A kis- és középvállalkozások 17 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak április végétől telephely korszerűsítésére, bővítésére. További 20 milliárd forint, szintén vissza nem térítendő támogatási keretösszeget pedig munkahelyteremtő iparfejlesztésre hirdetnek meg májustól vállalkozásoknak, önkormányzatoknak, vagy önkormányzati társulásoknak. Varju László kifejtette, hogy a gazdasági világválság leginkább a kis- és középvállalkozásokat veszélyezteti, ezért is szükséges tőkeellátottságuk növelése. Mind a hét régióban lesz ilyen pályázat, amelynek szövegét már megismerhetik az érdeklődök. A pályázatokat április végétől június 30-ig lehet beadni, közülük a legígéretesebbek kapnak támogatást. A keretből mintegy 300 pályázó 10 millió és 150 millió forint közötti összegre számíthat, ami akár a beruházás 50 százalékát is elérheti.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a nagyobb foglalkoztatást biztosító egyedi iparfejlesztési támogatásokra 20 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből infrastruktúra fejlesztésre is lehet fordítani, például ipari parkok elérhetőségének javítására, hogy a gyártókapacitásokat növeljék, javítsák a gyártók és szolgáltatók letelepülési körülményeit. Ebben a kategóriában 100 milliótól egymilliárd forintig lehet pályázni, a támogatás a beruházás 25-50 százalékát teheti ki. A pályázatokat május 30-tól fogadják - mondta az államtitkár -, hozzátéve, hogy azokat folyamatosan bírálják el egészen az év végéig.
* * *
Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.