szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sokan számítottak arra, hogy a Zöld könyv lesz a legjobb film, mégis beelőzte a nagy esélyesnek tartott Romát. Olivia Colman lett a legjobb színésznő, Rami Malek a legjobb színészként hozta a papírformát. A Bohém rapszódia, a Fekete Párduc és a Roma nyerte a legtöbb díjat.

Oscar 2019
Idén nem szoríthattunk magyar jelöltért a filmes világ legnagyobb eseményén. A díjátadás egy kisebb botrány után műsorvezető nélkül zajlott, a legjobb film kategóriában a Zöld könyv nyert, de tarolt a Bohém rapszódia és a Roma is. Ebben a cikksorozatban megtalál mindent, amit a 2019-es Oscar-díjról tudni kell.
Friss cikkek a témában

Az legjobb film díját elnyerő Zöld könyv hangulatának a megragadásához kénytelenek vagyunk angol szavakat használni, Peter Farrelly rendező filmje ugyanis egy igazi feelgood road movie, amelyben Viggo Mortensen és Mahershala Ali keresztül-kasul utazza Amerikát, és közben leszállít egy tanmesét rasszizmusról, sztereotípiákról, és arról, hogy a szeretet legyőzi a különbözőségeket. Az akadémia pedig ráharapott. A Zöld könyv a Csuklyások, a Fekete Párduc, a Bohém rapszódia, A kedvenc, a Csillag születik, az Alelnök és a nagy esélyesnek tartott Roma elől hozta el a legjobb filmnek járó díjat.

A Zöld könyv stábja ünnepi hangulatban
CREDITVALERIE MACON / AFP

A meglepetés azért is volt nagy, mert a Zöld könyv fogadtatása nem volt egyöntetűen pozitív – bár a díjszezonban elkényeztették, három Golden Globe-ot például már hazavitt idén. A főszereplő Viggo Mortensen például az egyik vetítés után „négerezett” egyet, a film alapjául szolgáló igaz történet érintettjei pedig kikérték maguknak a film cselekményét, szerintük a Zöld könyv teli van ferdítésekkel, hazugságokkal. Erről a díjról tehát nagy eséllyel még sokat beszélünk majd.

Egy papírforma, egy meglepetés

Nem volt senki, aki megállíthatta volna Rami Maleket a legjobb férfi szereplő versenyében, pedig erős mezőnyben indult, hiszen itt volt Christian Bale, aki Dick Cheney-ként alkotott maradandót, és Bradley Cooper is a Csillag születikkel. Azt nehéz vitatni, hogy Malek zseniálisan imitálta Freddie Mercuryt a Bohém Rapszódiában, be is gyűjtötte érte a BAFTA-t, a Golden Globe-ot és a színészszakszervezet elismerését, a SAG-díjat. És ha azt mondjuk, hogy csak miatta érdemes megnézni a filmet, akkor indokolt is a díjeső. De csak miatta.

Rami Malek
ROBYN BECK / AFP

A beszédében Malek köszönetet mondott a szüleinek, a filmes csapatnak, a filmbeli (és ma már igazi) partnerének, Lucy Boytonnak, a Queennek, viszont körültekintően nem említette a rendező, a szexuális zaklatással vádolt Bryan Singer nevét. Malek beszélt arról is, hogy a Bohém rapszódia elképesztő közönségsikere jelzi, hogy a nézőket érdeklik a kisebbségi történetek, hiszen itt egy film egy meleg, bevándorló férfiról. Mondjuk, nem mindegy, hogy ez a férfi épp Freddie Mercury.

Olivia Colmannek jutott a szerep, hogy megtörje A kedvenc pechszériáját, amelyik tíz jelölést gyűjtött be, de csak egyet tudott díjra váltani, és egészen a legjobb színésznőig kellett várni rá.

Olivia Colman
VALERIE MACON / AFP

Az Anna királynő alakításáért díjazott Colman azt is tökéletesen eljátszotta, hogy nem számított a díjra, a beszédében pedig elismerte, hogy ez az egész meglehetősen stresszes. Abból a szempontból ez vitathatatlan, hogy a kategória esélyesének Glenn Close számított. (Lady Gaga, Yalitza Aparicio és Melissa McCarthy volt még versenyben.)

Muchas gracias

Mi is nagyban fogadtunk volna rá, az akadémia pedig velünk játszott: a Roma lett a legjobb idegen nyelvű film. Alfonso Cuarón rendezőnek Angela Bassett és Javier Bardem adta át a díjat, utóbbi spanyolul tette mindezt, a szövegét feliratozták, amit nehéz nem úgy értelmezni, mint egy fricskát Donald Trumpnak. Mint ahogy eszünkbe juthatott az is, hogy a Roma egyik szereplőjének mexikóiként mekkora próbatétel volt bejutni az Egyesült Államokba.

Alfonso Cuarón a három Oscar egyikével
VALERIE MACON / AFP

Alfonso Cuarón a legjobb rendezőnek járó díjat is elhozta, a a legjobb cinematográfiával pedig triplázott a Roma. Igaz, a legjobb film kategóriában is a legnagyobb esélyesnek számított, hogy mégis miért nem kapta meg az Oscart, abban talán szerepe lehet annak, hogy az akadémia még nem állt készen arra, hogy egy Netflix-filmet díjazzon. Ha ugyanis az elsősorban online forgalmazásra készült film győzött volna, véget ért volna az arról szóló hollywoodi vita is, hogy mi a mozi. Cuarón azért így sem panaszkodhat, igazán jól bánt vele az akadémia, és a legjobb rendezőként elhozta az este egyik legnagyobb presztízsű díját.

