A macskákat hibáztatják a kis erszényesek pusztulásáért Ausztráliában
Drámaian zuhan a kis erszényesek száma Ausztrália északi részén – derült ki egy szerdán ismertetett tanulmányból, amely a pusztulás egyik fő okaként a kóbor macskákat jelölte meg.
A kis emlősök fennmaradása az egész kontinensen veszélybe került, de a jelenség északon különösen szembeötlő. "Vannak olyan vidékek, ahol vagy nagyon kevés maradt belőlük, vagy teljesen el is tűntek, bár élőhelyük nem károsodott" – mondta Chris Johnson, a Tasmániai Egyetem professzora.
A jelenség az 1990-es évek elején kezdődött, mindenekelőtt az Északi Területen található Kakadu természetvédelmi parkban. Azóta nagyjából húsz alfaj tűnt el a parkból, köztük az erszényes nyúl, a foltos farkú erszényes macska és a menyétre hasonlító erszényes egér.
A kis erszényesek populációiról felvett legutóbbi adatok alapján összehasonlíthatók több csoport eltűnésének hullámai. Nyitott és száraz élőhelyeket kedvelő kis állatok pusztultak el főként, ezért a gyanú külső ragadozóra, a macskára terelődik – magyarázta Johnson.
"A múltban hasonló, ragadozó - például róka - előidézte kihalási sémákat láttunk Ausztrália déli részén. Ezért a kérdés az, vajon a történelem megismétli magát, vagy valami új dologgal állunk szemben" – mondta a kutató.
A macskát az európai gyarmatosítók hurcolták be Ausztráliába a 18. század végén. Azt azonban nem tudják, miért változott meg a viselkedése annyira, hogy falánk ragadozó vált belőle.