szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?

Elnökként még átverésnek tartotta a kriptovalutákat, most saját tőzsdét indít Donald Trump, aki elsősorban a fiatal férfiak szavazataira pályázhat ezzel, valamint az ágazat képviselőinek sok millió dolláros támogatására.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Néhány év alatt látványosan megváltozott Donald Trump véleménye a kriptovalutákról : az exelnök 2021-ben még átverésnek címkézte a bitcoint, most, az amerikai elnökválasztás előtt 50 nappal viszont már saját kriptotőzsdét jelentett be. A World Liberty Finance (WLF) néven futó platform ráadásul kis túlzással családi vállalkozásként indul, hiszen kiemelt szerep vár Trump mindhárom fiára, így a mindössze 18 éves Barronra is.

A legfiatalabb Trump-örökös a Coindesk portálhoz kiszivárgott tervekben a DeFi, azaz a decentralizált pénzügyek “látnokaként” szerepel, míg a két idősebb fia, Eric és Donald Jr. “Web3 nagyköveti” pozíciót kapott. Donald Trump maga vezető kripto-tanácsadóként szerepel, annak ellenére, hogy rajongása a blokklánc-technológiákért alig néhány hónapos.

Az új kriptotőzsde vezetőségébe a családon kívülről is csatlakoztak szakértők: négyen is a Dough Finance néven futó hasonló platformtól érkeznek a csapatba. A Dough néhány hónappal ezelőtt azzal került a hírekbe, hogy csalók közel 2 millió dollár (több mint 700 millió forint) értékű Ethereum (ETH) kriptovalutát nyúltak le róla biztonsági hibákat kihasználva. Innen érkezik Trumpékhoz az a Zachary Folkman is, aki korábban Subify néven egy magát cenzúramentesnek hirdető konkurenciát kívánt támasztani olyan tartalomgyártó oldalakkal szemben, mint a Patreon vagy az elsősorban szexuális tartalmak értékesítésére szolgáló OnlyFans, de a WLF-hez operatív igazgatóként csatlakozó Folkman önéletrajzában csajozási tippeket kínáló Youtube-csatorna és hasonló célú fizetős tanfolyam is szerepel.

A Doughtól látszólag nemcsak emberi erőforrás érkezik a World Liberty Financehez: a Trump-féle kriptotőzsde mögötti kód felkerült a GitHub kódmegosztó oldalra, amelyből kiderült, hogy annak jelentős részét egy az egyben átmásolták Folkmanék platformjától. Az azóta törölt kód alapján a WLF-nek még a felhasználói felülete is szinte pontosan megegyezett a Dough oldalával. A kriptotőzsde megjelenéséig persze még változhat a mögötte álló kód, így az sem biztos, hogy a Doughnál dollármilliós bukást okozó kódhibák is átkerülnek-e Trumpék platformjára.

2016-ban még Trumpra szavazott, most meg le akarta lőni

Az 58 éves Ryan Routh a hatóságok szerint egy bozótosban bújt meg a fegyverével, alig 4-500 méterre a gyanútlanul golfozó republikánus elnökjelölttől.

A WLF egy saját valutát is kibocsát, igaz, a WLFI névre keresztelt zsetonokkal kereskedni nem lehet majd, mivel azok úgynevezett “governance tokenek” lesznek, amelyekkel a tőzsde szabályait alakíthatják a tulajdonosok, így például a kínálat bővítéséről dönthetnek. Az irányítást viszont ezzel sem adja ki a kezéből az alapító csapat, mivel a WLFI-zsetonok 70 százalékát megtartják maguknak, mindössze 30 százalékot hirdetnek meg nyilvános eladásra. Ez szokatlanul alacsony arány: az Ethereum mögött álló alapítvány és az alapítók 16,6 százalékot kaptak a kriptovalutából, míg a Bitcoin titokzatos atyja, Satoshi Nakamoto a forgalomban lévő összeg valamivel több mint 5 százalékát birtokolja. Az értékesített tokenekből származó bevétel egy része ráadásul rögtön az alapítók vagyonát gyarapítja majd.

