szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lett a tulajdonosa annak a hat, eddig magánkézben lévő vállalkozásnak, amely a lombikbébi-programokat működteti.

Azon a napon, amikor megjelent a kormány rendelete arról, hogy államosítják a meddőségi központokat, a hat vállalkozás közül ötnél (a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft-nél., a Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.-nél, a Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.-nél, a Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.-nél és a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-nél) már be is jegyezte a cégbíróság a tulajdonosváltást, egyedül a szegedi Kaálinál nem zárult még le a folyamat. Mindenesetre egyelőre mindegyik cég vezetősége a helyén maradt, és még felügyelőbizottságot sem állítottak fel az új tulajdonos ellenőrzési lehetőségének biztosítására.

A kormányzati kommunikáció szerint az állam azért akarja növelni a szerepvállalását a meddőségi kezelésekben, hogy minél több gyermek szülessen Magyarországon. Ennek érdekében – a kormányfő pontosítása szerint – februártól ingyenesek lesznek a kezelések az állam által átvett intézetekben. A piaci szereplők ugyanakkor attól tartanak, hogy az állam tulajdonosi részvétele csak átmeneti lesz, erre utal az is, hogy a kormány határozata szerint az intézményrendszer 2022. december 31-ig működne a most meghatározott formában. 

Az Emmi elismerte, hogy mégsem ingyenes a meddőségkezelés január elsejétől

Mindent megtesz a kormány, hogy több gyerek szülessen az országban. Most a meddőségi kezeléseket tették ingyenessé, ehhez azonban hat magánintézményt államosítottak. A rendelkezés körül még rengeteg a kérdés, és az sem világos, hogy az egyébként is túlterhelt rendszer miért lesz attól jobb, ha teljesen a kormány irányítása alá került.

A hat vállalkozás ugyanis, amely gyakorlatilag három tulajdonosi körhöz kötődik, roppant nyereséges. A Kaáli Nagy Géza nevéhez kötődő budapesti, szegedi és tapolcai intézet árbevétele 2018-ban együttesen több mint 3 milliárd forint volt, és ezen csaknem 700 millió forint adózott profitot könyveltek el. Azonos érdekkörbe tartozik a Várandós és Sterilitás nevű szolgáltató is, ketten együtt több mint 150 milliós árbevétellel és több mint 40 milliós nyereséggel, a Forgács Intézetnek pedig 2018-ban 263 millió forintos forgalma volt, amint 25 milliós profit keletkezett. Ezt a jövedelmezőséget bármelyik befektető szívesen venné magának.

Eddig a kormány megszabta, hogy egy évben hány államilag finanszírozott meddőségi kezelést végezhetnek, mostantól viszont nem lesz ilyen korlátozás, a lombikkezelés során szükséges gyógyszerek tb-támogatása pedig 70 százalékról 90 százalékra nőtt. 

Egészségügyi festés, szja-mentesség 3 gyerek után is, meg sok mellébeszélés - ilyen volt Orbán éves sajtótájékoztatója

Évente egyszer nem kormánypárti újságírók elé is kiáll Orbán Viktor miniszterelnök, ez azonban nem jelenti azt, hogy feltétlenül egyenes választ ad minden kérdésre. Ráadásul több lap munkatársai nem is vehettek részt a csütörtöki sajtótájékoztatón. A kormányfőnek volt viszont ideje némi önreklámra, pár ideológiai nézete ismételt kihangsúlyozására, majd azért meglebegtetett néhány ígéretet is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!