Tetszett a cikk?

82 éves korában legyőzte a rák a foci brazil királyát. Halálhírét ügynöke, Joe Fraga is megerősítette.

Csütörtökön, 82 éves korában meghalt Pelé – írja az AP. A focilegendát 2021 óta kezelték vastagbélrákkal, ám az állapota fokozatosan rosszabbodott, az utolsó egy hónapot már kórházban töltötte. Halálhírét ügynöke, Joe Fraga is megerősítette.

A Pelé csak beceneve volt, eredetileg Edson Arantes do Nascimentónak hívták, de így csak kevesen ismerték. 1940. október 23-án született Três Coraçõesben, Brazíliában, és mindig imádta a focit, pedig anyja sokáig próbálta lebeszélni a labdarúgásról. Nem véletlenül: apja, ragadványnevén Dondinho szintén focista volt, de egy sérülés kettétörte karrierét. Édesanyja tapasztalata pedig az volt, hogy a fociból nem lehet megélni.

Pelével viszont nehezen lehetett bírni, ahogyan egy interjúban fogalmazott később: 

„focistának születtem, ahogy Beethoven muzsikusnak. Olyan nekem a futball, mint valami vallás. Imádom és istenként tisztelem a labdát”.

Edson Arantes do Nascimento
AFP / DPA / Picture Alliance / SvenSimon

Az utca tanította meg focizni, de valódi labdára nem futotta, annyira szegények voltak, hogy csupán ronggyal, vagy papírral kitömött zoknira futotta. Tehetségével viszont így is gyorsan kitűnt: 12 évesen, 1952-ben leigazolta szülővárosa ificsapata, a Bauru AC.

Négy év sem kellett hozzá, hogy egy szintet felfelé tudjon lépni: 1956-ban a Santos csapott le rá, ő pedig 15 évesen bemutatkozott a Sao Pauló-i állami bajnokságban, amelyet csapatával tízszer megnyert, miközben az országos bajnokságot 1961-68 között zsinórban hatszor. És 1962 és 1963-ban megnyerték a Libertadores- és a Világkupát is. A brazil foci aranykorszakának tartja mindenki azokat az éveket, amikor Pelé válogatottban mutatott játékát megismerte a világ. Háromszor nyertek világbajnokságot: egyet 1958-ban, egyet 1962-ben, egyet pedig 1970-ben.

50 érdekesség a világ valaha volt legjobb focistájáról

A Loki csütörtök este 2-1-es vereséget szenvedett a PSV csapatától az Európa Liga harmadik csoportkörében. Herczeg András klubmenedzser szerint jobb volt a holland csapat, de a második találatuk szerencsés volt.

Az 1958-as svédországi focivébé felfedezettje Pelé volt. Az akkor mindössze 17 éves srác a csoportmeccseken még nem talált be, a negyeddöntőben Wales ellen viszont már igen, aztán a franciáknak az elődöntőben mesterhármast, a döntőben a svédek ellen pedig duplát rúgott. Aztán 1962-ben nem úgy sikerült a duplázás, ahogyan azt remélhette: a torna legelső meccsén megsérült, többet pályára sem tudott lépni, társai nélküle nyerték meg a világbajnokságot.

Pelé edzés közben Stockholmban, a Rasunda stadionban, az 1958-as labdarúgó-világbajnokság alatt.
AFP / Pressens Bild / TT News Agency via AFP

Az 1966-os vébét a brazilok valószínűleg éppúgy el akarják felejteni, mint a 2014-est. Csak míg utóbbit a németek, a korábbit a magyarok miatt. Pelé az első meccsen rásérült a térdére, ezért az edző pedig pihentette őt a magyar meccsen, talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a válogatottunk 3-1-re verte a címvédésre készülő brazilokat, azon a meccsen tizenegyesből a nemrég elhunyt Mészöly Kálmán is betalált.

Az 1970-es mexikói vébén viszont minden úgy jött össze, ahogyan 12 évvel korábban: Pelé bombaformában, vezéregyéniségként cipelte hátán az egész csapatot, egészen a győzelemig. A döntőben az olaszoknak négy gólt rúgtak. Brazília és Pelé a világ csúcsán voltak. Nem volt feljebb. Ezt Pelé is érezhette, amikor 1970-ben, 31 évesen visszavonult a válogatottságtól.

