szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bank részvényesei közül az ukrajnai háború miatt Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia már jelezte kilépési szándékát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő intézet megerősítette a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) hosszú távú beruházási hiteleinek besorolását "A-" minősítéssel, a kilátásokat stabilról a további leminősítést előre vetítő negatívra változtatta - közölte a szerdai döntést az NBB a tőzsde honlapján csütörtökön. A Fitch Ratings két szinttel, "A-"-ről "BBB"-re (ez az utolsó előtti szintje a befektetésre még ajánlott stációnak) minősítette vissza a bank hosszú távú beruházási hiteleit negatív kilátással.

Az NBB korábbi közleménye szerint Magyarország - mint az NBB fogadó országa - a bank egyik legaktívabb részvényese, amely a befizetett tőke alapján a 2. legnagyobb részesedéssel rendelkezik, valamint a bank beruházásainak egyik fő kedvezményezettje. Az NBB "magyar" hitelportfóliójának jelenlegi volumene közel 180 millió euró. A bank 2021-re vonatkozó auditált IFRS pénzügyi kimutatásai szerint az utóbbi évek rekordjának számító 7,9 millió eurós (2,78 milliárd forint) nettó nyereséget ért el tavaly, ami 8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

Az év végén a bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, ez több mint 10 százalékos növekedés a 2020-ashoz képest. Tavaly folytatódott az NBB tőkésítési programja: az év végén a pénzintézet befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót, több mint 12 százalékkal nőtt 2020 végéhez képest. A tárgyidőszak alatt az NBB nettó hitelportfóliója több mint 16 százalékkal bővült, elérte az 1,2 milliárd eurót. Így a 2022-es év végére előirányzott stratégia egyik kulcsfontosságú mutatóját egy évvel a tervezett időpont előtt elérték.

Tavaly a hitelminősítők - az S&P Global, a Fitch Ratings és az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) - megerősítették a bank nemzetközi fejlesztési intézmény státuszát, átlagos "A" hosszú távú minősítéssel. Az 1970-ben alapított NBB részvényesei Bulgária, Kuba, Csehország, Magyarország, Mongólia, Románia, Oroszország, Szlovákia és Vietnam, de az ukrajnai háború miatt Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia jelezte, hogy kilép a bankból.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Szumi környékét bombázták az éjjel, Harris Varsóban tárgyal - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Az oroszok csütörtökre virradó éjjel többek között azokat a településeket bombázták, ahonnan szerdán kimenekítették a lakosok egy részét. Az amerikai alelnök Lengyelországba érkezett. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború eseményeit percről percre!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

A kémbankot nem érintik az uniós szankciók

A döntés hátteréről nyilatkozó EU-illetékes úgy fogalmazott, hogy a szankcionáláshoz előbb azt kell megvizsgálni, hogy a banknak van-e valamilyen köze az Ukrajna elleni háborúhoz.