szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás Gergely szerint lehet az orosz ortodox egyház fejétől olyan mondatokat idézni, amelyek ezt a látszatot keltik.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Hogy (Kirill pátriárka) nyíltan támogatja-e a háborút vagy sem, arról lehet vitatkozni.

Az orosz állami célokhoz az orosz ortodox egyház általában megértően viszonyul, és valóban lehet néhány olyan mondatot is idézni, ami ezt a látszatot kelti” – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón. Gulyás Gergely szerint, ha azt akarjuk, hogy béke legyen, akkor abban az egyházaknak komoly szerepet kell kapniuk, egy egyházi vezetőt pedig nem lehet a saját híveitől elzárni.

444.hu eredetileg azt kérdezte tőle, hogy az indoklás szerint azért kellett megvédeni Kirill pátriárkát az uniós szankcióktól, mert a béke az egyházak tevékeny szerepvállalásával állhat csak helyre. Pedig sokan épp azt vetik fel, hogy aaz egyházfő háborúpárti.

A Kirill pátriárkára vonatkozó szankciók a magyar kormány tiltakozása miatt kerültek ki az Európai Unió hatodik Oroszország elleni szankciós csomagjából. Orbán Viktor június elején arra hivatkozott: egyházi vezetőket szerinte nem lehet szankcionálni. Kirill pátriárka háborúpártisága nehezen megkérdőjelezhető: ahogy arról lapunk is részletesen beszámolt, a nyugati titkosszolgálati világban konszenzus van abban, hogy az orosz ortodox egyház aktívan részt vesz az orosz hírszerzés műveleteiben is, valamint az orosz propagandát is terjesztik. Vlagyimir Putyin orosz elnök arra használja fel az egyház és állam szoros szövetségét, hogy kulturális befolyását növelje a kelet-európai ortodox régiók lakói körében.

Orbán ellenkezése után Kirill pátriárka kikerült az EU-s szankciós listáról

Sajtóinformációk szerint az Európai Unió engedett az orosz ortodox egyházi vezető ügyében, miután a magyar kormány tiltakozott.

A miniszter hozzátette, hogy szerinte egyszerűsítenek azok az állítások, amik szerint Kirill pátriárka háborúpárti, az egyházi vezetők büntetését a magyar kormány pedig nem tudja támogatni.

Kirill pátriárka érintettségéről az Ukrajna elleni invázióban itt írtunk:

Orbán a háborút szító Kirillt védi, ez nem a vallásszabadságról szól

Első hallásra meglepőnek tűnhet, hogy a magát békepártiként beállító magyar miniszterelnök egy nyíltan háborúpárti vallási vezetőt a vallásszabadságra hivatkozva vesz védelmébe és ezzel vétózna az EU-ban, pedig a történteknek bőven voltak előjelei. Olyan előjelek, amelyek túlmutatnak a sokat hangoztatott gazdasági érdekeken, és inkább egy ideológiai szövetségre emlékeztetnek Putyin és Orbán között.

Közvetítésünket a Kormányinfóról itt tudja követni:

Gulyás az árstopokról és az inflációról - Élőben a kormányinfóról

Van bőven megoldásra váró feladat a kormány előtt: a 400-as árfolyam környékén ingadozik a forint az euróhoz képest, egyre világosabb, hogy a cégek gond nélkül áthárítják a különadót a fogyasztókra, és hiába jelentette be Orbán Viktor csütörtökön az ármaximálás meghosszabbítását, az élelmiszerárak így is száguldanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!