Három évvel később, 1974-ben otthagyta a Santost is, New Yorkba ment levezetni. A New York Cosmos-szal 1977-ben megint összejött a bajnoki cím. Ekkorra cáfolt rá teljesen anyja aggodalmaira, miszerint a fociból nem lehet megélni: a világ legjobban fizetett játékosa lett, ráadásul úgy, hogy soha nem játszott egy percet sem a jól fizető európai klubokban. Így is elképesztő karriert tudhat magáénak: 1363 mérkőzésen lőtt 1284 gólt (ezzel bekerült a Guinness-rekordok könyvébe), gól/meccsátlaga 0,93 volt.

Pelé "Az évszázad labdarúgója" FIFA-nagydíjjal 2000. december 11-én, a FIFA díjátadó gáláján Rómában.
AFP / GABRIEL BOUYS

Visszavonulása után rá nem az edzői, hanem az üzleti pálya várt. 1994-től pedig a politikai: Fernando Henrique Cardoso kormányának sportminisztere lett. Az ő kezdeményezésére fogadta el a brazil parlament a törvényjavaslatot, amely értelmében a brazil klubok nem láncolhatják magukhoz a játékosaikat: legfeljebb öt évre írhatnak alá velük, a kivásárlási összeg legfeljebb a havi fizetés százszorosa lehet és a játékosaik szerződésének lejárta után szabadon eligazolhatnak. Nem véletlen, hogy Pelétől érkezett a törvényjavaslat, ő volt az, aki 1961-ben az akkori brazil elnök nemzeti kinccsé nyilvánított, és ez egyben azt is jelentette, hogy nem igazolhatott külföldre. Ez a cím azonban később a klubok értelmezése szerint feljogosította őket arra, hogy gyakorlatilag magukhoz láncolják Peléhez nem mérhető képességekkel rendelkező játékosaikat is.

Pelé sportteljesítményét kismillió címmel ismerték el, ám zsenijéről az árulkodik leginkább, hogy a mai napig is ő az egyetlen olyan játékos, aki háromszor tudott világbajnokságot nyerni. Megkerülhetetlenné vált, a FIFA szavazásán ő lett az évszázad labdarúgója, és utólag kapott egy tiszteletbeli aranylabdát is, ha már aktív évei alatt nem szerezhette meg, mert akkor még nem osztottak ilyet.

Pelé hat brazil bajnoki érmével a brazíliai Rio de Janeiróban tartott ünnepségen 2010. december 22-én.
AFP / CAIO LEAL

Magyarországon többször is járt, a rendszerváltás után promóciós eseményeken és öregfiúk gálameccsen vett részt, de ennél sokkal érdekesebb, hogy 1981-ben ő is szerepelt a Budapesten forgatott Menekülés a győzelembe című, a világháború idején játszódó amerikai filmben, amelynek kulisszája az MTK lepukkant pályája volt.

Focirajongók, boruljunk le: Pelé 80 éves!

Elég annyit mondani, hogy a sportág egyetlen háromszoros világbajnoka? Vagy azt, hogy miatta egyszer egy polgárháború is leállt? A brazilok „Fekete Gyöngyszeme" Edson Arantes do Nascimento néven született 1940. október 23-án. Apja is ígéretes középcsatár volt, de pályafutását derékba törte egy sérülés.

Pelé a 2010-es évektől egyre többször került kórházba, 2021-ban pedig vastagbélrákot diagnosztizáltak nála, meg is műtötték, de idén áttétet találtak nála. Ekkor röppent fel az a pletyka is, hogy daganata a kemoterápiás kezelésre már nem reagál, így életvégi ellátást kap csupán, fájdalmát csillapítják, de a szervezetét lassan felemésztő rákot már nem kezelik. Lánya ezt a pletykát cáfolta, állítva, hogy a Fekete Gyöngy állapota stabil, ráadásul jól reagált a kórházban elkapott légúti fertőzésének kezelésére is. Ám végül mégis a betegség győzött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!