szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Román lapértesülés szerint a magyar nagyvállalkozó tulajdonába került Szatmárnémeti legismertebb épülete, az évek óta egyre csak pusztuló Dacia szálló. Leisztinger Tamás szerint a román lapok állítása nem igaz.

Kevés olyan épület van a Partiumban, ami annyiszor került volna képeslapokra, mint a szatmárnémeti Dacia szálloda. Az eredetileg Pannónia névre keresztelt hotelt 1902-ben nyitották meg a szecessziós épületben, melyet Bálint Zoltán és Jámbor Ferenc tervezett, és amelynek makettje második díjat kapott az 1903-as bécsi építészeti világkiállításon.

Az idővel tehát Dacia névre átkeresztelt szállodát 1995-ben privatizálták, akkor a munkavállalók lettek a hotelt működtető cég résztulajdonosai. Tizenkét évvel később, 2007-ben 1,7 millió euróért vásárolta meg egy román vállalkozó, aki ötcsillagos szállodává akarta fejleszteni, ebből azonban semmi sem lett. A hotel idővel bezárt, nem működtek a vendéglői sem, az épület pedig omladozni kezdett. Olyannyira, hogy 2017-ben – egy az állam által indított, sokáig tartó per nyomán – a tulajdonos hat hónapot ült börtönben azért, mert hagyta lepusztulni az épületet. Azóta többször felajánlották a román államnak, hogy vegye kezelésbe a szállót, de ezt rendre elutasították.

Wikipedia Creative Commons / MunteanUK

Most azonban a digi24.ro számolt be arról, hogy a helyi vezetés megegyezett Leisztinger Tamással, és a milliárdos megvette az épületet. Úgy tudják, a felújítás még idén elkezdődik, a szálloda pedig ismét Pannónia néven kezdi meg működését.

A tudósítás egyébként Orbán-közeliként emlegeti Leisztingert, majd egy másik cikkében Magyar Bálintot idézve írja le, miként jutott a korábban a baloldalhoz kötődő milliárdos odáig, hogy a diósgyőri focicsapat megvásárlásával saját nyugalmát is megvegye.

Maga Leisztinger egyébként egy évvel ezelőtt a Magyar Narancsnak adott interjúban beszélt arról, miként látja ő a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Itt kiderült, magát úgy tartja számon, hogy "nem ennek a rendszernek a gyermeke", ennek ellenére várta a 2010-es kormányváltást, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége utolsó évében "méltatlan dolgokat művelt", Bajnai Gordon pedig szintén csalódást okozott. Leisztinger saját bevallása szerint "2010-ben tehát irreálisan optimistán állt ehhez az egészhez", azt hitte, csak jobb jöhet annál, ami volt.

Az Orbán-kormánytól azt várta, hogy racionális döntéseket fog hozni, arra a kérdésre azonban, hogy teljesültek-e a várakozásai, már csak a sorok között válaszolt:

Az ember nehezen tudja pozicionálni magát. Sok minden attól is függ, hogy a hatalmi piramisban ki hova kerül, hogyan mozognak a támogatók, az ellenségek. Ezt nyilván csak átéljük, mert nincs hatásunk rá, de a végső berendezkedéstől nagyon függ, hogy például egy adott vállalattal mi történik. Ha túl nagy ellenséged kerül túl magasra, az nem egészséges. De 2010-ben még nem lehetett pontosan tudni, hogy mi fog történni.

Az üzletembernek állítása szerint nem egy politikus, hanem Csányi Sándor MLSZ- és OTP-elnök tanácsolta, hogy fektessen be a fociba. Csányi azzal biztatta Leisztingert, hogy olyan klubot tud majd építeni, ahová jó lesz tartozni. "Csányi úr nagyon meggyőző tud lenni" – mondta erről Leisztinger. 

Frissítés:

A hvg.hu megkereste Leisztinger Tamást a kérdéssel: igaz-e, hogy megvette a szóban forgó szállodát, valóban Pannóniának neveznék-e azt át, és ha igaz, úgy mekkora befektetésről van szó. Csütörtök este a vállalkozó annyit üzent szerkesztőségünknek: "Nem igaz!",

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!