szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Féláron, sőt hitelre is lehet kapni magyar letelepedési kötvényt. A kínai és vietnami érdeklődők juthatnak olcsóbban az EU-n belüli szabad mozgáshoz. Mondjuk, vissza ne kapják az akciós kötvény árát.

A kínai ügyfelek akár hitelre is vásárolhatnak letelepedési kötvényt, sőt nem kell kifizetni a teljes árát sem a 300 ezer euróba, azaz 93 millió forintba kerülő állampapírnak. Az mno.hu szerint fél áron, 130-150 ezer euróért is letelepedési engedélyhez juthat a kevésbé módos kínai és vietnami állampolgár.

Négyszeres kamat

A piaci árnál négyszer magasabb kamatot fizetnek a kötvények után. A letelepedési állampapír euróban kibocsátott ötéves futamidejű kötvény, ugyanilyen papírt a másodpiacokon jelenleg 0,5 százalékos kamattal lehet értékesíteni, tisztán piaci körülmények között. A fideszes többségű parlament azonban törvényben rögzítette a letelepedési kötvények után járó 2 százalékos kamatszintet. Sőt, a kamatot nem a külföldi kapja meg, hanem a közvetítőcégek teszik zsebre.

A bankhitelt a lap információi szerint a China Construction Bank nevű pénzintézet nyújtja. A hitelkonstrukció alapján a bank kiegészíti a kötvény árát, viszont az állampapír futamidejének lejártakor az ügyfél nem kapja meg az általa befizetett 130-150 ezer eurónyi összeget. Az alku része, hogy a visszajáró pénzt a közvetítővállalkozás és a bank osztja el egymás között. Igazán jól a kajmán-szigeteki közvetítőcég jár, hiszen az elvileg jogos kamatnak a többszörösét, 130-150 ezer eurót tehet zsebre, a 45 ezer eurós közvetítői díjon felül.

Egyre több jel mutat arra, hogy a magyar letelepedésikötvény-program az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb korrupciós története. Egy letelepedési kötvényt 300 ezer euróért lehet megvásárolni. A kötvényt azonban csak közvetítővállalkozásokon keresztül lehet lejegyezni. Erre engedélyt pedig csak az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága adhat. Jelenleg öt cégnek van forgalmazási engedélye, ebből négy az offshore vállalkozások körében népszerű helyszíneken van bejegyezve. Egy magyar is van köztük, de az Arton Capital Kft. az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett cégén keresztül szerződik az ügyfelekkel, vagyis ebben az esetben is ismeretlen a vállalkozás valódi tulajdonosi köre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!