szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szankciós kiskaput kihasználva minden huszadik brit repülőjárat orosz eredetű kerozinnal repül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egy jelentés szerint az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók ellenére még mindig több millió hordó orosz olajból készült üzemanyagot importálnak az Egyesült Királyságba – írja a BBC.

Az ukrajnai háború miatt az Egyesült Királyság – számos nyugati szövetségeséhez hasonlóan – megtiltotta az Oroszországból származó olaj és olajtermékek behozatalát, hogy ezzel próbálják visszaszorítani a Moszkva által a fosszilis tüzelőanyagokból termelt pénzmennyiséget.

Csakhogy a törvényben akadt egy kiskapu: a finomításra vonatkozó szabályok lehetővé teszik, hogy orosz nyersolajból készült termékek érkezzenek az Egyesült Királyság területére.

A Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) szerint ez a „finomítási kiskapu” azt jelenti, hogy olyan országok, mint India és Kína, amelyek nem szankcionálták a Kremlt, legálisan importálhatnak orosz nyersolajat, és finomíthatnak belőle olajtermékeket, például repülőgép-üzemanyagot és dízelüzemanyagot.

Kit érdekelnek a szankciók, rekordmennyiségű olajat szállítottak Kínába az oroszok

Közvetítők útján veszik az orosz nyersolajat a kínai finomítók.

Ezeket az orosz olajból készült termékeket aztán legálisan exportálják az Egyesült Királyságba és az EU-ba.

A probléma ezzel a kiskapuval az, hogy növeli az orosz nyersolaj iránti keresletet, és lehetővé teszi a nagyobb volumenű eladásokat, valamint az árakat is felfelé nyomja, ami növeli a Kreml hadi kasszájába küldött pénzeszközöket

– mondta Isaac Levi, a CREA Európa–Oroszország-politikai és energetikai elemzésének vezetője.

A BBC idézi a Global Witness friss kutatását is, amely úgy becsülte, hogy 2023 folyamán mintegy 5,2 millió hordónyi finomított kőolajterméket importáltak az Egyesült Királyságba, amelyet orosz nyersolajból állítottak elő.

Az importált üzemanyag nagy része (4,6 millió hordó) repülőgép-üzemanyag volt, amelyet a csoport kutatói szerint minden 20. brit repülőjárat útja során felhasználtak.

Lela Stanley, a Global Witness ukrajnai csoportjának kampányvezetője szerint „miközben az Egyesült Királyság kormánya elítéli az ukrajnai háborút, továbbra is bűnrészes az orosz olaj értékesítésében, mivel nyitva tartja ezt a kiskaput”.

Hogy jut el orosz olaj a szankciók ellenére az Egyesült Államokba?

India 33-szor annyi orosz olajat vásárolt decemberben, mint egy évvel korábban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!