szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

XIV. Leó pápa megválasztása, Gyurcsány Ferenc visszavonulása és a honvédelmi miniszterről kikerült hangfelvétel után adott interjút a Kossuth rádióban a miniszterelnök.

„Megérdemli, hogy legalább kétszeres figyelemmel kövessük, ami külpolitikailag a Vatikánban történik, de lelki iránymutatás miatt is fontos szerepet kapott” – válaszolta Orbán Viktor a Kossuth rádióban arra a kérdésre, mit vár az újonnan megválasztott XIV. Leó pápától.

„Szerintem a pápa nem észak-amerikai, ugyan ott született, de Peruból jött, valószínűleg folytatni fogja, amit Ferenc pápa elkezdett, nagy változásokra nem számítok” – tette hozzá, és megjegyezte, nem csak a katolikusoknak, de a reformátusoknak is fontos szereplő a pápa, mert a keresztény értékek a világon mindenhol támadás alatt vannak szerinte, a pápa pedig reményt ad minden kereszténynek.

Az új pápa minden, ami Trump nem: a tömegek hangja

Egyelőre sok a találgatás, milyen pápa is lesz XIV. Leó, de azért messze nem sötét ló, jó néhány kardinális kérdésben pontosan tudni lehet, hol is áll. Gyorsreakciók a világlapokból.

„Mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását, a gyorsított csatlakozást végképp nem” – tért át a miniszterelnök a brüsszelezésre, és Robert Ficót idézve azt mondta, Ukrajna felvétele az EU-ba gazdasági öngyilkosság. Szerinte kétféle magyar párt van jelen az EP-ben, akik követik Ursula von der Leyen politikáját – ide sorolta a DK-t és a Tiszát –, és aki ellent mond neki.

„A külföldért vásárolt energiáért nagyjából 600-800 milliárd forinttal többet kellene fizetnie Magyarországnak, ha eltiltanának az orosz gáztól” – mondta Orbán. Súlyos küzdelmekre számít ez ügyben Brüsszelben, jogilag is fel kell készülni, valamint szövetségeseket gyűjteni annak érdekében, hogy a javaslatot ne lehessen minősített többséggel elfogadni. „Erőre és segítségre van szükségem ehhez a harchoz” – szólt a választókhoz, arra kérve őket, töltsék ki a Voks2025 véleménynyilvánító szavazást.

Magyar Péter neve említése nélkül azt mondta a Tisza elnökéről, a mentelmi joga mögé bújik a Magyarországon elkövetett bűncselekmények elől. „Aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére” – írta le a Néppártban uralkodó fegyelmet, amelyet állítása szerint nagyon jól ismer, úgy gondolja, nincs olyan, hogy valaki a néppárti frakcióban nem ért mindenben egyet a szövetséggel.

„A DK élet-halál harcot vív a Tiszával, a DK–kormány-meccs már eldőlt, a küzdelem a túlélésért zajlik, a párt így döntött, ez az ő dolguk” – mondta Orbán Gyurcsány visszavonulásáról. Politikailag nem akarta hosszabban elemezni a lemondást, de Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klárával válásáról azt mondta, nem lehet könnyű ennyi év után, de ez olyan magánügy, amit nem szabad a politikába beemelni. Hozzátette azt is, együttérez velük.

Gyurcsány Ferenc legjobb pillanatai négy percben

Gyurcsány Ferenc csütörtökön bejelentette visszavonulását, ezzel a rövid videós összeállítással búcsúzunk a magyar politika meghatározó alakjától.

Szó esett a csütörtökön Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételről, melyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt mondta, „szakítunk a békementalitással”. Orbán szerint a felvétel csak alátámasztja a kormány eddig is kommunikált stratégiáját, miszerint a békéhez erő kell, a Honvédség fejlesztésére szükség van.

Orbán Balázs a HVG-nek: A honvédelmi miniszter a háborúpárti erők kiszorításáról beszélt a hangfelvételen

A miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük a Magyar Péter által közzétett hangfelvételről, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszél, „szakítunk a békementalitással”.

Kitért azonban Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök szerepére, állítása szerint annak idején azért váltotta le, mert már akkor is ukránpártinak tartotta, a hadsereg élére pedig magyarpárti vezető kellett. Úgy gondolja, utólag bebizonyosodott, hogy igaza volt. „Én azt hittem, elbujdosik szégyenében” – tette hozzá, a Tisza új politikusának zsírleszívását hozva indokként, amelyet Ruszin-Szendi a kormány szerint közpénzből finanszírozott.

Azzal vádolja a Honvédelmi Minisztérium Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy vezérkari főnökként Ukrajna pártján állt

Vizsgálatot is indított a HM az ügyben, miközben a Tisza Párt éppen azzal vádolja a honvédelmi minisztert, hogy a nyilvánosságnak szánt mondataival szemben nem békepárti.

2026 tétje is szerinte az, hogy nemzeti, magyarbarát kormánya lesz-e az országnak vagy ukránpárti. „A költségvetés hatalmasat vállal a családok támogatásáért” – mondta a miniszterelnök, majd elkezdte sorolni, mire mennyi jut a választásokig: 4800 milliárd családtámogatásra, 800 milliárd rezsicsökkentésre 7700 milliárd a nyugdíjasokra, kifizetik a rendvédelmi dolgozók hathavi bérének megfelelő fegyverpénzt, ez 450 milliárd forintba kerül majd. Gazdaságfejlesztés keretében 150 gyárat újítanak fel összesen 5050 milliárd forint értékben és folytatódik a tanári béremelés, oktatásra és egészségügyre összesen a tavalyinál 280 milliárddal több, 4000 milliárd forint jut. „Optimista, háborúellenes és ambiciózus célok ezek” – jegyezte meg.

„Úgy látom, az árrés-szabályozás működik, ezzel meg tudjuk előzni az árak emelkedését, aki meg nagyon elszaladt velük, azt visszahozzuk” – mondta Orbán, szerinte nem csak az élelmiszerek, de a háztartási cikkek ára is jelentősen megnőtt, ezzel szemben is küzdenek.

A magyar politika egy posztgyurcsányi világban: milyen hatással lehet ez Magyarékra, feltámadhat-e a DK, kit utálhat majd a Fidesz?

A Gyurcsány Ferenc nélküli DK, ami egy éve még elképzelhetetlen volt, valósággá vált. Sőt, talán már ez lehet a párt túlélésének záloga. Kérdéses, hogy a DK – akár egy új óellenzéki összefogás élén – profitálhat-e az új helyzetből. Ahogy az is, mennyit veszít a gyurcsányozásra győzelmeket építő Fidesz, vagy nyer-e a „kékfideszező” Magyar Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!