Tetszett a cikk?

Amit kormánypártként törvényhozási erőszakkal sem tudott megoldani a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS), ahhoz most ellenzékben hozzásegítheti egy magyar vevő. Korábban az a hír járta, hogy a TV2 tulajdonosa lesz a TVN csatorna vásárlója, bár ugyanígy elterjedt az is, hogy a 2021-ben meghalt Petr Kellner cseh vállalkozó özvegye által vezetett PPF csoport is jelentkezik a csatornáért.

A lengyel Onet hírportál általában jól tájékozott főszerkesztő-helyettese, Andrzej Stankiewicz azt mondta egy keddi tv-műsorban: úgy tudja, csaknem végleges, hogy magyar vevőé lesz a TVN tévécsatorna.

Emlékeztetett arra, hogy a lengyel Orlen olajkonszern volt vezére, a Kaczynskihoz közel álló és magyar kapcsolatokkal is rendelkező Daniel Obajtek, aki ellen most több száz milliárd forintnak megfelelő összegű visszaélések gyanúja miatt nyomoz az ügyészség, nemrég a magyar Állami Számvevőszék ottani megfelelője, a Legfelső Ellenőrző Kamara kihallgatása előtt azzal dicsekedett a TVN riporterének: hamarosan úgy fog bejárni az ő stúdiójukba, mint haza. Emiatt aztán nagy az öröm a PiS-ben – állította Stankiewicz.

A jelenleg az amerikai Warner csoport kezén lévő TVN földi és műholdas televízió független hírforrásként nagy tekintélyt élvez Lengyelországban. Az előző jobboldali kormánnyal szemben egyértelműen kritikus volt, de nem kezeli kritikátlanul a mostani jobbközép kormányzatot sem.

Az akkori kormány már 2021-ben meg akarta szüntetni azzal az ürüggyel, hogy végső tulajdonosa nem az EU-ban van bejegyezve. Erről törvényt is hoztak, Andrzej Duda köztársasági elnök azonban megvétózta a törvényt, részben annak a játszmának a részeként, hogy bár alapvetően kiszolgálta saját egykori pártját, de néha szembe is ment vele, részben pedig amerikai nyomásra. Az USA ugyanis érzékeny arra, ha egy amerikai cég külföldön sérelmet szenved, ráadásul itt a sajtószabadság is része volt a konfliktusnak.

Betiltani tehát nem sikerült, de a kormány rendszeresen támadta a TVN-t. Közben azonban a Warner Brothers amerikai óriáscég, amely a Discovery felvásárlásával lett a TVN végső tulajdonosa, pénzügyi nehézségekkel találta szemben magát, és már jó ideje híre járta, hogy eladná a lengyel televíziós céget. Az sem újdonság, hogy ebben szerepet játszhat a magyar kormányközeli TV2 Csoport, bár ezt az érintettek korábban cáfolták.

A TVN eszmei fordulata nemcsak általában jelentene csapást a lengyel média sokszínűségére, hanem erősen rontaná a kormánypárt jelöltjének, Rafal Trzaskowski liberális varsói főpolgármesternek az esélyeit, viszont óriási segítség lehet a PiS által támogatott, de független civil jelöltnek nevezett Karol Nawrocki párton kívüli történész számára, aki ugyan mindenben a PiS nézeteit vallja, de egyelőre alig ismerik az emberek.

Az szinte biztos, hogy valami zajlik a háttérben, de a magyar változat győzelme még nem hivatalos. Szintén esélyesnek emlegetik a 2021-ben helikopter-balesetben meghalt leggazdagabb cseh vállalkozó, Petr Kellner cégét, a most az özvegye által vezetett PPF-et is, amely 75 százalékban birtokolja Yettel Magyarországot.

Nem ez lenne az első eset, hogy kormányközeli körök politikai okokból médiát vásárolnak külföldön: így tett például Szlovéniában a Habony Árpád-féle Modern Media Group, Schatz Péter, Adamik Ágnes és Németh Ádám Gábor, akik a Demokracija nevű lapot és a Nova24 TV-t is birtokolták, és 2018-ban hozzá is járultak Orbán Viktor elvbarátjának, Janez Jansának a választási sikeréhez.

Folytatódik a NER balkáni médianyomulása, most egy Mészáros-közeli cég terjeszkedik

Az Atmedia, amely idehaza például a köztévék és a TV2 reklámidejével sáfárkodik, a jövőben Orbán Viktor szövetségeseinek segíthet be külföldön, mint korábban más kormányközeli cégek.

A Nova24 TV hírigazgatóságát hamar a TV2-ének a mintájára alakították át, Schatz pedig Ripost News néven szerzők nélkül megjelenő, Jansa ellenfeleit lejárató bulvárlapot alapított. Amikor azonban 2022-ben Jansa elvesztette a parlamenti választást, kiszálltak az üzemeltető cégekből.

Orbán évek óta arra törekszik, hogy erős belső ellenzéket hozzon össze az EU fősodrával szemben, a balkáni, most pedig a lengyelországi befolyásszerzés kísérlete pedig az uniós tagországok jobboldali mozgalmaival való kapcsolatépítést is szolgálja, és úgy tűnik, Magyarország egyfajta elosztó központként működik, ahonnan az ideológiai alapú médiavásárlásokat irányítják a régióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!