szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A KEHI a Diákhitel Központ szerződéseit vizsgálta és arra jutottak, hogy több esetben nem volt valós verseny, vagy éppen túlárazás történt.

Az Átlátszó megszerezte azt a jelentést, amelyet a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) készített 2021 augusztusában a Diákhitel Zrt.-ről, és amelyben kifogásokat fogalmaznak meg egyes konkrét szerződésekkel kapcsolatban. A vizsgálat abban az időszakban történt, amikor Magyar Péter, a Tisza Párt jelenlegi elnöke volt a Diákhitel Központ (DHK) vezetője.

Februárban Magyar – amikor tulajdonképpen kiszállt a NER-ből – azt mondta a Partizánnak adott első interjújában, hogy amikor a Diákhitel Központot vezette, túlárazott, rossz minőségű megbízásokat írattak vele alá, amelyek a NER-es Balásy Gyula cégeinek kedveztek, aztán elmondta, hogy a kormány megfélemlítésként ráküldte a KEHI-t. Magyar Péter 2019 és 2022 között vezette a Diákhitel Központot. Magyar abban az interjúban azt sugallta, hogy a KEHI-vizsgálat, a volt feleségével, Varga Judittal való első szétköltözésével állt összefüggésben. Magyar szerint a KEHI akciója megfélemlítés volt, és amikor rákérdezett a hivatal elnökénél, mi is ez, akkor – miután Vargával rendeződött a kapcsolata – azt a választ kapta, hogy ne csináljon semmit. Az interjúban azt mondta, a vizsgálatot mindenféle megállapítás nélkül lezárták.

Az Átlátszó szerint azonban ez nem így van, a jelentés tartalmaz megállapításokat. Az anyag szerint a hitelezés felpörgetéséhez közel félmilliárd forintot költöttek hirdetésekre, reklámokra és tanácsadásra, a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása pedig több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással – olvasható a cikkben.

A KEHI összesen 52 db, 2018 és 2020 közötti, összesen 1,4 milliárd forint értékű szerződést vizsgált meg részletesen. Úgy találták, a közbeszerzési értékhatárt el nem érő egyszerű beszerzési eljárásokat a jogszabályoknak megfelelően bonyolították le, de a Hivatal álláspontja szerint több esetben nem volt valós verseny, vagy éppen túlárazás történt.

A hivatal több céget is kiemelt a jelentésben. Ezek közül az egyik, a Think&Thank Kft. többségi tulajdonosa Trentin Balázs. Ő annak a Troia Media Kft.-nek a tulajdonosa, amely ugyan a KEHI jelentésében nem szerepel, de kapott megbízást a Diákhitel Központtól 13,3 millió forint értékben. Trentinről Hadházy Ákos és a Szabad Európa is megírta, hogy tavasszal és nyáron több alkalommal adott instrukciót a Tisza Párt aktivistáinak.

Egy másik cégnél, a PlanB Kft.-nél többek közt azt a megállapítást tették, hogy drágán dolgoztak: egy 40 oldalas tanulmányt a Z generációról 4 millió forintért készítettek el, egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért. De a KEHI szerint egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett – írja az Átlátszó.

Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő is foglalkozott a Diákhitel Központ szerződéseivel és ezzel többször is támadta Magyar Pétert, miután megnézett a Diákhitel Központ általa aláírt szerződései közül néhányat, és azt mondta, „valami bűzlik”, és nem tűnik valószínűnek, hogy Magyar csak Rogán Antal utasítására írt alá felesleges és/vagy túlárazott szerződéseket.

Hadházy Ákosnak bűzlik valami, ismét elővette Magyar Péter diákhitel központos szerződéseit

A független politikus nem gondolja, hogy a Tisza vezetője mindent Rogán Antal nyomására írt volna alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!