szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Korábban az ukrán vezérkari főnök arról számolt be, hogy két orosz cirkálórakéta áthaladt Moldova és Románia légterén.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Magyarország légterét nem sértették meg az orosz rakéták – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) péntek este. A tárca felidézte: sajtóhírek szerint a nap folyamán az oroszok a Fekete-tengerről indítottak rakétákat, kiterjedt támadást intézve Ukrajna ellen. Az orosz Fekete-tengeri flottából kilőtt két Kalibr cirkálórakéta Ukrajna nyugati tartományait célozta.

A HM Valerij Zaluzsnij ukrán vezérkari főnök közlésére reagált, aki arról számolt be, hogy két orosz rakéta áthaladt Románia és Moldova légterén két orosz rakéta pénteken, mielőtt elérte volna Ukrajnát.

Az Ukrajinszka Pravda hírportál a légierő szóvivőjét idézve azt írta: Ukrajna ki tudta volna lőni a rakétákat, de nem tette meg, mert nem akarta veszélyeztetni külföldi országokban élő civilek életét.

Moldova megerősítette Zaluzsnij beszámolóját, és elítélte légtere megsértését. A chisinaui védelmi minisztérium jelezte: élénk figyelemmel követi a térségbeli helyzetet. Az incidens miatt sürgősen bekérették az orosz nagykövetet a külügyminisztériumba. „Határozottan elutasítjuk a Moldovával szembeni legújabb barátságtalan lépéseket és nyilatkozatokat, amelyek teljesen elfogadhatatlanok népünk számára” – szögezte le a külügyi tárca, amely felszólította az Oroszországi Föderációt, hogy „hagyjon fel a szomszédja elleni katonai agresszióval, amely számos áldozatot követel, és jelentős anyagi károkat okoz”.

Ezzel szemben a román védelmi tárca azt közölte: nem tudja megerősíteni, hogy orosz rakéta haladt volna át az ország légterén. A minisztérium szerint a légtérellenőrző rendszer észlelt egy manőverező robotrepülőgépnek tűnő tárgyat, amelyet a Krím félsziget közeléből indítottak egy orosz hajóról, de az csak Moldova légterébe hatolt be, Romániáéba nem. A tárca információi szerint az eszköz röppályája legközelebbi pontján 35 kilométerre volt a román határtól.

Az amerikai kormányzat szerint nem fenyegeti közvetlen veszély Moldovát és Romániát azt követően, hogy orosz rakéták moldovai légtéren keresztül érték el Ukrajnát – közölte a külügyminisztérium helyettes-szóvivője pénteken. Vedant Patel telefonos sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szoros kapcsolatban vannak a moldovai partnerekkel és a román szövetségesekkel az üggyel kapcsolatban, ugyanakkor hozzátette, arról nincsenek információk, hogy a román légteret is érintették volna a támadó fegyverek.

„Jelenleg nincsenek közvetlen katonai fenyegetésre utaló jelek Oroszország részéről Moldova, vagy Románia ellen” – hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy az Egyesült Államok támogatja Moldova szuverenitását és területi integritását, valamint alkotmányba foglalt semlegességét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!