A World Liberty Finance alapítása komoly összeférhetetlenséget vetne fel egy elnökjelölttel szemben 50 nappal a választás előtt, a WLF irányítása ugyanakkor a kiszivárgott iratok szerint hivatalosan független lesz Donald Trumptól és családjától. A republikánusok jelöltje elsősorban valószínűleg nem is anyagi hasznot remél a projekttől, amely inkább a kriptovalutákkal kapcsolatos pálfordulásának a tudatos következő lépése. A korábban szkeptikus Trump arra válaszul kezdett el barátkozni a blokklánc-technológiák gondolatával, hogy hivatali utódja, Joe Biden kormánya az elmúlt években szigorúan lépett fel a kriptopiacokkkal szemben.

Azt májusban jelentette be a volt elnök, hogy az idei kampányban kriptovalutákban is fogad adományokat, emellett pedig saját NFT-ket, azaz nem helyettesíthető tokeneket is piacra dobott, amelyből augusztusban már a negyedik kollekció jelent meg. Júliusban már egy Nashville-ben tartott kriptokonferencián is előadott Trump, ahol többek között arról beszélt, hogy az Egyesült Államok lesz “a világ kriptofővárosa”.

Trump legújabb vállalkozása mögött úgy tűnik, hogy elsősorban politikai elgondolás állhat: a CBS szerint az Egyesült Államok teljes lakosságának 16 százaléka már kereskedett kriptovalutákkal, elsősorban pedig a fiatal férfiak körében népszerű a blokklánc: a 18–20 év közötti, azaz elnökválasztáson első alkalommal szavazó fiúk 43 százalékának volt már kriptotranzakciója. Trump ellenfele, Kamala Harris eddig nem vallott színt a témáról alkotott álláspontjával kapcsolatban, de a kriptoszabályozás-párti Biden-adminisztráció alelnökeként valószínűleg nem sok eséllyel számíthat azok szavazatára, akiknek kiemelten fontos ez a terület.

Még gyerekcipőben járnak a kriptotőzsdék, ahol elrejtőzhetünk, de minden látszik, amit csinálunk

Unalmas, szabályozott tőzsdék helyett a transzparencia és az anonimitás elegye: ezt kínálják a befektetőknek a decentralizált tőzsdék, ahol a kereskedés komoly kockázatokkal járhat.

De a kriptopárti üzenet nem csak a szavazatok miatt fontos Trump kampánystratégiája szempontjából: a piac szereplői a második legtöbbet adományozták az idei kampány során, csak az energiaipari cégek adakoztak többet, a legtöbbet költő vállalkozás pedig épp egy kriptotőzsde, a Coinbase volt. Az ágazat által életre hívott lobbicsoport, a Fairshake a The New York Times szerint több mint 150 millió dollárt (több mint 53 milliárd forintot) fordított arra, hogy a kongresszusba juttasson velük szimpatizáló jelölteket, legyenek akár a demokrata, akár a republikánus tábor tagjai.

A projektnek ugyanakkor kockázata is van: a nyíltan Trump-párti kriptoszakértő, Nic Carter az X-en kelt ki az ötlet ellen. Elmondása szerint a World Liberty Finance rombolja a korábbi elnök esélyeit a novemberi választáson, különösen akkor, ha biztonsági gondok adódnak a platformmal. Ez a veszély pedig valósnak tűnik, mivel már most célba vették a leendő WLF-et a kiberbűnözők: Trump lányának, Tiffanynak és vejének, Lara Trumpnak az X-profilját törték fel, hogy egy kamuoldalra irányítsák a naiv követőket. Carter szerint a WLF hamar az amerikai tőzsdefelügyelet célpontjába kerülhet, így pedig legjobb esetben is zavaró tényező lehet a volt elnök számára, rosszabb esetben pedig egy csúnya leégés lesz a vége a projektnek. 

nic carter on X (formerly Twitter): “is there something that we, as crypto twitter, can collectively do to stop the launch of world liberty coin? i think it genuinely damages trump’s electoral prospects, especially if it gets hacked (it’ll be the juiciest DeFi target ever and it’s forked from a protocol that itself… / X”

is there something that we, as crypto twitter, can collectively do to stop the launch of world liberty coin? i think it genuinely damages trump’s electoral prospects, especially if it gets hacked (it’ll be the juiciest DeFi target ever and it’s forked from a protocol that itself…

A részleteket Trump magyar idő szerint hajnali 2-kor kezdődő X-közvetítésében árulja el a leendő kriptotőzsdéjéről, az elnökjelölt Mar-a-Lago-i villájából jelentkezik be élőben, alig pár percre attól a golfklubjától, ahol egy nappal korábban elfogtak egy férfit azzal a gyanúval, hogy merényletre készült Donald Trump ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!