szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Schadl–Völner korrupciós botrányban érintett, a perben vádlott végrehajtóknál kirívó bevétel különbségeket találni, holott működik egy automatikus ügyelosztási rendszer a végrehajtói karnál éppen azért, hogy ilyen ne legyen.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) egy automatikus rendszeren keresztül, nagyjából véletlenszerűen osztja szét a végrehajtási ügyeket az ország 200-250 irodája között. A Schadl-ügy vádlottjainak irodái azonban valamiért – egy-két kivételtől eltekintve – nagyságrendekkel több árbevételt értek el, mint az azonos területen dolgozó végrehajtók – számolta ki az Rtl.hu.

A portál szerint Schadl György felesége például 100 millióval többet kereshetett 2021-ben, mint a másik gödöllői illetékességű iroda, de olyan vádlott-végrehajtó is akadt, aki 300 millió forinttal szárnyalta túl az azonos illetékességi területen működő társát. A cikk szerint sem a végrehajtói kar, sem az azt felügyelő állami hatóság nem adott magyarázatot arra, hogy mi az eltérések oka.

Schadl György, a végrehajtói kar volt elnöke a bírósági tárgyalása előtt
Reviczky Zsolt

Az Rtl.hu cikke idézi az MBVK honlapját, miszerint „a végrehajtási ügyek kiosztása elektronikus úton és automatikusan történik a kar által működtetett ügyelosztási programon keresztül”. Az ügykiosztást ugyanakkor évek óta bírálják a végrehajtók, úgy érzik ugyanis, hogy nem ugyanolyan mennyiségű és minőségű ügy jut az országban működő irodákra.

Az elosztási szabályrendszer azért fontos, mert így garantálható, hogy szinte kizárólag technikai szempontok alapján határoznak arról, melyik végrehajtó kezeli majd az adós esetét. Így elvben kizárható a részrehajlás, valamint csökkenthető a korrupciós veszély is, és az is biztosítható, hogy nagyjából ugyanakkora üzletet jelentsen a végrehajtói irodáknak a működés.

Arról már a hvg360 írt, hogy egy informatikai reform részeként az ügyelosztási rendszert is meg akarta újítani a végrehajtói kar, és ennek érdekében szoftverfejlesztést rendelt. A kar fennállása óta a legmagasabb összegű, 3,42 milliárd forintos szerződést kötötték az informatikai fejlesztésre, a rendszer azonban nem állt üzembe, ki se fizették, most pereskednek a fejlesztővel:

Az elején még jól ment, aztán kinevezték Völnert, és megakadt a végrehajtói kar egyik legnagyobb szerződése

Évek óta új szoftvert kellene használnia a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnak, mégis a régivel dolgoznak, amelyről tudják, hogy elavult és sebezhető. Pedig milliárdokért készült egy új, csak nem fizették ki teljesen, így most pereskednek. A Schadl György vezette kar történetének legdrágább beszerzése után kutatva felbukkant Völner Pál, Rogán találmányos cége, a szerverterembe pedig betört a víz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!