szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Emmi büszkén hirdeti, mennyi pénzt osztottak szét idén a színházaknak és más kulturális szervezeteknek. Akadnak közöttük olyanok is, amelyek esetében hirtelen nem is érteni, mire föl jogosultak állami pénzre.

A kormány valóban szétosztotta a kultúrára szánt támogatását, amelyből 500 millió forinttal több jutott a budapesti teátrumoknak, mint a korábbi években – olvasható az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) legújabb közleményében. Azt is írták, hogy minden fővárosi színház kapott támogatást, köztük a Katona József társulata is, ahol, mint fogalmaznak, a mai napig semmilyen következménye nincsen a Gothár-ügynek.

A G7 ezzel kapcsolatos cikkében ugyanakkor arról is ír, hogy

az előadó-művészeti szervezeteknek szánt állami pénzekből nem csak a teátrumoknak jutott, fideszes képviselő, személyi edző, illetve újságárus is kapott belőle.

A támogatottak egyike Bajkai István, a fideszes országgyűlési képviselőnek és feleségének közös cége, az Archeon Kft., amely 70 millió forint állami támogatáshoz jutott. (A lap megjegyzi, hogy Bajkai felesége zongorista és a képviselőnek is többször volt már fellépése.)

49,5 millió forintot ítéltek oda a szegedi Devstore Kft.-nek, amelynek egyébként járóbeteg-ellátás a főtevékenysége. A többségi tulajdonos, Devosa Iván telefonon azt mondta nekik, szerinte adminisztrációs hiba miatt nem szerepel a cég tevékenységei között az új tevékenységi körük, amúgy pedig az esélytelenek nyugalmával pályáztak.

Gondoltuk megpróbáljuk, hátha sikerül.”

A támogatás értelmében nyár végéig összesen 160 koncertet kell szervezniük, amelyeken a tervei szerint 20-30 „könnyed komolyzenét” játszó zenekar fog fellépni.

A G7 szerint az egyik legrejtélyesebb nyertes a 3,5 millió forintot kapott Ma-Kop 2002 Bt., amelynek főtevékenysége újság- és papíráru-kiskereskedelem. A lap azt is kiderítette, hogy a cég 18-19 éve működtet egy hírlapüzletet-lottózót az egyik miskolci hipermarketben.

A támogatottak között van egy tetszhalott cég, a Pompa-Dur Kft. is, amely a lap szerint idén augusztusban egy személyi edzőként dolgozó férfi tulajdonába került. A vállalat egykor „hurkolt kelmék” gyártásával foglalkozott, 2013 óta viszont semmilyen bevétele sincs.

A tulajdonosváltás azonban megtette hatását, a színházak támogatására szánt kormányzati program révén nyomban 30 millió forint állami támogatást adtak a kezükbe.

Az Emmi közleményében ezekre nem tért ki, ugyanakkor büszkén újságolja, hogy a kormány a vidéki színházaknak nagyjából 30, a független alternatív színházaknak pedig mintegy 20 százalékkal nyújtott több forrást. A táncművészeti szervezetek kétszer, a zeneművészeti szervezetek pedig háromszor több támogatást kaptak, mint az előző esztendőben.

Megemlítik azt is, hogy ezek feltételrendszerét a nyilvános felhívás tartalmazza: 2019-ben azok a regisztrált előadó-művészeti szervezetek igényelhettek támogatást, amelyek korábban a tao-támogatást ténylegesen felhasználtak. Ezeken túl az államtitkárság – a nagyszámú szakmailag indokolt kérelemre tekintettel – különösen indokolt esetben lehetőséget biztosított

egyedi kérelem alapján, a fenti kritériumokon túl is támogatásra, amennyiben az unikális előadó-művészeti vállalások megvalósítását tűzte ki célul.

Azt is írták, hogy e méltányossággal a döntéshozó az előadó-művészeti szolgáltatások körének szélesítését és színesítését kívánta elősegíteni. A kiemelten értékteremtő szervezetek az előző évekhez képest magasabb támogatásban részesülnek, mivel feladatkörük is jelentősen bővül.

Az Index ugyancsak átfogó írással jelentkezett a témában, amelynek már a címe is beszédes: érthetetlen ámokfutással szórták szét a kultúrtao-pénzeket.

A portál szerint a most nyilvánossá vált döntések alapján sokszor pályázati azonosító nélkül kaptak tízmilliókat vagy akár milliárdokat fideszes politikusokhoz köthető cégek, önkormányzatok, emellett majdnem kétmilliárd jutott az Egységes Magyar Izraelita Hitközségnek, egymilliárd pedig egy Nemzeti Színházhoz köthető, még be sem jegyzett szervezetnek.

A támogatásokból Köves Slomóék szervezetének, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség is jutott, ők 1,8 milliárdot kaptak. Miközben a hitközség nem igazán nevezhető előadó-művészeti szervezetnek.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!