A mexikóiak egyébként nagyot mentek az elmúlt években, Cuarón nyert korábban a Gravitációval is, Alejandro Inárritu a Birdmanért és A visszatérőért kapott díjat, Guillermo del Torro pedig A víz érintéséért.

#OscarsSoWhite – már nem annyira

Denzel Washington után Mahershala Ali lett a második fekete színész, akit többszörösen kitüntetett az akadémia. A Zöld könyv férfi mellékszereplőjeként kapott Oscart, a díjat pedig a nagymamájának ajánlotta, aki mindig azt mondta neki, ha valami elsőre nem sikerül, próbálja újra.

Mahershala Ali és az Oscar
FREDERIC J. BROWN / AFP

A legjobb női mellékszereplő díját a BAFTA-győztes Rachel Weiszt megelőzve Regina King nyerte az If Beale Street Could Talk című filmért.

Nekik is köszönhető, hogy az idei Oscar már kevésbé volt olyan fehér, mint a korábbiak. A sokszínűségért indított #OscarsSoWhite kampány, ha nem is átütő erővel, de éreztette a hatását, Ali, King és Spike Lee díjai pedig az afro-amerikai filmes teljesítményeket állították a reflektorfénybe.

Spike Lee annyira örült az első Oscarjának, hogy szó szerint Samuel L. Jackson nyakába ugrott, aki szintén nem kevésbé volt boldog.

Igaz, a Csuklyásokért nem a legjobb rendező, hanem a legjobb adaptált forgatókönyv díját kapta meg, de ez így is nagy pillanat volt. Spike Lee általában nem fogja vissza magát, ha ki kell osztani Amerikát, és a köszönőbeszédében is ezt tette. Emlékeztetett arra, hogy négyszáz éve vitték Amerikába az első rabszolgákat, és arra is, hogy 2020-ban elnökválasztás lesz, itt az ideje hát a mozgósításnak, és annak, hogy válasszanak a szeretet és a gyűlölet között. A közönség felállva tapsolt.

Könnyek minden mennyiségben

Mint minden évben, idén is felidézték azokat az arcokat, akik már nincsenek velünk az előző Oscar óta. És még jó, hogy a felvezetőben megemlítették, hogy minden elhunyt nem került bele a montázsba, mert történetesen kihagyták a januárban elhunyt Andy Vajnát. Feltűnt viszont Stan Lee, Burt Reynolds, Milos Forman, Bernardo Bertolucci, Bruno Ganz és Albert Finney.

És mi lesz a kép, amelyre valószínűleg mindenki emékezni fog erről az Oscarról? Lady Gaga és Bradley Cooper arca érzelgősen közel egymáshoz.

Kevesen kételkedtek abban, hogy a Shallow a Csillag születikből megnyeri a legjobb betétdal díját. És bár biztosra mehetett, Lady Gaga könnyek között vette át a díjat, hogy nyomatékot adjon a mondanivalójának, miszerint sikeresnek lenni nagyon nehéz.

Nem csoda, hogy aztán le is kellett segíteni a színpadról a nagy meghatottság közepette. A nyolc Oscarra jelölt Csillag születiknek egyébként ezt az egy díjat sikerült elhoznia.

Az Oscar-gálát élőben közvetítettük, a tudósításunkat itt olvashatja vissza.

És itt a győztesek listája:

  • Legjobb film: Zöld könyv
  • Legjobb rendező: Alfonso Cuaron (Roma)
  • Legjobb férfi főszereplő: Rami Malek (Bohém rapszódia)
  • Legjobb női főszereplő: Olivia Colman (A kedvenc)
  • Legjobb férfi mellékszereplő: Mahershala Ali (Zöld könyv)
  • Legjobb női mellékszereplő: Regina King (If Beale Street Could Talk)
  • Legjobb eredeti forgatókönyv: Zöld könyv (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly)
  • Legjobb adaptált forgatókönyv: BlackKklansman – Csuklyások (Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee)
  • Legjobb operatőr: Roma
  • Legjobb vágás: Bohém Rapszódia (John Ottman)
  • Legjobb látványtervezés/díszlet: Fekete párduc
  • Legjobb jelmeztervezés: Fekete Párduc
  • Legjobb hangtervezés: Bohém rapszódia
  • Legjobb hangkeverés: Bohém rapszódia
  • Legjobb vizuális effektusok: Az első ember
  • Legjobb smink: Alelnök
  • Legjobb eredeti filmzene: Ludwig Goransson (Fekete Párduc)
  • Legjobb eredeti betétdal: Shallow” (Csillag születik – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt és Benjamin Rice)
  • Legjobb animációs film: Pókember – Irány a Pókverzum
  • Legjobb animációs rövidfilm: Bao (Domee Shi)
  • Legjobb rövidfilm: Skin
  • Legjobb dokumentumfilm: Free Solo
  • Legjobb rövid dokumentumfilm: Period. End of Sentence.
  • Legjobb idegen nyelvű film: Roma (Mexikó)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!