szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kiszámíthatatlan az MSZP és az SZDSZ csütörtöki egyeztetésének végkimenetele, de várhatóan kézzelfogható eredmény nélkül zárul majd - összegezhető az MTI-nek nyilatkozó politikusok véleménye alapján.

Az előzetes nyilatkozatokból az látszik, hogy mindkét pártnak jó, ha van még ideje, mielőtt bármilyen konkrét döntés születik. Az SZDSZ-es politikusok véleménye nem egységes, nyilatkozataik árnyaltak, álláspontjukat a hétvégi frakcióülés is befolyásolhatja.

Az MTI úgy tudja, az MSZP országos elnökségének kedd éjszakai ülésén a párt vezetése és a miniszterelnök kompromisszumot kötött. A szocialisták - ahogy a miniszterelnök javasolta - kongresszust tartanak, ám annak lehetséges időpontját nem rögzítették le szeptember 27-ére, hanem kitolták október 11-ig. Egyes források szerint a kongresszus időpontjának "lebegtetése" arra jó, hogy októberre már látszani fog, van-e esély a kisebbségi kormány adójavaslatinak elfogadására.

Gyurcsány Ferenc szerdán úgy nyilatkozott, csökkentették a nyomást az SZDSZ-en azzal, hogy két héttel több időt hagytak a tárgyalásokra. A távirati iroda úgy tudja, a szocialista vezetés és Gyurcsány Ferenc közötti megegyezés másik része szerint nem határozták meg előre, milyen tartalom eldöntésére hívják majd össze a küldötteket. A kormányfő azt mondta, ha már csütörtökön, az első egyeztetés után megszakadnak a tárgyalások az SZDSZ-el, akkor ezt a magatartást fogják megpróbálni megérteni és elemezni.

"Azt már látjuk, hogy mit mondanak rólunk, azt szeretnénk jobban megtudni, hogy mit gondolnak az országról. Erre nekünk presztízs nélkül, érzékenység nélkül minden lehetőséget ki kell használnunk" - hangsúlyozta. Mint mondta, azzal nem foglalkoznak, hogy milyen mandátuma van az SZDSZ elnökének, mert az MSZP-nek jóhiszeműen kell közelednie az SZDSZ felé: ha a párt elnökével tárgyal, akkor azt kell feltételezni, hogy a párt álláspontját képviseli.

Gusztos Péter szabad demokrata ügyvivő szerdai - Horn Gáborral közösen - tartott sajtótájékoztatóján továbbra is a szakértői kormány létrehozását szorgalmazta, és hangsúlyozta, hogy a Megegyezés című programot az SZDSZ nem tudja támogatni, mert az "pótcselekvés, a lassú agónia politikai programja". Horn Gábor liberális ügyvivő arról beszélt, hogy az SZDSZ sohasem mondta, hogy nem akar tartalmi kérdésekről tárgyalni, hiszen tartalmi, szakmai problémákról bárkivel hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni, de a "Megegyezés" programot ő is elutasította.

Az MTI információi szerint az MSZP tárgyalódelegációja - amelyet Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök vezet, és tagja Lendvai Ildikó parlamenti frakcióvezető, Kiss Péter kancelláriaminiszter, az MSZP alelnöke, illetve Szekeres Imre és Juhász Ferenc elnökhelyettes - elsősorban a kormány által szerdán elfogadott középtávú munkatervet viszi magával az egyeztetésre. A távirati iroda úgy tudja, hogy az SZDSZ részéről Fodor Gábor pártelnök mellett várhatóan Kóka János frakcióvezető, Gulyás József, Gusztos Péter és Horn Gábor ügyvivő vesz részt a tárgyaláson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Éles Gyurcsány-kritika az SZDSZ-től, reménykedő MSZP

Azzal, hogy megjelent az SZDSZ honlapján egy hivatalos állásfoglalás, közeledtek az álláspontok, így reméljük, hogy a részletekről is tudunk majd tárgyalni – mondta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezető-helyettese.

Itthon

A liberálisok Surányit szeretnék kormányfőnek

A hvg.hu megbízható forrásból úgy értesült, hogy hatalmas erőbedobással folyik a költségvetési szavazás „előkészítése”: az MSZP igyekszik szép szóval, anyagi előnyök megcsillantásával puhítani az SZDSZ „ingadozóit”. Különösen a régi gárda azon tagjait, akik nem értenek egyet Fodor irányzatával, illetve akik további karrierjüket féltik a jelenlegi politikai erőviszonyok megváltoztatásától. Fodorék Surányi Györgyöt szeretnék látni a miniszterelnöki bársonyszékben.

MTI Itthon

Gyurcsány mindenről hajlandó tárgyalni

Az MSZP mindenről, így a szakértői kormányról is hajlandó tárgyalni az SZDSZ-szel, de elsősorban a liberális párt programjára kíváncsi - mondta Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke, miniszterelnök hétfőn a Klubrádió Kontra című műsorában.

hvg.hu Itthon

Szakértői kormány: nem több egy kósza gondolatnál

Hogy Fodor Gáborék tényleg hisznek-e a szakértői kormány bevethetőségében, vagy csak bedobtak egy jól hangzó lózungot, és valójában azt szeretnék, hogy az MSZP-hez nem szorosan kötődő figura vezesse a kormányt, nem tudni. Mindenesetre mi annyira azért komolyan vettük, hogy eljátsszunk a gondolattal: hogyan nézne ki a virtuális Surányi-kormány?

Vélemény

A szakértői kormány csapdája

A szakértői kormány ígérete kétszeresen is csapda. Csapda a választópolgároknak, és csapda a volt koalíciós társaknak, az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is.