szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A brit fővárosban él a legtöbb dollármilliárdos (62) és az itteni polgárok összesített vagyona meghaladja a 2700 ezermilliárd dollárt.

 A New World Wealth elkészítette a 2016-os listát, mely nem hozott nagy áttörést: Európa visszaszorulóban és Ázsia feljövőben. London továbbra is az első, de a gazdagok száma 4 százalékkal. Nehéz összeszámolni, hogy egy világvárosban élők összes vagyona mennyi. A dél-afrikai New World Wealth azonban azt állítja: neki sikerült többé-kevésbé pontosan megállapítania, hogy egy nagyvárosban élőknek mennyi pénzük van. Ingatlanban vagy értékpapírban esetleg készpénzben. Bankszámlán nagyobb összegeket csak kevesen tartanak a nyomorúságosan alacsony kamatlábak miatt- írja a Le Figaro.

London tehát továbbra is világelső - megmentve ezzel Európa becsületét. A másik két európai város: Frankfurt és Párizs a tizenötös lista végén szerénykedik. Jönnek felfelé az ázsiai óriások: az elmúlt évtizedben Mumbai, Peking, Sanghaj és Sydney produkálta a legnagyobb fejlődést. Az előrejelzések szerint Mumbai, az egykori Bombay lesz a következő évtized egyértelmű sztárja. India gazdasági fővárosa ugyanis minden tekintetben gyorsan növekszik: a lakosság száma és vagyona is gyorsan gyarapodik. Másutt a városi lakosság létszáma inkább stagnál.


New York a második, 2600 ezermilliárd dollárral. A harmadik helyen Tokió áll 2200 ezermilliárd dollárral. Érdekes, hogy Amerika második leggazdagabb városa San Francisco és nem Los Angeles vagy mondjuk Chicago. San Francisco 1900 ezermilliárd dollárral a negyedik leggazdagabb város a világon. A szakértők ezt az előkelő helyezést az informatikai forradalommal magyarázzák, hiszen ennek központja változatlanul San Francisco környéke Kaliforniában. 

A feltörekvő Kína két nagyvárosa következik ezután: Peking és Sanghaj fej-fej mellett halad. 1800 illetve 1600 ezermilliárd dollárral. Los Angeles jön ezután majd Hongkong és Szingapúr.  Érdekes, hogy Svájc nem szerepel. Nyilvánvalóan azért, mert Zürich vagy Genf túlságosan kicsi város ehhez. A tizenötös listán mindössze egy olyan város kapott helyet, ahol a lakosság száma nem haladja meg az egymilliót: ez Frankfurt Németországban. A jövőben távolról sem biztos Frankfurt vagy Párizs helye ebben az elitben, hacsak a Brexit következtében nem veszik át részben London szerepét, mely viszont elveszítheti előkelő világelsőségét, ha Nagy-Britannia elhagyja az 500 milliós uniós piacot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!