozatait. De előbb Oliver Bailly bizottsági szóvivő, majd Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője közölte, hogy a kikerült IMF-lista pontatlan, annak tartalma nem tükrözi a valóságot, mert helyzetértékelésükben csak a makrogazdasági helyzetképről és a kilábaláshoz szükséges általános irányokról esik szó.
Így végül a hírmanipuláció látszata maradt a levegőben, nem pedig az, amit Orbán a Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában végül csak kibökött: lesz megállapodás, és ennek érdekében 8-10 napon belül a kormány szakértői előállnak a saját javaslataikkal. A hitelezőink egyébként épp másfél hónapja vártak válaszra ebben a kérdésben.
Betett az azeri kaland is
Ez a szerencsétlen EU/IMF-történet időben ráépült a még szerencsétlenebb azeri kalandra, amiből a kormány szintén úgy jött ki, hogy az maradt a benyomás: ezek az emberek amatőrök és nem mondanak igazat. Mint ismeretes, Magyarország kiadta az azeri Ramil Safarovot, aki 2004-ben egy Budapesten rendezett NATO-békekonferencián baltával megölte örmény katonatársát, és ezért a magyar bíróság életfogytiglanra ítélte.
Noha lehetett tudni, hogy a hazájában hősként tisztelt Safarovot otthon nagy valószínűséggel elengedik, és a vonatkozó jogszabályok szerint a kegyelem gyakorlására az azerieknek lehetősége is van, a kormány inkább hülyének tettette magát, és azt mondta, hogy az azeriek megszegték ígéretüket, és nem gondolták, hogy ilyen rosszhiszeműen járnak el. Körülbelül hasonlóan volt hihető az is, hogy a kormánynak esze ágában sem volt – mintegy ellentételezésként – azeri segítséget kérni az ország lejáró devizatartozásának finanszírozására, mint ahogy az a sajtóban elterjedt.
Márpedig arról augusztusban az MTI is beszámolt, hogy a török tőzsdefelügyelet elismerte, egy török brókercéget bíztak meg azeri és török kötvénykibocsátás előkészítésével. Noha az Állami Adósság-kezelő Központ egy megállapodás előtti devizakötvény-kibocsátás tervét többször cáfolta, hétfőn éjszaka pedig előbb az azeri állami olajcég, majd a Mol is tiltakozott – az, hogy az azeri kötvénykibocsátásnak ne lett volna valóságalapja, nehezen elképzelhető. Az mindenesetre kiderült, hogy a keleti kötvénykibocsátás terve (korábban a kínaiakkal és a szaúdiakkal is tárgyaltunk erről) látványosan kudarcot vallott. Így elő kell venni az A-tervet: ideje megállapodni a nyugati hitelezőkkel – mire jött a már leírt szerencsétlenkedés.
Az EU azért rajtunk is segít
Mindenképp jó hír viszont a nemzetközi adósságfinanszírozás szempontjából, hogy csütörtökön az Európai Központi Bank korlátlan kötvényvásárlási programot jelentett be, amitől az euróra nehezedő piaci nyomás enyhülése, a spanyol és olasz állampapírokra fizetendő kamatok mérséklődése várható. Egy magyarázat szerint Orbán is az európai bankóprés beindulására várt, miután ez a magyar államkötvényhozamokra is kedvező hatást gyakorolhat. Bár az elemzők meglehetősen tanácstalanok voltak, hogy mi lehetett Orbán szándéka a videoüzenetével, a legtöbben tárgyalástaktikai okokat emlegettek. Azt, hogy Orbán így akarta megalapozni azt a látszatot, hogy a lehetőségekhez képest a legtöbbet hozta ki a tárgyalásokból, amennyiben a végén születik megállapodás. Mivel egyezség nincs valamilyen mértékű hátraarc nélkül, a veszteségek minimalizálása kezdődött a 2014-es választások előtt.
