szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szudzsai állomás ukrán kézre kerüléséről érkeztek jelentések, ez megbolygatta a holland gáztőzsdét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Arról érkeznek hírek, hogy a Kurszk környékén Oroszországba betörő ukrán csapatok elfoglalták a gáztranzit állomást Szudzsa városánál. Ez éves csúcsra lőtte a gázárakat az Európában irányadó holland tőzsdén, írja a Bloomberg.

A tranzitállomás ukrán kézre kerüléséről egy nem hivatalos orosz katonai blog jelentett, a hírt független forrásból egyelőre nem erősítették meg. A határidős jegyzések ettől még 5,8 százalékot ugrottak szerdán, 38,79 euró per megawattórára, és csütörtök délelőtt is 38,4 euróba kerül a holland tőzsdén egy megawattórányi földgáz. Az idei árcsúcs eddig a június harmadikai 36,9 euró volt.

Akár ukrán kézre került a tranzitállomás, akár nem, az ukrán gázszállító rendszerüzemeltető közölte, hogy a csütörtöki gázáramlások a szokásos tartományban lesznek, és a Gazprom sem jelzett változást a gázszállítások volumenében. A szudzsai az utolsó működő gáztranzit állomás az orosz-ukrán határon, miután a Szohranyivka állomást 2022 májusában leállították.

A szudzsai tranzitállomás alig pár száz méterre van az orosz-ukrán határtól, itt lép át Oroszországból Ukrajnába a Testvériség gázvezeték. Korábban ennek egyik ágán kapta Magyarország a Gazpromtól vásárolt gáza jelentős részét, de az oroszok még az ukrajnai invázió kezdete előtt a szállítmányok túlnyomó részét átirányították a Magyarországra Szerbia felől belépő Török/Balkáni Áramlat nevű csővezetékbe. A cikk írásakor is déli irányból áramlik Magyarországra a gáz, Beregnél pedig kimenő a forgalom. Szudzsán keresztül Ausztria és Szlovákia vásárol gázt az oroszoktól.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!