szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Béremelésekről, vállalkozásösztönzésről és lakhatási intézkedésekről jöhet az új kérdéssor.

A közeljövőben újabb nemzeti konzultációt indíthat a kormány, legalábbis erre tett javaslatot a Fidesz-frakció a kihelyezett ülésén – derült ki Kocsis Máté bejelentéséből.

A frakcióvezető azt írta a Facebookon, hogy „ha Magyarország semleges gazdaságpolitikát folytat, akkor az uniós átlag felett növekedhet a gazdaság. Ez jó alapot ad a kormánynak arra, hogy emelje a béreket, beindítsa a vállalkozásokat, és új lakhatási intézkedéseket vezessen be. Ahogy minden fontos ügyről, erről is meg kell kérdezni az emberek véleményét”.

Orbán Viktor miniszterelnök szeptemberben hirdette meg a gazdasági semlegesség programját, majd arról beszélt a Kossuth rádiónak adott interjúban, hogy a következő két-három évben el akarják érni az egymillió forintos (bruttó) átlagbért. Egy másik kormányzati javaslat szerint 2025-ben lehetővé tennék az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlancélú felhasználását.

Az esztergomi kihelyezett frakcióülésen Orbán arról is beszélt, hogy szeretnék megduplázni az exportképes kis- és közepes vállalkozások méretét, amihez új gazdasági tervre, Demján Sándor-tervre és tőkejuttatásra van szükség.

Kocsis később sajtótájékoztatón azzal magyarázta a nemzeti konzultáció indítását, hogy a fenti témák húsba vágó kérdések, amelyekben mindig kikérik az emberek véleményét. Az ATV arról érdeklődött, azt is megkérdezik-e, hogy 2028-ra ezer euró legyen-e a minimálbér vagy egymilliós (az átlagbér). Erre azt felelte, érdemes ezt is megvitatni az emberekkel. „Nyilván nem az a kérdés, hogy egyetértenek-e ezzel az emberek, mert egyetértenek várhatóan, hanem a gazdasági viták miatt kell egy stabil álláspont az emberek részéről” – mondta. Kocsis úgy vélte, Brüsszelben az ilyen intézkedéseket nem fogadja tapsvihar. Kérdésre azt is elmondta, ha el akarják érni ezeket a bérsávokat, ahhoz kell a munkáltatók egyetértése is. Ezek a munkáltatók számára célok kitűzését és terheket jelentenek – mondta, majd hozzátette, „még csak azt sem mondom, hogy olyan lefutottnak tekinthető ez a kérdés. Ezért is nagyon fontos, hogy ebben az ügyben megkérdezzük az emberek véleményét”.

Ha Orbán komolyan gondolja a „gazdasági semlegességet”, akkor készülhetünk a Huxitra

A „gazdasági semlegesség” alapelveit csak korlátlan mozgástérrel, politikai függetlenséggel, praktikusan EU-kilépéssel lehet megvalósítani. A „gazdasági semlegesség” jó eséllyel csak orbáni fikció, ideológiai keret a problémák magyarázatához. Aggasztóbb, hogy Nagy Márton miniszterelnöke 90 százalékos államadósságról és gazdaságélénkítésről értekezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!