Az IMF-sztori miatt viszonylag visszhang nélkül maradt, hogy a World Economic Forum (WEF) éves nemzetközi versenyképességi rangsorában Magyarország az előző évhez képest 12 helyet visszaesett, ami az egyik legnagyobb visszaesés a listán. Az EU 27 gazdasága közül csak a 23. legversenyképesebb a magyar. A 12 pilléren nyugvó felmérésben a legrosszabb mutatót a kormányzati szabályozás területén értük el: az állam túlságosan beleszól a gazdasági rendszerek működésébe, miközben a politikusokkal szemben tapasztalt bizalom szintje majdnem az egyik legalacsonyabb a 144 vizsgált ország közül. A Nemzetgazdasági Minisztérium a jelentésből az egyetlen pozitívumot (a makrogazdasági környezet kedvező változását) kiragadva kommentált, miszerint a WEF elismerte a pénzügyi konszolidáció sikerét, az MTI pedig Szlovákia rossz helyezését kiemelve tálalta a listát.
Válságadók európai mérlegen
A KSH a részletes adatok alapján közben lefelé módosította a magyar gazdaság teljesítményének a visszaesését (1,2 helyett 1,3 százalék) a tavalyi év hasonló időszakához mérten. Az exportorientált feldolgozóipar, amely az elmúlt két évben a növekedésnek leginkább az alapját jelentette, teljesen megtorpant, és a térségben kiugró mértékben esett vissza az új beruházások mértéke.
Európai síkra terelődnek a kormány adószabályai miatti ágazati konfliktusok: a kiskereskedelmi láncokat érintő adó miatt idehaza keresetet benyújtó Hervis ügyében az illetékes hazai törvényszék az Európai Bíróság állásfoglalását kérte. A luxembourgi székhelyű nemzetközi bíróságnak arra a kérdésre kell választ adnia, hogy az adó nem összeférhetetlen-e az európai közösségi joggal. A Bruxinfó úgy tudja, hogy szeptemberben az Európai Bizottság megindíthatja a kötelességszegési eljárást a pénzügyi tranzakciós illeték ügyében. Míg a Magyar Nemzet értesülései szerint az utalványokra vonatkozó adókedvezmények változása miatt az Erzsébet-kártyával szemben piacát teljesen elvesztő francia utalványkibocsátó, a Le Cheque Déjeuner a magyar piacról való kivonulásáról döntött.
Elrepülő álmok
Végleg a földbe állt a hazai élelmiszer-ipari szegmens egyik legmarkánsabb márkájának , a Hey-hónak a gyártója. Az Elma a hírek szerint erőn felül vett fel hiteleket, és a cég nem tudta kitermelni a kiadásait. A hvg.hu a héten megtudta, hogy a Dunaferr pestlőrinci hengerművének a bezárása azzal lehet összefüggésben, hogy az ukrán tulajdonos ezt a tevékenységet áthelyezheti egy lengyel gyárába, ahol ezt jóval olcsóbban tudja megoldani.
Belenézhettünk a javarészt egykori Malév-dolgozókból verbuválódott civil társulás terveibe, melyek egy új Budapest-központú légitársaság felépítését alapoznák meg. A Hungarian World Airways négy kontinensen napi 60 járatot üzemeltetne és már az első évben 10 milliós becsült utasforgalommal számol 9 milliárd dolláros árbevétel mellett. A szervezők elmondása szerint szakmai és pénzügyi befektetők is érdeklődnek a projekt iránt – az általunk megkérdezett szakértők a jelenlegi körülmények között viszont rendkívül szkeptikusak. Nagyjából nulla százalék esélyt adnak a sikeres újjászületésre. Közben a bíróság jogerősen döntött arról, hogy a földi kiszolgálást végző Malév GH Zrt törvényesen bocsátotta el a dolgozói egy részét. A pert a legnagyobb légiközlekedési szakszervezet indította.
A hét nagy európai eseménye volt, hogy uniós versenyjogi eljárás indult a Gazprom ellen, egy osztrák cég is jelentkezett az elektronikus útdíjrendszer bevezetéséhez szükséges infrastruktúra felépítésére, az ásványvízpiac helyzetének áttekintésével pedig hivatalosan is elbúcsúztattuk a nyári szezont.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.