szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem követte a nyugdíjakra és az oktatásra szánt összeg azt, ahogyan a gazdaság teljesítménye javult. Most, hogy válságos idő jön, sem lehet jobb a helyzet.

A GDP-hez mérten kisebb lett az állam ráfordítása az idősek ellátására az elmúlt négy évben, és következő években még kisebb lesz az ilyen típusú kiadások aránya – ezt olvasta ki az Mfor a konvergenciaprogramból, amelyet a magyar kormány küldött el az Európai Bizottságnak.

Míg 2016-ban az állami nyugdíjkiadások a GDP 9,7 százalékát tették ki, addig idén a 9 százalékát fogják. 2030-ra ugyanez az arány 8,4 százalékra csökken. Logikus magyarázat, hogy ha a GDP nő, akkor ugyanannyi nyugdíjkiadás arányaiban kevesebb lesz, de sokan épp azt kérik számon a kormányon, hogy ha a gazdaság nő, akkor a nyugdíjak ezt még jobban követhetnék. Ráadásul idén valószínűleg már nem is lesz szó GDP-növekedésről.

Az oktatásra szánt pénz a négy évvel korábbi 3,6 százalékról idén 3,4 százalékra csökken, 2030-ban már csak 3,3 százalék lesz. Az egészségügyben a korábbi 4,9 százalékról 5,1 százalékra nő az arány.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!