szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alekszandr Novak állítja, hogy Oroszországnak nincs köze az energiaárak robbanásához.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszországnak minden joga megvan arra, hogy embargót rendeljen el a teljesen feltöltött Északi Áramlat 1-en keresztüli gázszállítás leállítására – jelentette ki Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn újságíróknak.

„Egyelőre azonban nem hozunk ilyen döntést. Senki sem profitálna belőle. Bár egyes európai politikusok az Oroszország elleni nyilatkozataikkal és vádaskodásaikkal ebbe az irányba terelnek bennünket” – jelentette ki a politikus.

A miniszterelnök-helyettes azt mondta, Oroszországnak nincs köze a kőolaj és a földgáz világpiaci árának emelkedéséhez, az árrobbanásért szerinte az európai politikusok felelőtlen nyilatkozatait tette felelőssé. Emlékeztetett arra is, hogy többen közülük az orosz kőolajtól és földgáztól való megszabadulásra hívtak fel.

Novak úgy véli, hogy európai tisztségviselők ismét Oroszországra próbálják hárítani saját energiapolitikájuk elmúlt évekbeli kudarcait. „Ezek következtében az energiaforrások árának erőteljes emelkedésének vagyunk tanúi. Felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy Oroszországnak semmi köze a jelenlegi árrobbanáshoz és a piaci volatilitáshoz” – magyarázta.

A háború minden fontos eseményéről olvashat percről percre tudósításunkban.

Lemondhat-e a Nyugat az orosz energiáról?

Ezt javasolja Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója, de Ursula von der Leyen az Európai Unió nevében sokkal óvatosabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kacskovics Mihály Béla Itthon

Oroszország olyan kitaszítottá válhat, mint Észak-Korea

Felgyorsíthatja a világ blokkokra bomlását az orosz-ukrán háború a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatói szerint, és akár még az is elképzelhető, hogy Oroszország Észak-Koreához hasonló páriává válik. A háború jelentősen alakíthat az Európai Unió biztonságpolitikáján is: a következő években eldől, hogy az EU az Egyesült Államok szárnyai alá húzódik be, vagy megpróbál megállni katonailag a saját lábán.