szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb öt katolikus főpapról állítja Ungváry Krisztián történész az Élet és Irodalomban (ÉS), hogy a Kádár-rendszerben kapcsolatban álltak a titkosszolgálattal.

A hvg.hu Ügynökdossziéja
Ha sok mindent tudni szeretne az állambiztonsági szolgálatok tevékenységéről, böngéssze a hvg.hu Ügynökdossziéját!
A pénteki számban, az Agora rovatban megjelent cikkben a történész felteszi a kérdést, miért nem leplezi le Kiss-Rigó László címzetes püspök, Szendi József nyugállományú érsek, Gyulay Endre szeged-csanádi püspök, Seregély István egri érsek és Mayer Mihály pécsi püspök azokat, akik a Kádár-korszakban beszervezték őket, illetve titkosszolgálat tartótisztjeiként tartották velük a kapcsolatot. Több tartótisztet is megnevez: Péter-Bartha Gábor hadnagyot, Horváth Attila őrnagyot, Ács Péter alezredest, valamint Takács Gábor főhadnagyot.

Ungváry Krisztián úgy vélekedik, az érintett püspökök ma is "védik elnyomóikat" (tartótisztjeiket). Mint írja, Kiss-Rigó Lászlónak évek óta módja lett volna leleplezni beszervezőjét és tartóját, Péter-Bartha Gábor hadnagyot, aki jelenleg is aktív. 

A történész írásában felhívja a figyelmet arra, hogy csak a beszervezettek leplezhetik le azokat, akik jelenleg is vezető szerepet visznek a magyar gazdaságban és politikában. "Sajnos a Magyar Katolikus Püspöki Kar minderről" - arról, hogy a püspökök és papok bevallják múltjukat - "hallani sem akar" - áll az ÉS-ben. A történész szerint azonban előbb-utóbb úgyis minden kiderül. 

Ungváry Krisztián a február elején Paskai László bíboros, volt esztergom-budapesti érsekről írt, szintén az ÉS-ben megjelent cikkére érkezett reakciók kapcsán megjegyzi, lehet, hogy Paskai "csak a Vatikán álláspontját képviselte", s esetében  "csak a Kádár-rendszer kiszolgálásáról volt szó", azt azonban senki nem írta elő neki, hogy "Rákosi bölcsességét méltassa Mindszentyvel szemben", hogy "megtagadja a fegyveres szolgálatot megtagadókat", hogy "fenntartsa a békepapi intézményt". A februári cikkben az állt, hogy Paskai ügynök volt, és közel tíz éven át jelentett egyházi személyekről.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Paul Lendvai szerint Szepesi György ügynök volt

Az Élet és Irodalom című hetilap legfrissebb számában Paul Lendvai újságíró az állambiztonsági szaklevéltártól kikért anyagok alapján több tévés és rádiós újságíróról állítja, hogy az állambiztonsági hatóság ügynöke volt. A Népszabadság pénteki számában is idézett írás elsőként említi Szepesi György rádióriporter nevét.

MTI Itthon

Három ügynök is volt Szabó István osztályában?

Szabó István azt mondta, korábban "nem volt meghatalmazása", hogy ügynökmúltjáról beszéljen; az Oscar-díjas filmrendező és egykori főiskolai osztálytársai közösen értékelték az 50 évvel korábban történteket a sajtónak.

Itthon

Szabó István ügynökügye

Újabb köztiszteletben álló személyiségről derült ki - ezúttal is akaratán kívül -, hogy együttműködött a pártállami titkosrendőrséggel. A történet főszereplője Szabó István Oscar-díjas rendező, aki filmjeiben maga is gyakran feszegette a hatalommal való együttműködés és a moralitás összefüggéseit.