szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Fellélegezhet a brit autóipar és vámmentességet kap a Boeing-repülőgépek hajtóműveit szállító Rolls-Royce is.

Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között – jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön az MTI híre szerint.

Starmer közölte, hogy a megállapodás alapján az amerikai piacra exportált brit acél és alumínium vámmentessé válik, illetve az egyezmény értelmében évente százezer nagy-britanniai gyártású gépkocsit 10 százalékos vámmal lehet az Egyesült Államokba exportálni a Washington által eredetileg kirótt 27,5 százalék helyett. Ez az Amerikába irányuló csaknem teljes brit autóexportra vonatkozik, a brit autóipar ugyanis évente átlagosan 110 ezer járművet exportál az Egyesült Államokba. A Nagy-Britanniában gyártott autók 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel.

Az amerikai kormányzat által áprilisban bejelentett szektorális vámok egyik legnagyobb horderejű nagy-britanniai üzleti válaszlépéseként a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport a múlt hónapban felfüggesztette az Egyesült Államokba irányuló exportját, ami az Institute for Public Policy Research számításai alapján 25 ezer állás megszűnésével fenyegetett a brit járműiparban.

Starmer a vámmegállapodásról szóló csütörtöki sajtótájékoztatóját a Jaguar Land Rover közép-angliai üzemében tartotta meg. Ezen elmondta, hogy Nagy-Britanniának és az Egyesült Államoknak egyaránt 1500 milliárd fontnak megfelelő értékű működőtőke-befektetése van egymás gazdaságában, és ezek a befektetések 2,5 millió munkahelyet tartanak fenn.

A csütörtökön bejelentett brit-amerikai megállapodás engedményeket tartalmaz egyes mezőgazdasági termékek, köztük a marhahús kétoldalú vámjogi szabályozásában is. Ez az első olyan vámkönnyítési megállapodás, amelyet az Egyesült Államok a múlt hónap elején bejelentett általános vámemelések óta egy külföldi országgal elért.

Trump az EU-val is megállapodna

Az Egyesült Államok 5 milliárd dollár értékű piaci lehetőségre számít az Egyesült Királysággal bejelentett átfogó kereskedelmi megállapodásból – jelentette be Donald Trump elnök csütörtökön. Az elnök a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón a részleteket ismertetve kiemelte, hogy a megállapodás nemcsak a vámok mértékére vonatkozik, de az amerikai termékek brit piacra jutását akadályozó bizonyos nem vámjellegű előírások lebontását is jelenti.

Donald Trump rámutatott, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok szorosabbra fűzése az egyik ígéret volt, amikor a britek kiléptek az Európai Unióból. Egyben méltatta a 2016-os brit döntést az unió elhagyásáról.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi kapcsolatokról Donald Trump azt mondta, szeretne megállapodást Brüsszellel is.

Az is elhangzott, hogy az április 2-án bejelentett általános 10 százalékos „viszonossági” vámot az Egyesült Államok továbbra is fenntartja Nagy-Britannia esetében.

Marhahús, mint koronaékszer

Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter a megállapodás részleteivel kapcsolatban arról beszélt, hogy az Egyesült Államok 10 százalékra csökkenti évente 100 ezer brit gyártású autó behozatali vámját, valamint a brit acél és alumínium vámmentesen kerülhet az amerikai piacra, amit a brit acélipar állami kézbe vétele tesz lehetővé.

A részletek közül példaként hozta, hogy a brit Rolls-Royce, amely hajtóműveket szállít a Boeing amerikai repülőgépgyártónak, vámmentességet kap az alkatrészekre, ugyanakkor egy brit vállalat számos Boeing megvásárlását jelenti be hamarosan.

Brooke Rollins amerikai mezőgazdasági miniszter a kereskedelmi egyezmény agrártermékeket érintő fejezetéből az amerikai marhahús nagy-britanniai exportjának lehetőségét emelte ki, úgy fogalmazott, a marhahús az amerikai export „koronaékszere”.

A bejelentésen részt vett J.D. Vance alelnök, Scott Bessent pénzügyminiszter, Jameson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, valamint a két ország nagykövetei.

Kínával is tárgyalnak

Kérdésre válaszolva Donald Trump elmondta, hogy eredményes tárgyalást vár Kína képviselőivel a hétvégén. Hangsúlyozta, hogy jó kapcsolatokra számít Kínával, ugyanakkor hozzátette, hogy az Egyesült Államok Kínától piacnyitást vár.

Szombaton Svájcban tartják az első közvetlen kétoldalú kereskedelmi megbeszélést, amit amerikai részről Scott Bessent pénzügyminiszter vezet.

Donald Trump azt is közölte, hogy még csütörtökön telefonon beszél Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, miután az ukrán törvényhozás elfogadta az Egyesült Államok és Ukrajna között az ásványkincsek kitermeléséről szóló gazdasági partnerségi megállapodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!